Gunyetüt Talibin...

Metin mete ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 10-07-2008, 13:18 #31
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    Kendisinin korunacagi Alemlerin Rabbi tarafindan Garanti altina alinmis olan Bir Kitaba bu nasi söz Alptraum?Bizim isimiz cürüklerle ugrasmak degil Güzeli dogruyu tavsiye etmektir Görevimiz Tebyindir...Sonrasi siz onu temizleyene kadar gel gör kimler bu yollarda Seytana gidecek..

Ben kötü birseymi söyledim anlayamadim. Bakin nasilki bir müslümanin yaptigi bir davranisi islama mal edip, islam kötüdür demiyorsak yine ben tasavvuf ehliyim diyip yanlis yapan bir kisiden dolayi tasavvufu lekelemk olmaz manasinda söylemek istemistim. Yeterki anlasilmak istenilelim degil mi?

Henna bunu beğendi.
  2. Alt 10-07-2008, 13:34 #32
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    bence bu konu anlaşılmadık hiç bi yönü kalmadı alptraum..hepimiz aynı fikirdeyiz....

3. Alt 10-07-2008, 13:40 #33
    Metin mete Mesajlar: 547
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    Teşekkürler metin mete...

Alıntı:
    Kuran'ı önce kuran anlatır amenna ama Kuranı YALNIZ kuran açıklar...bu nerde yazıyor???...

Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

Furkan Suresi 32

Alıntı:
    Anlaşamadığımzı meseleri Allah ve resulüne götürün diyor ayet,Allahın kitabına götürdük,peki ya Resulüne nasıl soracağız??? Bunun cevabı hadis değil mi???

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Enbiya Suresi 45

Alıntı:
    kişinin kuranın künhüne vakıf olup ona göre hükmetmesi lazım gelmez mi,bunu herkes nasıl yapsın???

... Ta ki ölen beyyine (açık delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine (açık delil) üzerine yaşasın.

Enfal Suresi 42

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

İsra Suresi 89

Alıntı:
    Allah resulünün ölümünün yaklaştığını çünkü feth ayetiyle onun görevinin son bulacağıni

Gaibi Allahtan baskasinin bilmesimi?????Ayet vermiyorum yorumsuz...

Alıntı:
    sahabe aarsında birileri daha fakih değil mi,herkes aynı olmayacağına göre???

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

İsra Suresi 89

Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz(nusarriful).

Enam Suresi 65

Veya kevni ayetleri daha iyi kavrayacak bir profesörün kalkıp bakın bu ayette mesela zariyat 49 da geçen yanlış hatırlamıyorsam evrenin genişlemesi mevzuunu ilmi olarak da analtması Allah'ın büyüklüğünü anlatması demek değil midir???

... Kitap’ta hiç bir şeyi eksik bırakmadık

Enam Suresi 38

Alıntı:
    geçmiş kitap okuyanlaar sorun ayetlerini nereye koyacağız???

İçinde Allah’ ın hükmünün bulunduğu Tevrat yanlarında iken, nasıl oluyor da senin hakemliğine başvuruyorlar.

Maide Suresi 43

İncil bağlıları Allah’ ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah’ ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapkınların ta kendileridir.

Maide Suresi 47

Alıntı:
    tabuları yıkacağız diye kalkıp da ortalığı dümdüz etmenin bir alemi yok..

Haberin olsun, halis din yalnızca Allah’ ındır. O’ndan başkalarını evliyalar edinerek “Biz bunlara yalnız bizi daha fazla Allah’a yaklaştırmaları için kulluk ediyoruz.” diyenlere gelince, Allah tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmünü verecektir. Şu bir gerçek ki Allah yalancı, inkarcı kişiyi doğru yola iletmez.

Zümer Suresi 3

Allah’tan ve ayetlerinden sonra hangi hadise (söze) inanıyorlar.

Casiye Suresi 6

Alıntı:
    kuranı ilk okuyan siz değilsiniz,son ad olamyacaksınız..bu kitabı ve islamı ilk anlamaya çalışan ve onun için en çok ter döken de siz değilsiniz...

Kuran’ı okuyup düşünmüyorlar mı?

Nisa Suresi 82

... Size ayetlerimizi açıkladık, belki akıl erdirirsiniz.

Ali İmran Suresi 118

Alıntı:
    Algılarımızı,anlayışlarımızı düzeltelim..lakin,ne ifrat ne tefrit...

Kurana uymayan anlayisa Alemlere rahmet Allahin Resulünün yaptigindan baska bir sey uygulamak uygun degildir.O Teblig yapti Biz tebyin yapiyoruz....

4. Alt 10-07-2008, 13:44 #34
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ben kötü birseymi söyledim anlayamadim. Bakin nasilki bir müslümanin yaptigi bir davranisi islama mal edip, islam kötüdür demiyorsak yine ben tasavvuf ehliyim diyip yanlis yapan bir kisiden dolayi tasavvufu lekelemk olmaz manasinda söylemek istemistim. Yeterki anlasilmak istenilelim degil mi?

Sevgi deger Kardesim Alptraum;En bastan sana yazdigim bir ö.m. belirttigim gibi her ne kadar ayetleri göstersek yine anlamak istediginizi anlayacaksiniz bu elzemdirki söylediginiz söz yanlismi/Dogrumu kendim karar vermeyecegim ama;Kurandaki bazi ayetler Onlara sorarsan Kainati kim yaratti derleri!!!!Onlara sorarsan Rabbiniz kim derlerki!!!! Yani simdi Allahin resulü Mekke Müsriklerinin cürüklerinimi Temizledi diye sormam gerekir ama bos ver sormuyorum.....

5. Alt 10-07-2008, 13:48 #35
    haticetül´isimli üyeden Alıntı
    metim abim ben ümmetimin ihtilafında rahmet vardır ..sözünü emin değilim ama hadis biliyorum tabi emin olmak ve ne anlamlar taşıdığını bilerek yazmam gerekirdi...Rabbim affetsin..diyeceğim o ki ümmetin ayrı yollarda olması değil bi orta yol bulması çabaları dır..kasdım..elbette her yönden kurana akan dereler çaylar misali..

O kendi hevasindan konusmaz ayeti celilesi kuralina göre Kurana uymayan ne onun sözü olur(onu tenzih ederim) nede Vahydir...Kasdinizin o olmadigini elbette biliyorum benimki sadece bir uyari....

6. Alt 10-07-2008, 13:57 #36
    http://www.muhakeme.net/ummetin-ihtilafi-t9034.html

En basta verdigi ayet delili dahi bunu izahta güclük cekiyor;Geceyle gündüzün itikafi?Yani fikirlerle yüzlere bölünen bir Dinle gece ve gündüz tehacüp...Verdigi her delil sadece rivayet degilmi Alptraum?Lütfen Kurana buyurun...Delil olmayan seyi nasil Allaha nasb ederek Rahmet kabul edebiliriz?Cok zorlama yapilmis ama dedim ya sadece rivayetlerden ibaret,Zaten kendiside diyorki kabul edilebilir.Ihtiyacdan dogan ayrilik yani meslek guruplarinida ihtilaf kabul etmek hayretten baska bir sey degildir sanirim..

7. Alt 10-07-2008, 14:05 #37
    Sevgi deger Kardesim Alptraum;En bastan sana yazdigim bir ö.m. belirttigim gibi her ne kadar ayetleri göstersek yine anlamak istediginizi anlayacaksiniz bu elzemdirki söylediginiz söz yanlismi/Dogrumu kendim karar vermeyecegim ama;Kurandaki bazi ayetler Onlara sorarsan Kainati kim yaratti derleri!!!!Onlara sorarsan Rabbiniz kim derlerki!!!! Yani simdi Allahin resulü Mekke Müsriklerinin cürüklerinimi Temizledi diye sormam gerekir ama bos ver sormuyorum.....

Cürükleri temizlemek diye bir sey yok. Ama Mekke müsriklerinin hepsininde kökünümü kazidi. Ya tarih yalan söylüyor ya da ben bu durumu izah edemedim kac mesajdir.

Papagan = kus

Bu dogru önermeyi b nesnesinden a nesenesine aldigimizda her kus papagandir olur. Ve mantik olarak böyle islenir ama gercekligi yoktur. Buna benzedi seninkisi.

Henna bunu beğendi.
  8. Alt 10-07-2008, 14:07 #38

En basta verdigi ayet delili dahi bunu izahta güclük cekiyor;Geceyle gündüzün itikafi?Yani fikirlerle yüzlere bölünen bir Dinle gece ve gündüz tehacüp...Verdigi her delil sadece rivayet degilmi Alptraum?Lütfen Kurana buyurun...Delil olmayan seyi nasil Allaha nasb ederek Rahmet kabul edebiliriz?Cok zorlama yapilmis ama dedim ya sadece rivayetlerden ibaret,Zaten kendiside diyorki kabul edilebilir.Ihtiyacdan dogan ayrilik yani meslek guruplarinida ihtilaf kabul etmek hayretten baska bir sey degildir sanirim..

Sana göre yanlis sebebi ise icerisinde mezhepleri barindiriyor. Sen mezhepleri kabul etmeyen olarak bunu nasil kabul edeceksin ki?

Henna bunu beğendi.
  9. Alt 10-07-2008, 14:10 #39
    Cürükleri temizlemek diye bir sey yok. Ama Mekke müsriklerinin hepsininde kökünümü kazidi. Ya tarih yalan söylüyor ya da ben bu durumu izah edemedim kac mesajdir.

Papagan = kus

Bu dogru önermeyi b nesnesinden a nesenesine aldigimizda her kus papagandir olur. Ve mantik olarak böyle islenir ama gercekligi yoktur. Buna benzedi seninkisi.

Zaten bizde insanlari yok edelim demedik Allahin dinini Allaha has kilalim dedik.Yani dini fikirlerini yikalim yerine Resulün getirdigi Allahin dinini kuralim dedik,Verdigin örnekler oldukca dücar kalmakta hem son verdigin örnekte oldukca manidar.Her kus papgandir dedigimde yüzlerce firkayi Allahin dini kabul etmek olurki bunu tavsiye ettigimi sanmiyorum en azindan ima dahi etmemisimdir...

10. Alt 10-07-2008, 14:13 #40
    Sana göre yanlis sebebi ise icerisinde mezhepleri barindiriyor. Sen mezhepleri kabul etmeyen olarak bunu nasil kabul edeceksin ki?

Buyrun o zaman tek bir ayetle ayriligin Rahmet oldugunu isbat edin?Zorlamadan?Ama Allahin ayetleri cok net firkalara bölünmeyin degilmi?

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.