Gunyetüt Talibin...

teşekkürler haticetül... şimdi hz ali'nin haricilerle savaşmasını bu anlattıklarında nereye koyacağız??? hem sonra en çok sapı mezhep tabiin zamanında çıkmamış mı,mürciesinden mutezilesine kadar??? bu insanlar da kendilerini islama nispet etmiyorlar ...

Ağaç Şeklinde Aç21Beğeni

1. Alt 10-06-2008, 13:52 #21
    el_feta Mesajlar: 1.168
    teşekkürler haticetül...
    şimdi hz ali'nin haricilerle savaşmasını bu anlattıklarında nereye koyacağız???
    hem sonra en çok sapı mezhep tabiin zamanında çıkmamış mı,mürciesinden mutezilesine kadar??? bu insanlar da kendilerini islama nispet etmiyorlar mıydı???
    o zaman ehl-i sünnet dediğimiz cenahın bunlkara tavrı neden ser???

bakın...ortada korunması gereken bir DİN var ve bu konuda hassas olmak biz müslümanların selefinden kalma bir miras...bugün bu dik duruşların çoğu ne yazık ki gitmiş,elimizde izzetli müslümanları çıkaracak bir bilgi ağı yok...daha önce siyaseten örnek vermiştim mesela,emevi leri islam devleti diye işleriz hep,islam hukukunu uygularlar,peki bu imam-ı azam niye ayaklanmış???...benzer örnekler vermiştim daha önce,durmak istediğim konu bu,korunması gereken bir din anlayışı varsa ortada şeriat keskin bir kılıçtır..sizin dediğiniz insanlara yaklaşımdır ki,sonuan kaadr katılıırm size merhametli olmadan,kötülüğü iyilik ile savunmadan bu dava yürümez...affedici,bağışalyıcı olmak en önemli vasfımız olmalı evet eğer dava erleri isek...tebliğimizi bir ömre yaymışsak hele...
    amaaa..birileri şahıs,cemaat,kurum islamın anlamlarını,temellerini,anlayışını değiştirmeye yönelik bilinçli yahut bilinçsiz bir tutum içerisine girerse buna karşı tavır bambaşkadır...

bir istanbullu olarak,piyasadan hayli haberdarız...birileri kılıfına uydurup faiz yiyorsa(meşhur bir cemaat bunu yapıyor),ya da ne bileyim bilmem ne adına başörtüsünü açma adıan fetva veriyorsa ya da ruhbancasına bir hayatı önceleyip islam adına binbir tasvvufi mistizm ortaya koyuyorsa hiçkimse bana yahu durun,böyle olmaz demesin...

bu konuda kalplerinizi merhamet falan da kaplamasın...hassasiyetlerinizi iyi belirleyin...şuan zekat sevabına! veriliyor,yarın birgün devlet tarafından alınırsa vermeyenlerle canlarını almak için savaşmayı nereye koyarız biz??(hz ebubekir savaşmıştır)...

hasılı kelam...zor iştir evet...nerde nasıl hareket edeceğini net ortaya koymak...

konumuzla bağlarsak,belli bir cenah içinde islamı bulanlar öyle yahut böyle,muklayeseli okumalar yapmadıkça,bizatihi ilk ve en baştaki ham kaynakları kullanamdıkça islamı doğru anlayamaz bunun başka bişr adı yok...

selam ve dua ile...

2. Alt 10-06-2008, 14:05 #22
    Metin Mete ile ayrıştığımı zşöyle önemli bir nokta da var,okuyan arkadaşlar da n eyi savunduğumu iyi anlasınlar...
    kuranı yalnız kuran açıklar gibi birşeyi savunmuyorum..bu görüşün de yanlış olduğu kanısındayım...ama kuranı önce kuran açıklar evet...insanlar bizzat kuranla muhatab olamlılar,yan kanalları sonra okunur,bu işin amiyane tabirle raconu budur..iyi bir kuran bağı oluşmamış kimseler ki çok görüyoruz böyle,kuranı a - b kitabında bulduğu ayetlerle anladığı için orada kalıyor,bir çok yanlışı varsa da göremiyor o saatten sonra buan cemaatsel taasupları da ekleyince iş bambaşka boyutlara varıyor..anlatmaya çalıştığım bu..ne said nursi hz lerini silip atmışımdır ne de herhangi başka bir şey...

ama elinize kuran alıp okuyun....
    Allah bu kitaptan hesap soracak..

Allah resulünün hadis yasaklamsı soruma cevap bulamadım tam ama anlatayım acizane...

allah resulü as böyle yapmıştı,çünkü cahiliyye kirlerinden arınmaya çalışan saf akılları sadece kuranla başbaşa bırakıyordu bu da akıllarda kuranı en yüce yere koyması için...hatta size somut bir örnek vereyim...bakın insanların dini hassasiyetleri vardır ,ama bu hassasiyeti ne ile doldurursanız o öyle devam eder,bugün kuranla iştigal olmayan zihinler abilerinin sözleri ve yorumları ile içiçe oldukalrından tasavvurlarad kabul etmeseler bile kuran geriliyor,o yüzden başlarını açabiliyorlar,siz bu insana o zaman mini etek giy deseniz,kesinlikle hayır der..e peki başını nasıl açıyorsun??..o da haram değil mi??
    ya o başka dese,e bunun sınırını kim çizmiş deseniz???
    bu çok basit bir örnek..aynı kişi eğer bizzat kuranla hidayet bulsa idi çok daha farklı olurdu..zihin ve kalpteki putları kuran temizler,kurandır kalplere şifa olan,en önde ve en çok kuran okunmalıdır o kitap anlaşılmalıdır...kuranı anlamak için kuranın bir cüzündeki ayet kadar ayetin yazılı olduğu bir kitabı anlamak için dönüp dönüp okuyorlar da peki niye kuran okumuyorlar????

bilmem anlatabildim mi??

selam ve dua ile...

3. Alt 10-07-2008, 01:01 #23
    Metin mete Mesajlar: 547
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    Metin Mete ile ayrıştığımı zşöyle önemli bir nokta da var,okuyan arkadaşlar da n eyi savunduğumu iyi anlasınlar...
    kuranı yalnız kuran açıklar gibi birşeyi savunmuyorum..bu görüşün de yanlış olduğu kanısındayım...ama kuranı önce kuran açıklar evet...insanlar bizzat kuranla muhatab olamlılar,yan kanalları sonra okunur,bu işin amiyane tabirle raconu budur..iyi bir kuran bağı oluşmamış kimseler ki çok görüyoruz böyle,kuranı a - b kitabında bulduğu ayetlerle anladığı için orada kalıyor,bir çok yanlışı varsa da göremiyor o saatten sonra buan cemaatsel taasupları da ekleyince iş bambaşka boyutlara varıyor..anlatmaya çalıştığım bu..ne said nursi hz lerini silip atmışımdır ne de herhangi başka bir şey...

ama elinize kuran alıp okuyun....
    Allah bu kitaptan hesap soracak..

Allah resulünün hadis yasaklamsı soruma cevap bulamadım tam ama anlatayım acizane...

allah resulü as böyle yapmıştı,çünkü cahiliyye kirlerinden arınmaya çalışan saf akılları sadece kuranla başbaşa bırakıyordu bu da akıllarda kuranı en yüce yere koyması için...hatta size somut bir örnek vereyim...bakın insanların dini hassasiyetleri vardır ,ama bu hassasiyeti ne ile doldurursanız o öyle devam eder,bugün kuranla iştigal olmayan zihinler abilerinin sözleri ve yorumları ile içiçe oldukalrından tasavvurlarad kabul etmeseler bile kuran geriliyor,o yüzden başlarını açabiliyorlar,siz bu insana o zaman mini etek giy deseniz,kesinlikle hayır der..e peki başını nasıl açıyorsun??..o da haram değil mi??
    ya o başka dese,e bunun sınırını kim çizmiş deseniz???
    bu çok basit bir örnek..aynı kişi eğer bizzat kuranla hidayet bulsa idi çok daha farklı olurdu..zihin ve kalpteki putları kuran temizler,kurandır kalplere şifa olan,en önde ve en çok kuran okunmalıdır o kitap anlaşılmalıdır...kuranı anlamak için kuranın bir cüzündeki ayet kadar ayetin yazılı olduğu bir kitabı anlamak için dönüp dönüp okuyorlar da peki niye kuran okumuyorlar????

bilmem anlatabildim mi??

selam ve dua ile...

Selamün Aleyküm,El_feta seni anlamakta hicte zorlanmiyorum inan.Bir yandan Vahye davet bir yandan geleneklere baglanmak.Vaz gecememek,sonuclarini az cok tahlil edmek ama yinede bazi seyleri terk edememek.Bakin Kuran disi olusumlarin nelerdir sonuclari size bir kac ufak örnekleme;hangisi yok diyebilirsiniz?

1- Seçilmiş Devlet Başkanı yerine babadan oğula devreden Kraliyet.
    2- Kûr’an yerine, rivayetler, keyfi şahıs sözleri, felsefi görüşler ve tağuti uygulamalar.
    3- İslâm birliği yerine, mezhepler ve fırkalar.
    4- Mescit yerine, tekke ve zaviyeler.
    5- Açık Kûr’an öğretisi yerine, batini öğreti.
    6- İslâm ümmetçiligi yerine ırkçılık.
    7- Takva ile üstünlük yerine, soy sop üstünlüğü.
    8- Namaz yerine, sema, raks ve çalgi aletleri.
    9- Kabe yerine, türbelerin tavaf edilmesi.
    10- Allah'a iman ve Allah’ın birliği yerine, Kutup, Gavs, kırklar, Yediler, Evtâd v.s. Telakki edilen kimseler.
    11- Zekat ve Sadakalar yerine, Sofistlere vakıf tahsisi ve mali destek.
    12- Helal ticari kazanç yerine, faizcilik ve karaborsacılık.
    13- Aktif, adaletli ve çalışkan toplum yerine, hak gözetmeyen pasif ve tembel toplum.
    14- Yaratılış ve yaratıklar üzerine açık ve müspet düşünen toplum yerine, düşünceden kaçan, akletmeyen, boş hayaller kuran fertler toplumu.
    15- Meşru müdafaa üzerine kurulu, af ve barışa teşvik eden İslâm cihadı yerine, haksız saldırılar ve çapulculuk.
    16- Allah’ın korumasını isteme yerine nazarlıklar, muskalar, kullar v.s. den medet ve koruma ummak.
    17- Allah’a istiâne yerine, kullara istiâne.
    18- Peygamber yerine, Rivayet imamları, Mehdi iddiaları, şu kadar surede şu şahıs geldi veya İsa Peygamber gelecek v.s. gibisinden, insanların kurtuluş için Kûran'a umut besleme morallerini kırma amaçlı iddialar.
    19- Allah’ın tevhidi; birliği yerine, kulların ilâhlık iddiaları.
    20- Aklı önemseme ve kullanma yerine, aklı küçümseme ve ret etme.
    21- Gayba iman yerine, gayb konusunda keyfi iddialar ve falcılık.
    22- Açık ve adil İlâhi adalet yerine, zorbaların ve diktatör yöneticilerin tağuti ve keyfi kararları.

Bu gibi kimselerden uzak durulması gerektiği hususunda Kûran'dan mealen:

- Dinlerini parça parça edip, grup grup olanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır, sonra (Allah) onlara yaptıklarını haber verecektir. 6/159

- Yalnız O'na yönelin ve O'ndan korkun; namazı kılın ve (Allah'a) ortak koşanlardan olmayın 30/31

- (O ortak koşanlardan olmayın ki onlar), dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her hizip (parti) kendi yanındakiyle sevin(ip övün)mektedir. 30/32

- Kâfirlere boyun eğme ve bununla (bu Kûran ile) onlara karşı büyük cihad et 25/52

İslam dininde Tek Kaynak ve Tek Rehber Kûran'dır, dolayısıyla Kûran'a inanan ve İslam dini adına öğretide bulunanların yaptıkları her öğreti için dayanak olarak Kûran'dan ayet göstermeleri, ögrenenlerinde kendilerine yapılan öğreti ile ilgili olarak ayet delili istemeleri şarttır.Aramizdaki fark bu sanirim El_feta...

Rabbe emanetsin...

4. Alt 10-07-2008, 01:03 #24
    Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbetteki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.

ZUHRUF 44

5. Alt 10-07-2008, 01:31 #25
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    teşekkürler haticetül...
    şimdi hz ali'nin haricilerle savaşmasını bu anlattıklarında nereye koyacağız???
    hem sonra en çok sapı mezhep tabiin zamanında çıkmamış mı,mürciesinden mutezilesine kadar??? bu insanlar da kendilerini islama nispet etmiyorlar mıydı???
    o zaman ehl-i sünnet dediğimiz cenahın bunlkara tavrı neden ser???

bakın...ortada korunması gereken bir DİN var ve bu konuda hassas olmak biz müslümanların selefinden kalma bir miras...bugün bu dik duruşların çoğu ne yazık ki gitmiş,elimizde izzetli müslümanları çıkaracak bir bilgi ağı yok...daha önce siyaseten örnek vermiştim mesela,emevi leri islam devleti diye işleriz hep,islam hukukunu uygularlar,peki bu imam-ı azam niye ayaklanmış???...benzer örnekler vermiştim daha önce,durmak istediğim konu bu,korunması gereken bir din anlayışı varsa ortada şeriat keskin bir kılıçtır..sizin dediğiniz insanlara yaklaşımdır ki,sonuan kaadr katılıırm size merhametli olmadan,kötülüğü iyilik ile savunmadan bu dava yürümez...affedici,bağışalyıcı olmak en önemli vasfımız olmalı evet eğer dava erleri isek...tebliğimizi bir ömre yaymışsak hele...
    amaaa..birileri şahıs,cemaat,kurum islamın anlamlarını,temellerini,anlayışını değiştirmeye yönelik bilinçli yahut bilinçsiz bir tutum içerisine girerse buna karşı tavır bambaşkadır...

bir istanbullu olarak,piyasadan hayli haberdarız...birileri kılıfına uydurup faiz yiyorsa(meşhur bir cemaat bunu yapıyor),ya da ne bileyim bilmem ne adına başörtüsünü açma adıan fetva veriyorsa ya da ruhbancasına bir hayatı önceleyip islam adına binbir tasvvufi mistizm ortaya koyuyorsa hiçkimse bana yahu durun,böyle olmaz demesin...

bu konuda kalplerinizi merhamet falan da kaplamasın...hassasiyetlerinizi iyi belirleyin...şuan zekat sevabına! veriliyor,yarın birgün devlet tarafından alınırsa vermeyenlerle canlarını almak için savaşmayı nereye koyarız biz??(hz ebubekir savaşmıştır)...

hasılı kelam...zor iştir evet...nerde nasıl hareket edeceğini net ortaya koymak...

konumuzla bağlarsak,belli bir cenah içinde islamı bulanlar öyle yahut böyle,muklayeseli okumalar yapmadıkça,bizatihi ilk ve en baştaki ham kaynakları kullanamdıkça islamı doğru anlayamaz bunun başka bişr adı yok...

selam ve dua ile...

muhterem..aleyküm selam...
    inan bana aynı ,aynı hissiyat ve feryattayız..ama ben yaşamımı yazdım inan..haklısın evvela...hemde çok haklı.yinelemeden söylemlerini şunları ilave etmek istiyorum:ben üniversiteye başörtümden dolayı gitmedim..bu cemaatlerden tanıdğım büyükler de kurana sarıl dedi...ve doktorluk dahi olsa ve ailenin nafakasıda olsa helal helladir haram haramdır diye telkin ettiler..sahiden azınlık olan samimi insanları anlatıyom..Allah ile kul ARASINDA KİMSE BİR DİĞERİNİN GÜNAHINI ÜSTLENMEZ..BEN SÖYLENTİLERİN ASIL MERCİYEDE DAYANDIĞINA İNNAMIYORUM..BUNLAR HAKKINDA DA NETİM.
    ve bir şey daha aynı kişilerden okulda dini eğitim aldım vene gariptirki bana ya hep halisler denk geldi bilmem içlerini fakat her fırsatta kuranı açtılar gözüme gönlüme...tenefüste bana ilk kezi bakara suresinin ilk mealini okuyan hocamın nurcu olduğunu anlamadım hiç..heralde ben hep istisnaları yaşamışım..ve bunun gibi birçok mesele..hatta bunlardan başka bir cematin müridi olan öğretmenim üstadlarının fotosuna bakarken, ben içimden bana Allahım peygamberim yeter ne gerek demiştim..O da
    içimden geçene yanıt olarak bize Allahımız efendimiz gerek bunlar yalnızca zamanımızın öğretmeni dedi..ve bana hayatımda sadece kuran ve hadis anlattı..birgün hocasını anlatmadı...ve bu isanlarınaileleriyle yıllardır görüşürüm henüz itikada aykırı bir işlerine rastlamadım..şükür
    sadece...el_feta...bu benim yaşanmışlığım
    bunun dışında olup bitene bende ümmetce layıkıyla karşıyım...
    Ona uymayan her ölçüye karşıyım...
    İbadetde ve muamelatta tek mercim...kişi ve kişilerin sözüm ona fetvasıyla hareket etmem..etmedim..faizi kılıfına uydurup yemekden...ve her türlü minare hırsızlığına karışmakdan Rabbime sığınırım...

belki tam ifade edmiyorum ama umarım tek saf ümmetten başka şekilde anlaşılmamışımdır...fiemanillah kardeşi
    m

6. Alt 10-07-2008, 07:51 #26
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı

Selamün Aleyküm,El_feta seni anlamakta hicte zorlanmiyorum inan.Bir yandan Vahye davet bir yandan geleneklere baglanmak.Vaz gecememek,sonuclarini az cok tahlil edmek ama yinede bazi seyleri terk edememek.Bakin Kuran disi olusumlarin nelerdir sonuclari size bir kac ufak örnekleme;hangisi yok diyebilirsiniz?

1- Seçilmiş Devlet Başkanı yerine babadan oğula devreden Kraliyet.
    2- Kûr’an yerine, rivayetler, keyfi şahıs sözleri, felsefi görüşler ve tağuti uygulamalar.
    3- İslâm birliği yerine, mezhepler ve fırkalar.
    4- Mescit yerine, tekke ve zaviyeler.
    5- Açık Kûr’an öğretisi yerine, batini öğreti.
    6- İslâm ümmetçiligi yerine ırkçılık.
    7- Takva ile üstünlük yerine, soy sop üstünlüğü.
    8- Namaz yerine, sema, raks ve çalgi aletleri.
    9- Kabe yerine, türbelerin tavaf edilmesi.
    10- Allah'a iman ve Allah’ın birliği yerine, Kutup, Gavs, kırklar, Yediler, Evtâd v.s. Telakki edilen kimseler.
    11- Zekat ve Sadakalar yerine, Sofistlere vakıf tahsisi ve mali destek.
    12- Helal ticari kazanç yerine, faizcilik ve karaborsacılık.
    13- Aktif, adaletli ve çalışkan toplum yerine, hak gözetmeyen pasif ve tembel toplum.
    14- Yaratılış ve yaratıklar üzerine açık ve müspet düşünen toplum yerine, düşünceden kaçan, akletmeyen, boş hayaller kuran fertler toplumu.
    15- Meşru müdafaa üzerine kurulu, af ve barışa teşvik eden İslâm cihadı yerine, haksız saldırılar ve çapulculuk.
    16- Allah’ın korumasını isteme yerine nazarlıklar, muskalar, kullar v.s. den medet ve koruma ummak.
    17- Allah’a istiâne yerine, kullara istiâne.
    18- Peygamber yerine, Rivayet imamları, Mehdi iddiaları, şu kadar surede şu şahıs geldi veya İsa Peygamber gelecek v.s. gibisinden, insanların kurtuluş için Kûran'a umut besleme morallerini kırma amaçlı iddialar.
    19- Allah’ın tevhidi; birliği yerine, kulların ilâhlık iddiaları.
    20- Aklı önemseme ve kullanma yerine, aklı küçümseme ve ret etme.
    21- Gayba iman yerine, gayb konusunda keyfi iddialar ve falcılık.
    22- Açık ve adil İlâhi adalet yerine, zorbaların ve diktatör yöneticilerin tağuti ve keyfi kararları.

Bu gibi kimselerden uzak durulması gerektiği hususunda Kûran'dan mealen:

- Dinlerini parça parça edip, grup grup olanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır, sonra (Allah) onlara yaptıklarını haber verecektir. 6/159

- Yalnız O'na yönelin ve O'ndan korkun; namazı kılın ve (Allah'a) ortak koşanlardan olmayın 30/31

- (O ortak koşanlardan olmayın ki onlar), dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her hizip (parti) kendi yanındakiyle sevin(ip övün)mektedir. 30/32

- Kâfirlere boyun eğme ve bununla (bu Kûran ile) onlara karşı büyük cihad et 25/52

İslam dininde Tek Kaynak ve Tek Rehber Kûran'dır, dolayısıyla Kûran'a inanan ve İslam dini adına öğretide bulunanların yaptıkları her öğreti için dayanak olarak Kûran'dan ayet göstermeleri, ögrenenlerinde kendilerine yapılan öğreti ile ilgili olarak ayet delili istemeleri şarttır.Aramizdaki fark bu sanirim El_feta...

Rabbe emanetsin...

Teşekkürler metin mete...

bu konuyu senle daha önce konuştum..Kuran'ı önce kuran anlatır amenna ama Kuranı YALNIZ kuran açıklar...bu nerde yazıyor???...

Benim durumum geleneklerden vazgeçemek değil ,bir usul meselesi,dilersen orada(diğer konuda) cevaplamadığın konuları burada cevapla...

Anlaşamadığımzı meseleri Allah ve resulüne götürün diyor ayet,Allahın kitabına götürdük,peki ya Resulüne nasıl soracağız??? Bunun cevabı hadis değil mi???
    sözkonusu hadis ise bu konuda bilgili,donanımlı ve bir usul sahibi olunması gerekmiyor mu???
    hatta hadislere gelmeden,kişinin kuranın künhüne vakıf olup ona göre hükmetmesi lazım gelmez mi,bunu herkes nasıl yapsın???
    nasr suresi indiğinde abdullah ibni mesud hz ömer 'in yanındadır daha 13 yaşında olmasına rağmen,sahabelerden de kızanlar vardır bu duruma...ayetler nazil olunca abdullah ibni mesud un kuran fakihi olduğunu göstermek isteyen ömer as,sahabeye bu ayetlerden ne anladıklarını sorduklarında sahabe anlatır,sonra mikrofonu 13 yaşında abdullah ibni mesud a uzatan ömer as,onun nasr suresinde Allah resulünün ölümünün yaklaştığını çünkü feth ayetiyle onun görevinin son bulacağını,duyunca hem ashaba abdullah ibni mesud u gösterir v ekler ,ben bu ayetler hakkında bundan başkasını bilmiyorum..bu anlattığım da menkıbe değil,basit bir tefsir de dahi çok rahat bulabilirsin...sahabe aarsında birileri daha fakih değil mi,herkes aynı olmayacağına göre???

Veya kevni ayetleri daha iyi kavrayacak bir profesörün kalkıp bakın bu ayette mesela zariyat 49 da geçen yanlış hatırlamıyorsam evrenin genişlemesi mevzuunu ilmi olarak da analtması Allah'ın büyüklüğünü anlatması demek değil midir???

ya da işi ehline sorun,geçmiş kitap okuyanlaar sorun ayetlerini nereye koyacağız??? bu kuranı daha derinlemesine anlamada bir usuldür...

bu ithamı daha önce sundum...bilakis siz,insanları kurana davet edin,evet insanların kuranla arası mesafeli,kuranı başucu kitabı yapmalılar,evet tabular var bu konuda yıkılması gereken,birileri hayatımızın kitabı olduğunu tekrar sunmalı bu insanlara..amma...tabuları yıkacağız diye kalkıp da ortalığı dümdüz etmenin bir alemi yok..kuranı ilk okuyan siz değilsiniz,son ad olamyacaksınız..bu kitabı ve islamı ilk anlamaya çalışan ve onun için en çok ter döken de siz değilsiniz...

Algılarımızı,anlayışlarımızı düzeltelim..lakin,ne ifrat ne tefrit...

selam ve dua ile...

7. Alt 10-07-2008, 07:57 #27
    haticetül´isimli üyeden Alıntı

muhterem..aleyküm selam...
    inan bana aynı ,aynı hissiyat ve feryattayız..ama ben yaşamımı yazdım inan..haklısın evvela...hemde çok haklı.yinelemeden söylemlerini şunları ilave etmek istiyorum:ben üniversiteye başörtümden dolayı gitmedim..bu cemaatlerden tanıdğım büyükler de kurana sarıl dedi...ve doktorluk dahi olsa ve ailenin nafakasıda olsa helal helladir haram haramdır diye telkin ettiler..sahiden azınlık olan samimi insanları anlatıyom..Allah ile kul ARASINDA KİMSE BİR DİĞERİNİN GÜNAHINI ÜSTLENMEZ..BEN SÖYLENTİLERİN ASIL MERCİYEDE DAYANDIĞINA İNNAMIYORUM..BUNLAR HAKKINDA DA NETİM.
    ve bir şey daha aynı kişilerden okulda dini eğitim aldım vene gariptirki bana ya hep halisler denk geldi bilmem içlerini fakat her fırsatta kuranı açtılar gözüme gönlüme...tenefüste bana ilk kezi bakara suresinin ilk mealini okuyan hocamın nurcu olduğunu anlamadım hiç..heralde ben hep istisnaları yaşamışım..ve bunun gibi birçok mesele..hatta bunlardan başka bir cematin müridi olan öğretmenim üstadlarının fotosuna bakarken, ben içimden bana Allahım peygamberim yeter ne gerek demiştim..O da
    içimden geçene yanıt olarak bize Allahımız efendimiz gerek bunlar yalnızca zamanımızın öğretmeni dedi..ve bana hayatımda sadece kuran ve hadis anlattı..birgün hocasını anlatmadı...ve bu isanlarınaileleriyle yıllardır görüşürüm henüz itikada aykırı bir işlerine rastlamadım..şükür
    sadece...el_feta...bu benim yaşanmışlığım
    bunun dışında olup bitene bende ümmetce layıkıyla karşıyım...
    Ona uymayan her ölçüye karşıyım...
    İbadetde ve muamelatta tek mercim...kişi ve kişilerin sözüm ona fetvasıyla hareket etmem..etmedim..faizi kılıfına uydurup yemekden...ve her türlü minare hırsızlığına karışmakdan Rabbime sığınırım...

belki tam ifade edmiyorum ama umarım tek saf ümmetten başka şekilde anlaşılmamışımdır...fiemanillah kardeşi
    m

Allah hidayeti dileyene verir efendim..hidayeti dilemiş olmalısınız ki samimiyetle,rabbim karşınıza hayrlı insanlar çıkarmış..okulu bıraktığınız için de nekadar kadr-ü kıymeti olur bilmem ama Rabbim razı olsun,sokaklarda gezen bir müslüman genç olarak da bu zamanda diyolar ya hani(sanki zamanın suçu varmışçasına) teşekkür ediyorum size...

ama gelin görün ki,bir dünya insan var dışarlarda..islam adına bilerek yahut bilmeyerek bişeylerin peşinden gidiyorlar..Aslında bunu herkes azıcık düşünerek farkedebilir,insanların ciddi bir kısmında kurana saygı var belki ama bu kişinin hayatındaki değişimler kuran vesilesiyle olmamış..kafalaradki kuran algısı çok zayıf,hal böyle oluncakuranın itici ve diriltici gücü kalmıyor..oysa ki O yeri ve göğü yaratan Allahın kitabı..keşke bilselerdi...

selam ve dua ile...

8. Alt 10-07-2008, 12:13 #28
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Sen Agactaki cürük meyveleri ayiklayacagina, agaci kökünden kesiyorsun....

Kendisinin korunacagi Alemlerin Rabbi tarafindan Garanti altina alinmis olan Bir Kitaba bu nasi söz Alptraum?Bizim isimiz cürüklerle ugrasmak degil Güzeli dogruyu tavsiye etmektir Görevimiz Tebyindir...Sonrasi siz onu temizleyene kadar gel gör kimler bu yollarda Seytana gidecek..

9. Alt 10-07-2008, 12:59 #29
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı

Kendi kanimca olmasin ama Kuranda Rahmet degil zulmet vardir diyor...

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

Enam Suresi 159

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın.

Ali İmran Suresi 103

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

Ali İmran Suresi 105

metim abim ben ümmetimin ihtilafında rahmet vardır ..sözünü emin değilim ama hadis biliyorum tabi emin olmak ve ne anlamlar taşıdığını bilerek yazmam gerekirdi...Rabbim affetsin..diyeceğim o ki ümmetin ayrı yollarda olması değil bi orta yol bulması çabaları dır..kasdım..elbette her yönden kurana akan dereler çaylar misali..

10. Alt 10-07-2008, 13:16 #30
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    haticetül´isimli üyeden Alıntı
    metim abim ben ümmetimin ihtilafında rahmet vardır ..sözünü emin değilim ama hadis biliyorum tabi emin olmak ve ne anlamlar taşıdığını bilerek yazmam gerekirdi...Rabbim affetsin..diyeceğim o ki ümmetin ayrı yollarda olması değil bi orta yol bulması çabaları dır..kasdım..elbette her yönden kurana akan dereler çaylar misali..

http://www.muhakeme.net/ummetin-ihtilafi-t9034.html

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.