Tarikat nasil aciklanabilir

el_feta ´isimli üyeden Alıntı ↑...

Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni

1. Alt 04-20-2008, 16:33 #31
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    yahu el insaf...işte tam olarak kastettiğim zihin yapısı safinaz hanımın kendini anlattığı zihin yapısı...kuvvetle muhtemel bu konu da başı çokça ağırdığından,bilgisayar başında yazacağım şeylerden dolayı fevri davranacak ve bana kızacaktır...beni ne kadar kaale alırsınız,samimiyetimi ne bilirsiniz bilemem elbet ama,inanın,başörtüsü nü böyle ikili bir düzleme taşımak bile işin şeytancası...Allahın dini onun emirlerine uyarak gerçekleştirilir,sizi siz yapan unsurlardan vazgeçerek değil...firavun un zulmü artınca allah cc,ayetinde musa ya: evlerinizi karargah edinin der...yani zulümler anaların rahmine kadar da uzansa alternatifi bir farzdan vazgeçmek(eminim,çok çok üzülüyosunuzdur,lakin iyi niyetiniz yanlış bir ameli doğru yapmaz,kızmadan sadece bir vicdanınıza sorun,inanıyorum hak vereceksiniz bana)...
    tebessümlerime alışmayı deneseniz ve sui zan yerine hüsnü zanla yaklaşsanız daha iyi olmaz mı?...benim şahsınıza hiçbir küçük görmüşlüğüm yok,kişiye şer olarak kardeşini küçük görmesi yeter zaten,bundan allah sığınırım...
    ve son olarak,her ikinizde mevcut cemaatinizin(olabilir,cemaatLİ olmak da gerekir,cemaatÇİ olmamak kaydıyla,saygı duyarım) aldığı eleştrilerden dolayı,bir şekilde anlamaktan ziyade hemen aksine söz söyleyene yüklenmeye başlıyorsunuz,dolayısıyla tartışma olan bir ortam oluşuyor ve taassup kokuyor,farkında olmasanızda,en samimi halimle bu eleştrimi kabul edin..
    durum bu...nur cemaatlerinin farklılığının varlığı benim sözüm değil vakıa bu,başörtüsünü müslüman kızların,bir yerlere gelmek hedefiyle açmasına izin verenlerin varlığı da yalan değil,o zaman bu kızgınlık niye ki..benim görevim,doğru bildiğimi söylemektir...müslüman diye zaman gazatesini son zamanlarda yeni şafak da yapıyor,tuhaf kadın resimleri olan ve kapitalist kokan havalarını eleştirmeyecek miyim,mesela??...hani,eğri oturalım,doğru konuşalım derler ya,benimkisi de öyle...
    vesselam...

Bakin taassub felan koktugu yok biryerin gayet güzelde münazara oluyor düsüncesindeyim.Avrupaya basörtüsü sorunu icin okumaya gelen insanlari hic gözardi etmiyorum peki evlerinemi cekildiler bu insanlar yani bu bakis acisiylami bakiyorsunuz ilim cindede olsa gidip alan aliyor iste mesele o basörtüsünü takmakda degilmi bakin basörtüsü furuat dedik siz basinizi acindan getirdiniz ki böyle bir konu asla yok gazetelerin koydugu resimlere kadar uzandiniz ve sonundada elestiremeyecekmiyim diyorsunuz tabiki herkesin hakki elestirin biz elestirmiyormuyuz zannediyorsunuz ama mesele bu seferde gazetelere uzandi yani bakin konudan konuya atlayan sizsiniz ve her sundugunuz konuyada cvp veren biziz lakin biz konudan atlamadik farkindaysaniz:cool:

2. Alt 04-20-2008, 16:35 #32
    risalei nurların farklılığı bahsettiğiniz şekliyle değildir...nüshaları farklıdır...birleşmek mevzu ayrı bir husus,onu daha önce konuşacağımızı söylemiştim biiznillah...neye delil getirdiğinizi benimse karşılık olarak getirmediğimi de anlayamadım tam olarak..

Risale-i nurlarin asli osmanlicadir ve en anlasilabilir sekli bugunki seklidir lakin dilimiz anlamamiza müsade vermiyor bizde anlamak icin okuyor ve kaynaklara basvuruyoruz yoksa cemaatin icindeki bölünmeler ne nüshalardan kaynaklaniyor nede nüshalarin anlasilirligidir

Mesele aslinda araya nifak sokanlarin meselesidir bu da bu cemaatte olan insanlarin sorunu degildir diye düsünüyorum

3. Alt 04-20-2008, 16:36 #33
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Kardeşim,bu benim şahsi kararımdı,kimse kalkıpta başını aç diye fetva vermedi.Kulaktan doğma şeylerle konuşuyırsunuz.
    Ayrıca zaten beni küçük görmek kimsenin haddine değil.Çünkü böyle yapan o tebessümleri kendine doğru yöneltir...
    Ben yaptığımdan dolayı mutlu değilim ama sizinle aynı zihniyette olanlar gibi "kendime cennetlik"gözüyle bakmıyorum...
    Gerçekten bu cemaatleri eleştiren imani konuları bir tarafa atmış,işi laf ebeliğine ve kusur arama olayına dönüştürüyor.Müslüman önce kendi amellerinin tenkitcisi olup,başka insanlarında tebliğcisi olmalı...

4. Alt 04-20-2008, 16:39 #34
    el_feta Mesajlar: 1.168
    ilim çinde de olsa gidin,alın..hadisinin kaynağına bir bakalım inşallah...
    evet,bu düzeltmeden sonra,başörtüsünün furu bir mesele olduğu açıktır zaten ben bunu neden tartışayım ki,mesele ona furuat denip vicdanların rahatlatılıp,müslüman kızların başlarını açması...üniversitelere bakın işte yığınla insan,açmıyor mu başını...sorun bakın,ne için açtıklarını..tartıştığım yer burası...sorun burası çünkü...taassup konusunda ,burnum beni yanıltıyo olabilir diyelim...

5. Alt 04-20-2008, 16:40 #35
    safinaz Mesajlar: 3.348
    risalei nurların farklılığı bahsettiğiniz şekliyle değildir...nüshaları farklıdır...birleşmek mevzu ayrı bir husus,onu daha önce konuşacağımızı söylemiştim biiznillah...neye delil getirdiğinizi benimse karşılık olarak getirmediğimi de anlayamadım tam olarak..

Risale-i Nur Külliyatını beş defa okuyan ve üstadın zamanında nur talebesi olan bir dedenin torunuyum.Nüshalarında falan bir ayrılık yok...

6. Alt 04-20-2008, 16:42 #36
    risalei nurların,nüsha farklılığı vardır,cemaatler o yüzden vardır demedim zaten...bildiğim budur...
    safinaz hanım da,sizin gibi bireysel karar verenlerin varlığı hayli fazla,ve herkes siz gibi değil,kulaktan dolma değil,içinde olduğumdan biliyorum....

7. Alt 04-20-2008, 16:43 #37
    hekimoğlu ismail hoca dahi bunu kabul etmişti...anlaşılan ortada bilgi eksikliğimiz var..bakalım inşaallah

8. Alt 04-20-2008, 16:44 #38
    ilim çinde de olsa gidin,alın..hadisinin kaynağına bir bakalım inşallah...
    evet,bu düzeltmeden sonra,başörtüsünün furu bir mesele olduğu açıktır zaten ben bunu neden tartışayım ki,mesele ona furuat denip vicdanların rahatlatılıp,müslüman kızların başlarını açması...üniversitelere bakın işte yığınla insan,açmıyor mu başını...sorun bakın,ne için açtıklarını..tartıştığım yer burası...sorun burası çünkü...taassup konusunda ,burnum beni yanıltıyo olabilir diyelim...

Namazda furuata ait bir mesele ise oruc zekat hac gibi neden bunca insan sunu savunmadi madem furuat yapmayalim veya neden bununla itham edilmedi

Bunu böyle aksettirenlerin meselesidir yine bu mevzu söyleyeni acikladigi halde ne kadar mesgul edebilirki sizce

Bu olay sadece basörtüsümüdür ne kadar islamci dekan varsa rütbelerinden idnirildigini veya docentlerin prof olamadigini ve buna benzer bu kadar olay varken sizin gözünüze carpan basörtüsümü oldu

Imani kabul etmeyen biryerde imansizligin oldugu biryerde basörtüyü savunmak ne kadar mantiklidir sizce

9. Alt 04-20-2008, 16:49 #39
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    safinaz´isimli üyeden Alıntı
    Risale-i Nur Külliyatını beş defa okuyan ve üstadın zamanında nur talebesi olan bir dedenin torunuyum.Nüshalarında falan bir ayrılık yok...

Bu neyi değiştirir canım kardeşim,
    Senin dininin ana kaynağı risaleler mi ki bunla övünüyorsun,
    Yoksa yarun huzuri mahşer de..
    Son Nebi nin furkan 30'da ki şikayetine siz,
    -Ama ben 5 kez risale hatmetmiş birinin torunuyum.. cevabını vermeyi mi düşünüyorsunuz..
    Çok tehlikeli sular da yüzmektir bunun manası,
    Rabbim yar ve yardımcımız olsun..

10. Alt 04-20-2008, 16:50 #40
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Namazda furuata ait bir mesele ise oruc zekat hac gibi neden bunca insan sunu savunmadi madem furuat yapmayalim veya neden bununla itham edilmedi

Bunu böyle aksettirenlerin meselesidir yine bu mevzu söyleyeni acikladigi halde ne kadar mesgul edebilirki sizce

Bu olay sadece basörtüsümüdür ne kadar islamci dekan varsa rütbelerinden idnirildigini veya docentlerin prof olamadigini ve buna benzer bu kadar olay varken sizin gözünüze carpan basörtüsümü oldu

Imani kabul etmeyen biryerde imansizligin oldugu biryerde basörtüyü savunmak ne kadar mantiklidir sizce

Tam olarak nereye gelmek istiyorsunuz onu alalım,
    E yani???

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.