Tarikat nasil aciklanabilir

safinaz ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 04-20-2008, 17:40 #51
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    safinaz´isimli üyeden Alıntı
    Üstadımızın böyle şeyler söylediğinide nerden çıkardınız?

Madem öyle Kuran-ı Kerime dayalı bu tefsir kitabında aynen şöyle yazıyor;Dünyanın öküzün ve balığın sırtında olması halk arasında geçen mecazi bir deyimdir ama avam halk bunu gerçek sanmışlardır.

Dünya karalar ve sulardan oluştuğu için öküz;karaları,balık ise;suları temsilen kullanılmıştır ve hiçbir şekilde dünyanın düz tepsi olduğundan söz edilmemiştir.

Geceleri tırnak kesmenin günah olması söz konusu bile değildir zaten uzun tırnaklar pislik yuvası olduğu için her daim kesilmesi elzemdir.

Ancak elektiriğin yaygın olmadığı dönemlerde gece kesildiğinde yenilip içilen kapların ya da pis olmasından dolayı yerlere düşmesinden dolayı doğru görülmemiş ama yine avam halk tarafından günah adledilmiştir.

Heykel ve resim gibi şeylerin insan ve hayvan benzeri şeyleri yaparak yaratıcıya şirk koştuğu ve bazı putların heykel şeklinde olmasından dolayı doğru görmeyenler tarafından çıkarılan bir düşücedirki benim üstadlarım böyle birşey söylememişlerdir.

Köpek ise yürüyen mikrop yuvasıdır.

Tüylerindeki zararlı maddeler hamile bir bayanın bebeğini kaybetmesine ve anne karnındaki bir bebeğinde fiziksel bütünlüğüne zarar verebilecek boyutlarda zararı olan ve yine sağlık açısından aynı ortamda yaşandığı taktirde ciddi boyutlarda zararları olan bir hayvandır.

Hatta;Şafii mezhebine göre de köpeğe dokunmak abdesti bozabiliyor...
    Bütün bu yazılanlardan yola çıkarsak hepsinin zararlı görülme sebepleri ilmi yönüyle sağlığa zararlı olmasındandır...

Demek ki bizde sorguluyoruz ama sorgulayıp sonunda toslamıyoruz...

Bakınız,
    Bu söylediklerim, EHLİ SÜNNET alimlerinin ittifak ettikleri konulardır,
    En basitinden söyleyim, dünyanın dönmediğini iddia eden kişi Er-Razi'dir ki üstadınız dahil bütün müfessir!!lerin piri sayılır.
    Bir şeyin zararlı olması-olmaması o şeyi illa haram kılmaz..
    Bıçak zararlıdır, ateşte, ama, zararlı kullanınca böyledir,
    Bu yüzden, mantık ile HELAL-HARAM tesis edilemez.
    Helal-Haram koyma yetkisi sadece Allah'a aittir ve bu hakkı başkasına tanımak Kur'an diliyle şirktir..
    Oysa, basit bir ilmühali veya Zaman gazetesinin dağıttığı vehbi zühaylinin 10 ciltlik fıkıh kitabını inceleyin,
    Birilerinin nasıl tesisler kurarak kafalarına göre HARAM-HELAL ürettiklerini gözlerinizle görün..
    Şu an halkın inandığı DİN'inn orjin Allah tandanslı bir din olduğunu mu sanıyorsunuz yoksa,
    İnanın, insanlık en fazla hormonu DİNe uygulamıştır ki..
    Bunu ayıklamak şu an da neredeyse imkansız gibi..

Metin mete bunu beğendi.
  2. Alt 04-20-2008, 17:52 #52
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Kuran çok basit bir kitap mıdır ki sadece birkaç şeyi haram veya helal kılacak.Çağlar sonra ortaya çıkacak,gerek beşeri durumlar,gerek teknolojik olaylar ve aklınıza gelebilecek herşey için bir kaidesi olmasın...
    Birşeyin haram ya da helal olması için belli kıstaslar ve kaideler getirir ve ulemada bu genel geçerli kaidelerden yola çıkarak o durumun haram ya da helal olduğu yönünde fetva verebilir...
    Kuran-ı Kerim'de extazi geçmiyor diye alkole haram,bu maddeye helal mi diyeceğiz?Zaten haram kılınma sebepleri öyle keyfi değildir ve sağlığa verdiği zararın nisbeti göz önünde bulundurulur...
    Kullanım alanına göre demişsiniz,alkol tıpta yararlı bir maddedir ama içildiği taktirde zararlıdır.Haram-helal kavramı burda ortaya çıkar.
    Bıçağı mutfakta kullandığında caiz,ancak insana zarar verdiğin zaman haramdır...

3. Alt 04-20-2008, 18:33 #53
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Kuran çok basit bir kitap mıdır ki sadece birkaç şeyi haram veya helal kılacak.Çağlar sonra ortaya çıkacak,gerek beşeri durumlar,gerek teknolojik olaylar ve aklınıza gelebilecek herşey için bir kaidesi olmasın...
    Birşeyin haram ya da helal olması için belli kıstaslar ve kaideler getirir ve ulemada bu genel geçerli kaidelerden yola çıkarak o durumun haram ya da helal olduğu yönünde fetva verebilir...
    Kuran-ı Kerim'de extazi geçmiyor diye alkole haram,bu maddeye helal mi diyeceğiz?Zaten haram kılınma sebepleri öyle keyfi değildir ve sağlığa verdiği zararın nisbeti göz önünde bulundurulur...
    Kullanım alanına göre demişsiniz,alkol tıpta yararlı bir maddedir ama içildiği taktirde zararlıdır.Haram-helal kavramı burda ortaya çıkar.
    Bıçağı mutfakta kullandığında caiz,ancak insana zarar verdiğin zaman haramdır...

Ne alakasi var safinaz sen kafandan anlam cikartirsin kurandan anlayabilecegimiz sekilde inmistir haa anlayamadigin noktalar olacaktir onlarida hanif dostlara soracaksin onlar aciklayacakalr ama alimler olsun hepsi sirk edinmistir

Herkes kurani kendi kafasindan yorumlasa müslümanlar nasil birlesir ben onu anlamadim illaki bir imam lazim illaki bu böyle olmustur insanlari yönlendirecek insanlara anlatacak ve birligi saglayacak

4. Alt 04-20-2008, 18:48 #54
    safinaz Mesajlar: 3.348
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ne alakasi var safinaz sen kafandan anlam cikartirsin kurandan anlayabilecegimiz sekilde inmistir haa anlayamadigin noktalar olacaktir onlarida hanif dostlara soracaksin onlar aciklayacakalr ama alimler olsun hepsi sirk edinmistir

Herkes kurani kendi kafasindan yorumlasa müslümanlar nasil birlesir ben onu anlamadim illaki bir imam lazim illaki bu böyle olmustur insanlari yönlendirecek insanlara anlatacak ve birligi saglayacak

Ben senin söylediklerinden farklı birşey söylemiyorum.Ancak Kurandan yola çıkarak birşeyin haram ya da helal olduğunu söyleyebiliriz ama böyle olmaz diyenlere cevaben yazmıştım...

5. Alt 04-20-2008, 18:55 #55
    Ben senin söylediklerinden farklı birşey söylemiyorum.Ancak Kurandan yola çıkarak birşeyin haram ya da helal olduğunu söyleyebiliriz ama böyle olmaz diyenlere cevaben yazmıştım...

Bende dediklerine karsi birsey yazmadimki bazilari bu yöntemi kullaniyor sen yaziyorsun yaziyorsun herhangi birinin yazisini Alinti yaparak baskasina tas atiyor benimkiside öyle yapmakti yani sana karsi birsey demedim:cool:

safinaz bunu beğendi.
  6. Alt 04-21-2008, 11:35 #56
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    safinaz;11653[COLOR="Red"´isimli üyeden Alıntı
    ]Kuran çok basit bir kitap mıdır ki sadece birkaç şeyi haram veya helal kılacak.[/COLOR]Çağlar sonra ortaya çıkacak,gerek beşeri durumlar,gerek teknolojik olaylar ve aklınıza gelebilecek herşey için bir kaidesi olmasın...

Kur'an çok basit bir kitap değildir ve insanlığın ihtiyacı olan herşeyi içerir..
    Sizi kandırdılar maalesef,
    Kur'an eksiktir, bunu alimler tamlayabilir diye..
    Haşa, bu sapıklıktan Rabbe sığınırım.

Metin mete bunu beğendi.
  7. Alt 04-21-2008, 18:31 #57
    Metin mete Mesajlar: 547

Dediginiz dogru eger Alkol Haram kilinsaydi hic bir sekilde kullanma olanagimiz olmazdi ayni Domuz eti gibi ama zaralarinin coklugu nedeni ile bu pisligi birakmamiz istenmistir ama haram denmemistir,ayni bicak gibi eger bicak haram olsaydi kullanamazdik ama bunun yerine Insan öldürmek haram kilinmistir ama cerrahi müdahale serbest kalmistir degilmi?Yani haram ve helal Kuranda mevcuttur ve buna hic kimse müdahale edemez kafasina göre haram veya helal diyemez...

8. Alt 04-21-2008, 18:48 #58
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    Dediginiz dogru eger Alkol Haram kilinsaydi hic bir sekilde kullanma olanagimiz olmazdi ayni Domuz eti gibi ama zaralarinin coklugu nedeni ile bu pisligi birakmamiz istenmistir ama haram denmemistir,ayni bicak gibi eger bicak haram olsaydi kullanamazdik ama bunun yerine Insan öldürmek haram kilinmistir ama cerrahi müdahale serbest kalmistir degilmi?Yani haram ve helal Kuranda mevcuttur ve buna hic kimse müdahale edemez kafasina göre haram veya helal diyemez...

Ben iste bunu savunuyorum senin cikardigin bu mantigi ahmet mehmet cikartamayacak ve birlik olmak icinde kavimlere ayrilan bu insanlara imam lazimdir anlatici kaybolmadan ve kaybettirmeden

9. Alt 04-25-2008, 23:15 #59
    el_feta Mesajlar: 1.168
    esselamu aleyküm...muhabbet 'koyu'laşmış mı,'kara'laşmış mı,tam anlayamadım ama,ilerlemiş baya,maşallah...konu hakkında konuşmaktan ziyade,bir teklifim var,acizane bunun muzdariplerinden olduğum için kısa sürede,karşı tarafı yargılayıcı,küçümseyici kelimeler kullanmasak???
    olur?...
    Said nursi hz. lerinin burada,bu kadar dar bir alanda masaya yatırılmasının taraftarı değilim...Çünkü insan içindeki ihtialf etme ve sahiplenme güdüsünün çatışmasına dönüyor ortam,kimse bir şey kazanamıyo gibi geliyo bana... Bir kısmımız piyasadki tutucu tavrı da kırmak için birazcık belki de üstad ın,risale lerinde yanlış olan/olabilen şeyleri hep önde tutuyor,karşı tarafta ne yazık ki belki daha doğru bir zaman ve mekan da kabul edebileceği doğruları tartışma havasının verdiği uslüp ile koyu bir savunmaya geçiyor...başta kendi nefsimedir sözlerim,tartışırken haktan sapmak,nifak alametidir,unutmayalım inşallah...bir de,hata kollayıcı olmamak...
    selam ve dua ile...

10. Alt 04-25-2008, 23:22 #60
    Metin mete Mesajlar: 547
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ben iste bunu savunuyorum senin cikardigin bu mantigi ahmet mehmet cikartamayacak ve birlik olmak icinde kavimlere ayrilan bu insanlara imam lazimdir anlatici kaybolmadan ve kaybettirmeden

Sevgi deger Alptraum,Anlamak istemedigin tek sey Allahin Kitabi kime ulasirsa onu aydinliga cikarir,Hatta bu kitab öyle bir kitabki her türlü(Ister coban olsun ister Pro olsun fark etmiyor)insani ayni noktada anlamaya sevk eder bu Kitabin özelligi yani illaki bir Ruhban lazim degil.Iste bu mantigi ben degil Allah beyyinesi ile söylemis...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.