Tarikat nasil aciklanabilir

el_feta ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 04-20-2008, 16:04 #21
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    karalamak kelimesi hoş değil,böyle birf şey yapmam,eleştirmek tükürmek demek değildir,eleştrilerimi öyle anlamanız,öncelikle beni tanımadan tanımlamanızdan ve eleştriye yüklediğiniz anlamdan kaynaklanıyor...onun yolunda gidenler demişsiniz,said nursi nin yolundan gittiğini iddia eden nur cemaati gruplarının sayısını tam olarak biliyo musunuz? ve birbirlerini sapıklıkla itham ettiklerini de...fevri konuşmanızın bir anlamı yok,durum bu,farklı nur cemaati ne mensup kardeşlerin risale-i nur ları bile birbirini tutmuyor...
    elhasılı,karalama gibi bir niyetim yok,siz başörtüsü mücadelesi verilirken okullarda tüm cemaatlerce,bu orucu ilk kimlerin bozduğunu 1. ağızdan şöyle bir dinleyin,eminim ben gibi siz de kızacaksınızdır...bana kızmayın,ne yazık ki o kdar saf değil piyasa ve islam adına iş yapanların ne kadar sırat-i mustakiym üzere olduğu hayli tartışılır...kuran ve sünnet bilgisi olmayanlar bu farklılıkları anlayamazlar,farz-ı misal,siz kuran-ı bilmiyorsanız,sizden gizlediğim ayetleri nereden bileceksiniz,yahut kişiler birer tabu gibi öğretilirken(mesela:said nursi ve imam gazali hazretleri gibi,allah her ikisinin de mekanlarını cennet eyleye)onların kitaplarındaki nakısaları nasıl göreceksiniz,bileceksiniz(said nursi nin ebced le uğraşması,ihya-yi ulumiddin deki bir çok uydurma hadis mesela)...şunu unutmayalım,tabiin devri islamın daha ilk dönmeleridir ve sorarım size o kadar sapık mezhep nasıl çıkmış,işte aynen bu günde de adları olmasa da anlayış olarak o mezhepler halen daha var,çünkü insan aynı insan..
    selam ve dua ile...

Kim kimi karaliyor allah askina bunu nereden cikardiniz

Mehmed kirkinci hocaefendi nin ve digerlerininde fethullah gülen hocaefendi hakkindaki yazilarini okudunuzmu yada fethullah hocaefendinin digerleri hakkindaki yazilarini okudunuzmu buna binaen nasil tanidiginiz bildiginiz bir kac kisiden dolayi hepsi birbirini kötülüyor gibi yargiya varabilirsiniz lakin bu sizin SIG düsünmeniz anlamina gelir.Onun disinda oruc diye kastetmissiniz bende sizin o yaziniza sunu aciklayayim

Nafile orucun bozulabilirligi konusundaki FIKIH ilminiz ne kadar

Acikcasi sizi yargilamiyorum yargiladigim bilgisizliginiz,SIG düsünceniz...

Hemen hemen hep sahislar,kavramlar üzere tartisan insanlarin yasam tarzini gördüm inaninki kabul gören bir davranis degil bunuda unutmayin

selametle

2. Alt 04-20-2008, 16:07 #22
    el_feta Mesajlar: 1.168
    ......................................

3. Alt 04-20-2008, 16:08 #23
    rabbim razı olsun...tesettürün furu bir mesele olmadığını söylemedim,öyledir de,lakin teferruat kelimesnin türkçe de yüklendiği anlam farklıdır ve ben de bu toplumun karşısında başörtüsü furuttandır deyip,başın açılmasını(zaman imanı kurtarma devri ya) fetva verilmesine kızdım,yanlış olduğunu belirttim,hepsi bu...
    selam ve dua ile..

Bakin imani olmayan bir insanin basörtüsünü takmasi ne anlam ifade eder ama imani olan bir insanin basörtüsü takmamasi ise onun günahini gösterir degilmi

Simdi burda dahi baktigimizda tartisilmaz birsekilde iman agir basmaktadir her halükarda

Hala ayni seyi söylüyorsunuz nerede denilmis basörtüsü furuattandir baslarinizi acin

Hocaefendi kim ki basörtüsünü farz iken bu farzi uygulamayin diyebilsin

Günahlari kisilere yüklememek lazim lakin yoksa sefkat tokatlari yiyenlerden oluruz akillanmazsak sayet tokadin en sertini yiyenlerden dahi oluruz

Halk düzelmeden bu düzende düzelmeyecek gibi birakin bu parti siyaseti düsüncelerinizi lütfen

safinaz bunu beğendi.
  4. Alt 04-20-2008, 16:09 #24
    ......................................

söyleyecegi birseyi olmayan kisilere karsi tutumunu sergileyen smileyde benden size olsun

safinaz bunu beğendi.
  5. Alt 04-20-2008, 16:12 #25
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Başörtüsü için kıran kırana sözde cebelleşip,erkeklerin kızlara güller verip sadece işi cidden meydanlara dökme ve siyaset olarak algılayan insanlarıda çok biliyoruz.Bunun yerine islamın ve imanın şartlarını yerine getirip bir gaye uğruna başını açıp aynı zamanda günahınıda kabul eden insanları yeğlerim.Çünkü diğer grup insanlar başlıca farziyetleri akıllarına bile getirmeden ve tesettürün gerçekten gereklerini yerine getirmeden sırf başörtüsü konusunda taviz vermedik diyerek kendilerini takva yönünden daha üstün buluyorlar ki bu sadece onlara göre...
    Bende üniversitede başımı açtım ki zaten bu sorun vardı ve şu an çalışırkende açıyorum.Ama inşallah benden sonrakiler böyle sorunla karşılaşmayacaklar...
    Sözde taviz vermeyenler evlerinde oturup,kendi kendilerini avutmaya devam etsinler...

6. Alt 04-20-2008, 16:13 #26
    karalamak mevzu,safinaz hanım ın başının altından çıktı,ona cevaben kullandım...oruç meselesi de nereden çıktı,onu anlayamadım,ben bir direniş eatıfta bulundum sadece...
    tam tersine farkındaysanız en baştan beri-yanlışım varsa düzeltin- hiç şahıs ismi kullandım mı?..aksine fikirler üzerinden konuşurum,şahısların fikre dönüşmesi bir istisna elbet..derdim,bildiğim kadarını aktarmaktır,iddialı olduğum yerleri belli eder uslubum(,sorunuza da cevap vereyim bu arada her ne kadar alakasızsa da konumuzla,fıkıh bilgim çok iyi değildir...)
    bu arada maşallah hemen de yemişiz lafları,sığ düşünüyomuşum falan...kendimi büyük zannedip,allah katınad küçük olmaktan O'na sığınırım...inşallaah daha derin düşünürüz,rabbim severse dinde fakih kılarmış ya bir kimseyi...
    vesselam...!?
    :

7. Alt 04-20-2008, 16:17 #27
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Ayrıca Risale-i Nurlar her cemaatte farklı değildir.Bir cemaatin yayınevi ayetlerin Türkçe anlamını verir,diğeri sadece ayetleri verir,diğeri ayetlerin hem Türkçe yazılışını hem de anlamını verir.Ayrılık dediğiniz bu mu?
    Risale-i nur cemaatlerinden birisi kemiyete önem verir,diğeri keyfiyete,biri yazar,biri okur...
    Ayrılık dediğiniz bu mu?
    En sonunda aynı kapıya çıkarlar,farklı yollardan giderek.Bence de bilmeden konuşmayın...

8. Alt 04-20-2008, 16:17 #28
    karalamak mevzu,safinaz hanım ın başının altından çıktı,ona cevaben kullandım...oruç meselesi de nereden çıktı,onu anlayamadım,ben bir direniş eatıfta bulundum sadece...
    tam tersine farkındaysanız en baştan beri-yanlışım varsa düzeltin- hiç şahıs ismi kullandım mı?..aksine fikirler üzerinden konuşurum,şahısların fikre dönüşmesi bir istisna elbet..derdim,bildiğim kadarını aktarmaktır,iddialı olduğum yerleri belli eder uslubum(,sorunuza da cevap vereyim bu arada her ne kadar alakasızsa da konumuzla,fıkıh bilgim çok iyi değildir...)
    bu arada maşallah hemen de yemişiz lafları,sığ düşünüyomuşum falan...kendimi büyük zannedip,allah katınad küçük olmaktan O'na sığınırım...inşallaah daha derin düşünürüz,rabbim severse dinde fakih kılarmış ya bir kimseyi...
    vesselam...!?
    :

Oruc meselesini sizden sonra yorum yapacak bir kisi icin söylemistim lakin tartisilirsaki tartismadan önce o yazidaki ufak noktanin realitesinide anlasin diye söyledim zaten sizin örneginize cevap veriyorum diyede belirttim.Bilgi kendiliginden olusan birsey degildir heleki burada sundugunuz bilgiler okudugunuz makalelerden olusan bilgilerdir yani karma bir bilgi ama her nedense savundugunuz bu bilgi yanlis bir bilgidir diyorum siz iddia ediyorusnuz ben delil getiriyorum siz hala delilsiz iddianiza devam ediyorsunuz...Her nedense herkes bakmak istedigi pencereden bakmak istiyor bakin bir konuda anlasamadik birlesemedik hatta delili oldugu halde siz müslümanlar birlessin diyorsunuz ama neye göre:?

9. Alt 04-20-2008, 16:27 #29
    yahu el insaf...işte tam olarak kastettiğim zihin yapısı safinaz hanımın kendini anlattığı zihin yapısı...kuvvetle muhtemel bu konu da başı çokça ağırdığından,bilgisayar başında yazacağım şeylerden dolayı fevri davranacak ve bana kızacaktır...beni ne kadar kaale alırsınız,samimiyetimi ne bilirsiniz bilemem elbet ama,inanın,başörtüsü nü böyle ikili bir düzleme taşımak bile işin şeytancası...Allahın dini onun emirlerine uyarak gerçekleştirilir,sizi siz yapan unsurlardan vazgeçerek değil...firavun un zulmü artınca allah cc,ayetinde musa ya: evlerinizi karargah edinin der...yani zulümler anaların rahmine kadar da uzansa alternatifi bir farzdan vazgeçmek(eminim,çok çok üzülüyosunuzdur,lakin iyi niyetiniz yanlış bir ameli doğru yapmaz,kızmadan sadece bir vicdanınıza sorun,inanıyorum hak vereceksiniz bana)değildir...
    tebessümlerime alışmayı deneseniz ve sui zan yerine hüsnü zanla yaklaşsanız daha iyi olmaz mı?...benim şahsınıza hiçbir küçük görmüşlüğüm yok,kişiye şer olarak kardeşini küçük görmesi yeter zaten,bundan allah sığınırım...
    ve son olarak,her ikinizde mevcut cemaatinizin(olabilir,cemaatLİ olmak da gerekir,cemaatÇİ olmamak kaydıyla,saygı duyarım) aldığı eleştrilerden dolayı,bir şekilde anlamaktan ziyade hemen aksine söz söyleyene yüklenmeye başlıyorsunuz,dolayısıyla tartışma olan bir ortam oluşuyor ve taassup kokuyor,farkında olmasanızda,en samimi halimle bu eleştrimi kabul edin..
    durum bu...nur cemaatlerinin farklılığının varlığı benim sözüm değil vakıa bu,başörtüsünü müslüman kızların,bir yerlere gelmek hedefiyle açmasına izin verenlerin varlığı da yalan değil,o zaman bu kızgınlık niye ki..benim görevim,doğru bildiğimi söylemektir...müslüman diye zaman gazatesini son zamanlarda yeni şafak da yapıyor,tuhaf kadın resimleri olan ve kapitalist kokan havalarını eleştirmeyecek miyim,mesela??...hani,eğri oturalım,doğru konuşalım derler ya,benimkisi de öyle...
    vesselam...

Konu el_feta tarafından (04-20-2008 Saat 16:33 ) değiştirilmiştir.
  10. Alt 04-20-2008, 16:30 #30
    risalei nurların farklılığı bahsettiğiniz şekliyle değildir...nüshaları farklıdır...birleşmek mevzu ayrı bir husus,onu daha önce konuşacağımızı söylemiştim biiznillah...neye delil getirdiğinizi benimse karşılık olarak getirmediğimi de anlayamadım tam olarak..

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.