Tasavvufu Hakkıyla Anlamak..

ben tasavvuf diyorum siz tarikat ve ehlini cemaatleri anlatıyorsunuz..araştırdım yaşadım..bu sadece bir hal..başka olumsuzlukları ne diye islama alayım.ne diye savunayımki..tasavvuf diyorum...sirke,tarikatlerin uygulamalarını red ediyorum, alkol teşbihde hata olmasın... tüm bidatleri ...

1. Alt 01-05-2010, 01:41 #11
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    ben tasavvuf diyorum siz tarikat ve ehlini cemaatleri anlatıyorsunuz..araştırdım yaşadım..bu sadece bir hal..başka olumsuzlukları ne diye islama alayım.ne diye savunayımki..tasavvuf diyorum...sirke,tarikatlerin uygulamalarını red ediyorum, alkol teşbihde hata olmasın...

tüm bidatleri ve şirk uçurumlaırnı red ediyorum...kavram olarak çimizdeki iman muhabbetine halavetine tasavvuf diyebilirz diyorum...

geçmiş ve şimdiki zamanda tasavvuf adı altında yaşanılan büyük yanlışlıkları ne konuşuyor ne savunuyorum...
    siz sadece direk hata arayan bir gözle bakıyorsunuz her yazıda..size kavram ,hal diyorum...yok efendim,ben kuran ve sünnete uymayan bir şeyle amel etmem...tasavvuf kurana uymayan diyorsunuz ya..gerçek tasavvuf Hakka hakiki kul olmayı anlayan bir huzmedir imani noktalarda..ee insanlar gidip şirke girip saptılarsa kavramın suçu ne?
    avrupa da islam eşittir terör diyor..haşa..peki tasavvuf kalbi Allaha bağlamaktır anlamına gelen bir kelimedir..bunun nesi kurana aykırı..değil..hee ne oluyor siz insan toplumlarının tasavvuf adıa ltında yaptığı sapkınlıkları benim kabul ettiğimi ısrarla hangi sözden çıakıryorsunuz anlamadım..elbette...onların ettikleri itikadi ziyandır
    bende bu pencereden bakarsan karşıyım...
    illaki tasavvuf deyince sizin kasdınız yaşanmış ve devam eden topluluklar ve olayları..kuralları..bende buna karşıyım..

benim kasdım,şöyle tefekkür etmem.ölümü,ahlaki erdemlerde kenime yön verip sünnette derinleşmek,kuranda daha bir gaayret ile tevekkül ve tefekkür ermek..ben tasavvuf deyince bu yönde ruhuma kalbim yönelmek olarak düşünüyorum...
    aynı şeyi söyleyebiliriz de, beni taraf görmemeniz gerek önce

Konu Henna tarafından (01-05-2010 Saat 02:02 ) değiştirilmiştir.
  2. Alt 01-05-2010, 02:07 #12
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    Alllah a yeminler olsun ki bu kulu bu konuda münazara ederken zerre nefsini katmayacak.Sayın mus ab herhal yarın bu kouya dahil olur.O konular uzadıkça nefis karışıyor demiş.

Şimdi bakın ben bu konuda ilk yazdığımda sadece bir şeyh ve mürid örneğiyle yola çıktım siz musab beyin ilk yazdıklarına katılmışsınız.Bu sizi zaten taraf yapar gözümde.
    Eğer tasavvuf kalbi temizlemek Kur an ve sünneti daha iyi anlamak ise ben sofiyim yok eğer tsavvufu tarikat ve cemaatlerin anladığı gibi anlıyorsanız orası itikadi.
    Peki eğer siz kendinizi tsavvuf konusunda doğru inanıyorum diye ikna etmişseniz şunu söyliyeyim Mevlanadan tutunda bir sürü safsatanın olduğu tüm tasavvuf ve tarikat ehillerine uzak olduğumu ilan ediyorum.
    Kavramlar elbette birbirine geçmiştir bazen insanlar anlamak istedikleri gibi bu konularda yazmış çizmiş yaşamışlardır.Daha öncede aynı örneği verdim neden güneşin hareket halinde olduğu bazı vakitlerde namaz yasaklanmış? Allah ondan razı olsun bir üstad adını vermem sofilere dokunuyor şöyle açıklıyor:
    Müslümanlar elbette sadece Allah celleye secde ederler ama İslam en ufak benzeşme ihtimallerini bile ortadan kaldırıp şirk,hak,batıl kavramları arasında keskin uçurumlar karışmamak üzere açmıştır.
    Biz neden illa bu tasavvuf konusunu ısıtıp yüceltmeye çalışalım en iyisi bu tasavvuf kelimesini tarihin tozlu karanlık sayfalarına terketmek.

xyzt bunu beğendi.
  3. Alt 01-07-2010, 02:08 #13
    Ziyaretci
    emirahmed...zan ile neden yazıyorsun..ben nerde tarikat savundum ,şeyh savundum...
    red ediyorum..ama sizinde açıklamalarınız konuları karıştırıyor..kimse kimseyi yüceltemez..yüceltmeinide..üstünülük takva da o da kalp de..onuda Allah bilir sade..
    kişi ve cemaatleri savunmam..tarihde yaşanan ve şimdi..sadece terimin istersek her terim gibi masum olacağını diyorum...tasavvufun mahiyeti çıkış noktası..nedir..bunca tarihde uygulanan hataları,şirkleri neden alıyorsunuz ...aslını konuşalım..hataları konuşcak isek..bu kıyamete varır...
    yineliyorum..ben kelime manasındayım...başka değil..olması gereken hali konuşurum olanları konuşmam...cemaat tarikat ve tarih boyu...olan islamdan uzak...halleri değil..bunları yazmaya gerek görmüyorum...

zaten tasavvuf ile yakin bilgimin olması onu almış.sindirmiş olmam anlamına gelmez...
    fakat yok sayamıyorsun,zira hali hazırda insanlar bu olgunun içinde çevemizde..tehlikeli bir çember..
    işte
    asıl mahiyeti yaşansa idi.ki o zman cenent olurdu dünya..imtihan nerde kalırdı..nasıll dinde ırkçılık olmasada yapıyorlar,nasıl haram helal işleniyor ise...tasavvuf adı altında çok feci şirk ve diğer haramlar işleniyor...
    müslümamnın müslümana zulmu,kavgası nasıl hoş karşılanmasada haramda olsa önüne geçilemeden ahire doğru gidiyorsa..,din adına he noktada büyük hatalar işleniyorsa..tasavvufda bunlardan biri..olması gerekn gibi olmayan...dier suçlar nasıl işlendiğinde bir kavrama etiket ediliyor ise aynısı burdada geçerli..siz yollasanızda bir gerçek..insanlar ya,cemaat,ya ırkçı,ya sözde islam,düzen,izm,mezheb,veya diğer zikretmekden hoşlanmadığım tefrikalarda savrulmakda..haydi..hepsini gönderin tarihin tozlu sayfalarına
    sizle aynı şeyi konuşuyorum ama ben kendimi ifade edemiyorum galiba...
    selam ile..

4. Alt 01-07-2010, 02:16 #14
    Ziyaretci
    Alıntı:
    Eğer tasavvuf kalbi temizlemek Kur an ve sünneti daha iyi anlamak ise ben sofiyim /yok eğer tsavvufu tarikat ve cemaatlerin anladığı gibi anlıyorsanız orası itikadi.

aynen ..hepsi bu....
    cemaatlerin anladığı gibi anlamam..kabulde etmem...!

Alıntı:
    Peki eğer siz kendinizi tsavvuf konusunda doğru inanıyorum diye ikna etmişseniz

ben nedne ikna edeyim kendimi..gerek yok..bir kavramdan bahsediyorum..yaşamıyorumki...olsa diyorum...kalpler allaha saf olarak bağlansa!
    tasavvufun mahiyeti olması egrektiği giib olsa..tıpkı,bir okulun disiplin kuralalrı gibi uyulsa idi...bir ilim babı sayabilirdik...nasıl fıkıh var..ama uyan yok...(teşbih )asla kıyas değil..kuranın ahkamını kıyas değil meseleye ciddi örnek olsun diye yazdım...
    merak etmeyin /dikkat edin cemamat ve tarikat savunmadım

Konu Henna tarafından (01-08-2010 Saat 08:49 ) değiştirilmiştir.
  5. Alt 01-07-2010, 03:27 #15
    Gerçi yarın sınavım var biraz daha geç yatarsam kalırım.Yarın akşam daha ayrıntılı yazarım. yazdıklarınız önemli yalnız bu konuların ilk asılan yazısını okumanızı tavsiye ederim belkide okumadınız bakın neler anlatılıyor.
    Tasavvuf hangisi?

6. Alt 01-07-2010, 11:01 #16
    Ziyaretci
    Zaten ilk açılan yazıya değil sadece başlığa yazıyorum...işte sorunda burda siz beni konuya ordan dahil ettiniz..ben kavramın değil, insanın kendinin ateşle oynadığını söylemeye çalıştım.
    Dua ile...

7. Alt 01-07-2010, 22:18 #17
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    emirahmed...zan ile neden yazıyorsun..ben nerde tarikat savundum ,şeyh savundum...
    red ediyorum..ama sizinde açıklamalarınız konuları karıştırıyor..kimse kimseyi yüceltemez..yüceltmeinide..üstünülük takva da o da kalp de..onuda Allah bilir sade..
    kişi ve cemaatleri savunmam..tarihde yaşanan ve şimdi..sadece terimin istersek her terim gibi masum olacağını diyorum...tasavvufun mahiyeti çıkış noktası..nedir..bunca tarihde uygulanan hataları,şirkleri neden alıyorsunuz ...aslını konuşalım..hataları konuşcak isek..bu kıyamete varır...
    yineliyorum..ben kelime manasındayım...başka değil..olması gereken hali konuşurum olanları konuşmam...cemaat tarikat ve tarih boyu...olan islamdan uzak...halleri değil..bunları yazmaya gerek görmüyorum...

zaten tasavvuf ile yakin bilgimin olması onu almış.sindirmiş olmam anlamına gelmez...
    fakat yok sayamıyorsun,zira hali hazırda insanlar bu olgunun içinde çevemizde..tehlikeli bir çember..
    işte
    asıl mahiyeti yaşansa idi.ki o zman cenent olurdu dünya..imtihan nerde kalırdı..nasıll dinde ırkçılık olmasada yapıyorlar,nasıl haram helal işleniyor ise...tasavvuf adı altında çok feci şirk ve diğer haramlar işleniyor...
    müslümamnın müslümana zulmu,kavgası nasıl hoş karşılanmasada haramda olsa önüne geçilemeden ahire doğru gidiyorsa..,din adına he noktada büyük hatalar işleniyorsa..tasavvufda bunlardan biri..olması gerekn gibi olmayan...dier suçlar nasıl işlendiğinde bir kavrama etiket ediliyor ise aynısı burdada geçerli..siz yollasanızda bir gerçek..insanlar ya,cemaat,ya ırkçı,ya sözde islam,düzen,izm,mezheb,veya diğer zikretmekden hoşlanmadığım tefrikalarda savrulmakda..haydi..hepsini gönderin tarihin tozlu sayfalarına
    sizle aynı şeyi konuşuyorum ama ben kendimi ifade edemiyorum galiba...
    selam ile..

Ben yazarken aman nasıl insanları sıkıştırabilirim onları karşıma alırım diye yazmıyorum emin olun normal bir ruh hali içinde yazıyorum haşa sizleri neden zan altında bırakayım.Yada neden zan ile yazayım kesip atmak kolaydır.Yazılanlarıda dikkatli okuyorum kırpmıyorum.Hepimiz kitaplar okuyoruz ve sürekli bir bilgi girişi dolayısı ile kafamız karışabiliyor bu normal. Benim anlamadığım madem günümüz bu işle uğraşan takımını benimsemiyorsunuz.
    Siz tasavvufun yok sayılamayacağınıda söylüyorsunuz tamam peki tasavvufun çıkışı neymiş nerden islama dahil olmuş? Normal konuşalım kişi ve cemaat üzerinden gitmeyelm buyrun yazın.

8. Alt 01-07-2010, 22:22 #18
    [QUOTE=BeKKe;55704]
    Alıntı:
    Eğer tasavvuf kalbi temizlemek Kur an ve sünneti daha iyi anlamak ise ben sofiyim /yok eğer tsavvufu tarikat ve cemaatlerin anladığı gibi anlıyorsanız orası itikadi.[/QUOTE

aynen ..hepsi bu....
    cemaatlerin anladığı gibi anlamam..kabulde etmem...!

ben nedne ikna edeyim kendimi..gerek yok..bir kavramdan bahsediyorum..yaşamıyorumki...olsa diyorum...kalpler allaha saf olarak bağlansa!
    tasavvufun mahiyeti olması egrektiği giib olsa..tıpkı,bir okulun disiplin kuralalrı gibi uyulsa idi...bir ilim babı sayabilirdik...nasıl fıkıh var..ama uyan yok...(teşbih )asla kıyas değil..kuranın ahkamını kıyas değil meseleye ciddi örnek olsun diye yazdım...
    merak etmeyin /dikkat edin cemamat ve tarikat savunmadım

Şu tasavvuf neymiş biz anlayamamışız anlatın öğrenelim.İlla tasavvufu anlayacaz...

9. Alt 01-08-2010, 21:29 #19
    Ziyaretci
    şimdi şöyle güzel bir tasavvuf iyi gelirdi...

tamam emriahmed,sen karşısın..ki ben tasavvufu islama dahil etmiyorum .Kavramdır takva kelimesine eş anlamlısıdır da desek ne olur?...ben de kurana ve sünnete tastamma uyan kulluk kıvamına kelime gitdirip tasavvuf derim ve karşı değilim tabiki....

vesselam...

10. Alt 01-09-2010, 00:40 #20
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Mevlana hazretleri, Imam-i Rabbani hazretleri, Abdulkadir geylani hazretleri ve ismini sayamadiklarim. Bunlar Peygamber mirascilaridir. Ehli Sünnet bu sekilde kabul eder. Lütfen hassas olalim

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.