1.ögrenci vizesi vs(devami)

...

1.ögrenci vizesi vs(devami)   Konuyu açan: aquadreamer   İlk Mesaj: 11-21-2008 (20:39)   Son Mesaj: 01-09-2009 (02:13)    Cevap: 17    Gösterim: 2947  

Permalink - Mesaj no 10  11-25-2008, 14:45

alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ben tam anlamadim meraminizi. Simdi burada her kurs kayit tarihleri farklidir. Kimisi ocakta olur kimisi subatta. Bazi intensiv kurslar var onlara her halukarda gidilebilir ama üni kurslari yerine belgelenmez.

Siz 4 aylik vize aldiginiz zaman aldiginiz tarihden sonra degil vizenin üzerindeki tarihten itibaren 4 ay gecerlidir.

Yanlismi anlamisim....

şimdi viyana ün. dil kursu için kayıt 30 kasım son bu tarihe vize yetişmiyor, bir sonraki döneme başlıycam o da şubat mart gibi başlıycak fakat benim vizem aralığın sonu gibi çıkacak ve 4 aylık verecekler, vieyi almak için çağırdıklarında ne zaman gideceksiniz diyorlar form dolduruyorsunuz, 2 gün sonra vize vermeye çağırıyorlar, arkadaşımda dediki viyana gideceğin tarihi forma yazıyorsun o tarihe göre vizeni başlatıyorlar dedi, yani aralıkda vizeyi aldığım zaman 4 süre yok herhalde benim gidiş tarihimle başlatıyorlar bu konuda bir bilginiz varmı?

Permalink - Mesaj no 11  11-25-2008, 15:04

Anladim vize alimlar benim zamanima göre degistigi icin tam olarak bilmiyorum. Gecici 4 aylik vize olayini yeni gelen arkadaslardan biliyorum ve vizeyi aldiginizda hemen o vize ile yurtdisine cikma zorunlulugunun oldugunu bilmiyorum. Sebebi ise 4 aylik vize demek 4 aylik gecerli vize demek ama yok tarihi siz Avusturya ya giris yaptiktan sonra basliyor diyorsaniz onuda bilmiyorum. En azindan 2 ay öncesinden burda olmanizi ve kalacak yer sigorta banka islemlerinizi halletmenizi tavsiye ederim. Okul kursu baslayana kadar intensiv dedigimiz okul disindaki kurslara kayit olarak kendinize bir ön hazirlik yapmanizi tavsiye ederim...
    aquadreamer bunu beğendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 12  11-25-2008, 21:38

alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Anladim vize alimlar benim zamanima göre degistigi icin tam olarak bilmiyorum. Gecici 4 aylik vize olayini yeni gelen arkadaslardan biliyorum ve vizeyi aldiginizda hemen o vize ile yurtdisine cikma zorunlulugunun oldugunu bilmiyorum. Sebebi ise 4 aylik vize demek 4 aylik gecerli vize demek ama yok tarihi siz Avusturya ya giris yaptiktan sonra basliyor diyorsaniz onuda bilmiyorum. En azindan 2 ay öncesinden burda olmanizi ve kalacak yer sigorta banka islemlerinizi halletmenizi tavsiye ederim. Okul kursu baslayana kadar intensiv dedigimiz okul disindaki kurslara kayit olarak kendinize bir ön hazirlik yapmanizi tavsiye ederim...

şimdi aklımı karıştıran diğer bir husus şu, yıllık vize alımı, benim asıl çekindiğim husus; şimdi her şey yolunda gitseydi okula kayıt yaptırıp yıllık vizeye başvuracaktım, şimdi okula şubat 2009 da kayıt yaptıracağım için aralıkta gelirsem yıllık vizeye başvuramıycam herhalde zaten 4 aylık vizenin sonuna doğru da başvursam olurmu yıllık vizeye, viyanaya gider gitmez yıllık vizeye başvurmam gerekmiyor değilmi?

4 aylık vize olayını elçilik yanıtladı, benim gidiş tarihimle başlayacakmış 4 aylık vize

alıntı;
    Sayin Murat ÖXXXXX,

sizin belirttiginiz gidis tarihinden itibaren 4 aylik süre basliyor.

Saygilarla

Vize bölümü

Permalink - Mesaj no 13  11-25-2008, 21:59

Siz en güzeli Ocaga dogru buraya gelin ve okula kaydinizi yaptirin. Okulda size kursa kayit yaptirin diyecek ve 3 tane kurs imkani sunacak orient haric iki digerini secebilirsiniz. orient hakkinizi kullanmayin yararli olmayacaktir iyi bir kusta degildir. Neyse iste, siz ocaga dogru geldiginizde okul kaydinizi yaparsiniz kursa da erken kayit yaptirirsiniz ve birde sigorta ya felan basvurursunuz. Yillik vizeniz zaten cikmistir sizi bekliyordur. Bundan 1 sene öncesine kadar öyleydi. Su anda vizeniz ciktiysa 1 sene sayiyorlar üstüne. yani yaklasik 6 aylik vize alacaksiniz geldiginizde. tabiki degismediyse sistem. 4 aylik vize elinizde olsun ister basinda ister sonunda. Yeni vizeyi almaniz tahminimce 1 hafta sürmeyecektir.

Permalink - Mesaj no 14  01-08-2009, 00:52

--->: Avusturya'da Yerleşme ve İkamet İzni

Merhaba, size yine yeni sorularım var, öncelikle vizem onaylandı 14 ocakda ist. konsolosluktan alacağım. bu vize 4 aylık olacak,
    merak ettiğim husus şudur; ben teminat için 7000 euro para gösterdim vize artık onaylandığı için bu parayı bankadan çekebilirmiyim,
    2. hususda vizem 4 aylık oraya gidince 1 yıla (on aya) tamamlayacaklar herhalde bir önceki metinde bahsetmişsiniz, bu ek 6 ay lık vize içinde para yatırmam gerekiyormu,

3. sorum bu para yatırma işini her yıl yapmam gerekiyormu

bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

saygılarımla

Permalink - Mesaj no 15  01-08-2009, 02:20

Para yatirma isini kafaniza takmayin fazla onlar sadece elinizdeki dekonta bakarlar yani siz elinizde kendi hesabinizda para oldugunu kanitlayan bir belgeyle gelip o belgeyi onlara sunarsaniz o yeterlidir. sadece hesabinizda gözüksün yeter. parayi hesabinizda tutmaya gerek yok elinizdeki belgeyle zaten hesabinizdaki onlarinda gorek istedikleri miktari sunuyorsunuz oluyor bitiyor. ve evet her vizeye basvurdugunuzda hesabinizda sun an ne kadar istiyorlarsa o miktari göstermeniz zorunlu..
    selametle..
    oguzhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) oguzhan

Permalink - Mesaj no 16  01-09-2009, 01:56

birde bu vize single mı yoksa multiple özellikte mi olacak ben bir tercih yaptığımı hatırlamıyorum umarım multiple olur çünkü tatil için türkiyeye döndiğimde tekrar vize çıkarttırmak istemem bu vize 6 ayımı aldı çıkması :D

Permalink - Mesaj no 17  01-09-2009, 02:13

Buraya geldiginizde direk Magistrat a gidebilir ve yeni vizenizi hemen alabilirsiniz. belki 1 hafta bekletirler ama hemen alma sansinizda var hic beklemeden. Istanbuldan tek giris vizesi veriyorlar ama Ankaradan giris-Cikis aliniyor diye biliyorum tabi bu bilgim güncel degil. geldiginizde hemen vizenizi almaya gidersiniz hicbir probleminiz olmaz