Ne firkatti alıp götüren, idrakime işleyen

İbretin şadında akitleşen, bir hesabın vecdinde ki sualle kavilleşip gözyaşın serdeden

İçimden gelen ahımı bırakıyorum, sessizliğin muvazisinde neler buluyorum, sukut ediyorum

Bilmem ki nasıl gel desem, figanımı ayan edip, kalbimi sürura erdirsem, umutla yüzleşiyorum

Neden gönül sahram, uçsuz bucaksızdır

Ruhum figana ram eden, muhakemeyi kalbime veren, irademle imtihanımı bekleyen sırdır

Mizaç nefsin, hakikat kalbin, idrak ve irfan aklın, azim ve ceht mefkûrenin feryadı deryasıdır

Edep sinemi nizam etmedikçe, fikretmek kalbime istikamet vermedikçe, hasret nasıl bir gamdır

Hicran hakkıyla terennüm edilmedikçe laldır

Hangi yöne baksan, farkın olmayı ihmale alsan, korkularınla yaşasan, nasıl bir ilaçtır

Hüzün, hamallık istemez, kalbi latiflikle berhudar olmayı ulufe bilmez, o naifleşen bir taçtır

Çare, biçarelik değildir, aczi yet hangi kul için kifayet-i delildir ihsan ve ihlâs iman için vardır

Ne kork ve ne de başka sineleri korkut acıdır

Bilmeyen korkar, şehre demeyen takiye yapar, zerk eden nasıl bir aşk için kulaç atar, sızıdır

Çektiğin resimlere bir bak, senden alıp giden zamana sevda nazarıyla ve ibretle bak, yanıktır

Unuttuğun ne varsa, ardında zihninde sakladığın bizzat sadıksa, nihayetinde hesap vuslattır

Düşün sana tevdi edilenleri, sana değer verenleri

Sarfı nazar ettiğin binlerce kelimeleri, boğazında düğümlenen ukdeleri, emel ve ümitleri

Hazan ne zaman olmadı ki, iklimler birer aşk-ı zamandı, hilkatleriyle anlamlaşan mümbitlerdi

Esirgeme gözyaşlarını, gecenin mağrurluğunda sessizce kabirde yatanları kalan nice hülyaları

Öte kim için vardır, aşk kalbin en güzide ahıdır

Sevda hakkıyla anlaşılmadıkça, ten için dillenen oldukça, nefsi olmak için yaşandıkça acıdır

Cezbe gelmek, kalbi inşirah için nizam etmek, edebi nefsinde nefeslenmek, firkattir, ne tatlıdır

Anlamayanı çok görme, keramete asla bir önem verme ve gölgesinde nefesini sefil etme sızıdır

Mustafa CİLASUN