Al abdesti kır destiyi

safinaz ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 04-23-2008, 19:15 #81
    Metin mete Mesajlar: 547
    safinaz´isimli üyeden Alıntı
    [B]

Alper kardeşim;sana gelince sen hiç evlenmeden imam nikahı kıydırmadın mı?Neden?Çok ayıp etmişsin.
    Şimdi bunlar islamcılarda çok moda.Sevgilinle ya da nişanlınla çok rahat olabilirsiniz,sonra böylelikle günah işlemediğinizide düşünürdünüz(!)

Yoksa sen hala nikahın hükmü "evliliğin herkese duyrulmasıdır" gibi hak bir düşünceye inananlardan mısın?Nıç nıç,olmuyor,olmuyor modaya uy,bak biraz değişik benzeri İran'da var...

Selam,Safinaz Hanim benim oglumda imam nikahli ve buna mecbur kaldigimizdandir.Hem bu herkes tarafindan direk duyulan ama kanunlar önünde mümkün olmayan bir nikah cünki yas nedeni ile oldugu gibi birde okul nedeni vardir.Yani bazi durumlarda mecburiyettendir.Yoksa Iran gibi bir ülkede uygulanan MUTA ya hic benzemez.Bunun modayla bir alakasini göremiyorum kusura bakma ben konuya müdahil olmamaya gayret icindeyim ama bu kunu Islam ahlaki ile ilgili olmasi ve benimde cocugumun durumu bu mihvalde olmasi nedeni ile bir parantez olarak actim.Sanirim Radikal kardesimin durumuda ayni mihvelde.Yoksa Resmi nikahi sadece bazi kolayliklar nedeni ile erteleme söz konusu degildir zaten Radikalde okul bitimi evlenecektik diyor yani resmiyette..Saglicakla...

2. Alt 04-23-2008, 19:35 #82
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    Selam,Safinaz Hanim benim oglumda imam nikahli ve buna mecbur kaldigimizdandir.Hem bu herkes tarafindan direk duyulan ama kanunlar önünde mümkün olmayan bir nikah cünki yas nedeni ile oldugu gibi birde okul nedeni vardir.Yani bazi durumlarda mecburiyettendir.Yoksa Iran gibi bir ülkede uygulanan MUTA ya hic benzemez.Bunun modayla bir alakasini göremiyorum kusura bakma ben konuya müdahil olmamaya gayret icindeyim ama bu kunu Islam ahlaki ile ilgili olmasi ve benimde cocugumun durumu bu mihvalde olmasi nedeni ile bir parantez olarak actim.Sanirim Radikal kardesimin durumuda ayni mihvelde.Yoksa Resmi nikahi sadece bazi kolayliklar nedeni ile erteleme söz konusu degildir zaten Radikalde okul bitimi evlenecektik diyor yani resmiyette..Saglicakla...

Neden dini nikaha mecbur kaldınız?Oğlunuz evli diye mi biliniyor insanlar içinde?Yok öyle değilse imam nikahının bir anlamı yokturdinen ve de resmiyette de resmi nikah olmadan yapılan dini nikah zaten suçtur.

Kalkıpta el ele tutuşurlar,samimi konuşurlar gibi durumlardan dolayı günaha girmesinler diye düşünülürek kıyılmışsa bu nikah anlamı yoktur.

Ayrıca bundan sonraki hiçbir yazıya cevap yazmayı düşünmediğim için benim için cevap hakkı doğuracak yazılar yazmazsanız memnun olurum...

3. Alt 04-23-2008, 19:44 #83
    Neden dini nikaha mecbur kaldınız?Oğlunuz evli diye mi biliniyor insanlar içinde?Yok öyle değilse imam nikahının bir anlamı yokturdinen ve de resmiyette de resmi nikah olmadan yapılan dini nikah zaten suçtur.

Kalkıpta el ele tutuşurlar,samimi konuşurlar gibi durumlardan dolayı günaha girmesinler diye düşünülürek kıyılmışsa bu nikah anlamı yoktur.

Ayrıca bundan sonraki hiçbir yazıya cevap yazmayı düşünmediğim için benim için cevap hakkı doğuracak yazılar yazmazsanız memnun olurum...

Ama yaptiginiz itham bazi insanlari zan altinda birakmaktadir.Bu ister benim kendi oglum ister Radikal isterse bir baskasi olsun fark etmiyor.Sunu unutmayinizki kanunlar dini ölcüleri baz almazlar o nedenle bazan bu durum istisnai olarak dolayli yönlere cekilirki bunun el ele tutusur veya samimi konusurlarla alakasi yoktur.Cünki zaten evli diyorum.O nedenle durum sizinde takdir edeceginiz gibi sadece ölcüyü korumaktir.Yani kanuni durum olusana kadar gerekli önlem almaktir.Yoksa bizde sizin dediginiz moda ile devam etmesinde bir behis görmüyoruz diye ortaya dini Nikahi atmiyoruz sadece bir zaman dilimi nedeni ile.Bu yola bas vurulmustur.Ayrica gelinim Alman oldugu icindirki bu moda konusu güncel degildir kendisi iyi bir Haniftir.Eger ailesi müsade etseydi bunlar yasanmayacakti.

4. Alt 04-24-2008, 11:36 #84
    Ziyaretci
    radikalislam Mesajlar: n/a
    Dini nikah Allah'ın (cc) hükmüdür. Resmi nikah; şirk'tir, küfr'dür. Allah'a (cc) ortak koşulur o nikahta.

Konu radikalislam tarafından (05-30-2008 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.
  5. Alt 04-24-2008, 19:02 #85
    alper Mesajlar: 164
    terk-i dünya, terk-i ukba, terk-i hesti, terk-i terk...

alptraum kardeşim seni yanıltmadım ; )

Konu alper tarafından (04-25-2008 Saat 04:11 ) değiştirilmiştir.
    safinaz ve Henna bunu beğendiler.
  6. Alt 04-25-2008, 00:40 #86
    Yukardaki Kirmizi Yesil Ve kahve renglerdeki yazindan dolayi tesekkür ederim,Ayni fikirdeyim.Asagidaki Kirmizi icin ise Sizi Tebrik eder Allah muradiniza erdirmesini dilerim.Geri kalan yazilariniza katilmadigim bilirsiniz sanirim...

Bende alttaki kırmızı yazınızdan dolayı teşekkür ederim.İnşallah
    Geri kalan yazılarıma katılmayabilirsiniz çok doğal ama diğer konularda beni değilde içindeki fikri ön planda tuttuğunuz içinde ayrıyeten teşekkür ederim.

Metin mete ve alper bunu beğendiler.
  7. Alt 04-25-2008, 00:49 #87
    Bende alttaki kırmızı yazınızdan dolayı teşekkür ederim.İnşallah
    Geri kalan yazılarıma katılmayabilirsiniz çok doğal ama diğer konularda beni değilde içindeki fikri ön planda tuttuğunuz içinde ayrıyeten teşekkür ederim.

Hakki inkar etmekle es degerde olurdu.Bizim sahsi fikrimiz olmaz Furkan var iken.Ama hala su dini nikah konusu beni kivrandiriyor,Yani duyulmustur ilan edilmistir Gelinim evindedir,Ama imkansizlik nedeni ile Resmisi yoktur.Bu konuda bu kadar acimasiz olmak gercekten düsündürücü.Gercegi bilmeme ragmen sizin bu konudaki sert tavriniz beni rahatsiz etmistir yanlis anlamayiniz;Kizginlik degil bu sadece Illaki kiz tarafina bunu bildirmelimiyim diye düsünüyorum zaten sadece annesi,Babasi ve agabeyi bilmiyor diger aile fertleri biliyor.Yani ne olursa olsun Kizimi geri göndermeyi asla kabul etmem oglumuda bu zamandan sonra geri almam.Yani ilansa ilan(Birinci derece haric)Duyuruysa duyuru gerisini Alemlerin Rabbine havale ettim.Günahsa benimdir degilse zaten her sey normal hükmündedir..Yinede tesekkür ederim beni en azindan uyardiginiz icin...

alper bunu beğendi.
  8. Alt 04-25-2008, 01:00 #88
    Hakki inkar etmekle es degerde olurdu.Bizim sahsi fikrimiz olmaz Furkan var iken.Ama hala su dini nikah konusu beni kivrandiriyor,Yani duyulmustur ilan edilmistir Gelinim evindedir,Ama imkansizlik nedeni ile Resmisi yoktur.Bu konuda bu kadar acimasiz olmak gercekten düsündürücü.Gercegi bilmeme ragmen sizin bu konudaki sert tavriniz beni rahatsiz etmistir yanlis anlamayiniz;Kizginlik degil bu sadece Illaki kiz tarafina bunu bildirmelimiyim diye düsünüyorum zaten sadece annesi,Babasi ve agabeyi bilmiyor diger aile fertleri biliyor.Yani ne olursa olsun Kizimi geri göndermeyi asla kabul etmem oglumuda bu zamandan sonra geri almam.Yani ilansa ilan(Birinci derece haric)Duyuruysa duyuru gerisini Alemlerin Rabbine havale ettim.Günahsa benimdir degilse zaten her sey normal hükmündedir..Yinede tesekkür ederim beni en azindan uyardiginiz icin...

Gelininizin Alman olduğunu söylemiştiniz ve sanırım gelininizin ailesi gayr-i müslim,şimdi bu nikah konusunu o zaman böyle istisnai bir durumdan dolayı ehil bir ağızdan duymanız gerekir.
    Aslında konuyu çok fazla dağıttım ama sorun müslüman aileye kız vermeme gibi bir durumsa az önce tekrar belirttiğim gibi daha ehli birinden öğrenmeniz lazım,belkide gayr-i müslümler için olay farklıdır...

9. Alt 04-25-2008, 01:06 #89
    Gelininizin Alman olduğunu söylemiştiniz ve sanırım gelininizin ailesi gayr-i müslim,şimdi bu nikah konusunu o zaman böyle istisnai bir durumdan dolayı ehil bir ağızdan duymanız gerekir.
    Aslında konuyu çok fazla dağıttım ama sorun müslüman aileye kız vermeme gibi bir durumsa az önce tekrar belirttiğim gibi daha ehli birinden öğrenmeniz lazım,belkide gayr-i müslümler için olay farklıdır...

Bence konu cok acik Kuranda mevcut.Beni rahatsiz eden konu Bilmedigim veya hala tanismadigim(Derken insanlar okurlar ama anlamazlar yani benimde hala anlamadigim bir ayet varda benmi bilmiyorum davasi)bir Kuran kelamimi var baziondan telasa düstüm,yoksa gayri olmus veya Müslim olmus benim icin pek fark etmiyor eger ikisi sevmis ise benim icin sorunda bitmistir benim görevim onlari birlestirmektir.AmaVelakin kanunlarinda önüne direk gecme imkanimiz olmayinca Dini nikah dedigimiz akid icin davet verdik duyurduk ve Bitti Elhamdülillah Insallah seneye ikisini birden memurun önüne dizerim...

10. Alt 02-22-2009, 16:47 #90
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    terk-i dünya, terk-i ukba, terk-i hesti, terk-i terk...

bu sözler bende çook değerlidir...
    Allah razı olsun...Alper...