Çöl sıcaklığı bitap bırakıyor ve bir mecal koymuyordu
Nereye varsam, gölgelere sığınıp, çareler arasam, hüzün ile sırdaş olduğumu anlatsam
Mahzun çehrelerin bizarlığına vakıf olsam, derdi bin hüzün ile gönül diline bıraksam
Çileyle hem hal olup, kalbimin sahibine sığınsam ve hikmeti sebebini ruhumdan okusam

Henüz soluk soluğa ve kavuran sıcaktan kurtulmak maksadıyla
Hane-i saadetimize avdet etmiştim, bir solukta abdest tazeleyim serinlemek istemiştim
Refikam bir ziyaret vesilesiyle evde yoktu, müsaade almıştı, sessizlik pik yapmıştı
Suskun odalar, hissiz metalar, biçare kalmış nazarlar herhaliyle ve ibretle okunuyordu

Kapı usulca açıldı ve selam ile hal hatır sual edilerek, zevcem sıcaktan bir hal olmuştu
Bir müddet sonra çalan telefon sesi, bakışlarımızı müsavi kıldı, nazarları meraka saldı
Bir yakın akrabamız olan hanım bacımız, takatsiz bir sesle zevcemi istirham etmişti
Hemen ahizeyi uzatarak ve kendi halimle başbaşa kalarak sessiz bir şekilde dalmıştım

Sevgili refikamın nefes nefese kaldığını fark ederek, neler olduğunu o an merak ettim
Sonra olayı dinledim ve hayretler içinde mahçubiyeti nefeslendim ki asla tarif edemem
Nihaytinde bir öğretmen olan, yıllarca baba hasretiyle çocukluğunu mahzunca yaşayan
Ve bu na rağmen,hiddet ve bağnazlığını eşi ve çocukları darp ederek sokağa atan insandı

Ondokuz yaşında ki oğlu eve geç geldiği için, eşini suçlamış ve arlanmadan hırpalamış
Güya tkarate hocalığı ve hakemliği yapan, bu manada sürekli evden uzak kalan kandı
Yurmruklarını ve tekmelerini hiç utanç duymadan eşinin teninde uygulamış ve kovmuştu
Biçare kalan hanım bacımız, eşinin kapıyı kitleyip gitti zamanda, bir yardım istiyordu

Refikam hislenmişti, gözyaşları pak simasından fark edilmişti, mahzun bir haldeydi
Gözlerime baktı ve hiç birşey söylemeden o an herşeyi, bir çırpıda yüreğime akıtmıştı
Kaltım ve hazırlanmasını yembihledim, nihayetinde mutlaka doktora götürmeliydim
Evlerine geldiğimizde ve şahit olduklarım bir şamar misali yüreğime inince arlandım

Şayet adamlık buysa, kul olmak bu minval üzre pazarlanan yalansa, raflar kitapla dolsa
Bir hiç olmak adına, herşey aşikar bir şekilde karşımda ve titreten ses ölümle yüzleşse de
Gece yarılarına kadar hastane koridorlarında, bir darp olduğu için karakol akışındaydık
03:45 i işaret eden saat ve bitap bir halde yaşamak adına tevdi edilen icraat bir hebaydı

Mustafa CİLASUN