konu dışı

xyzt ´isimli üyeden Alıntı ↑...

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni

1. Alt 08-17-2008, 15:25 #21
    el_feta Mesajlar: 1.168
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    sakalsız erkek kel kadına benzermiş. laflara bakın. bunu söyleyen de hoca işte.
    siz neyin fetvasını veriyosunuz el feta 3 meshebe göre haram olan nedir. haram olacak seyler mezhepelere göre değil kurana bakılarak söylenir.

ayrıca verdiğiniz kaynaklardaki hadislerin sahih olduğunu nerden bilicez. 15 yıl önceki hadisler için bugün islam alimleri sahih olmadığını iddia eddiyorlar. bi 10 yıl sonra biz vazgectik bunlar sahihmiş derlerse şaşırmayacam açıkçası.

fıkhın kaynaklarını biliyosunuzdur..yazmama gerek var mı?
    eğer hanefi iseniz midye nin haram oluşunu nasıl açıklaycaksınız??ayet falan yok bu konuda açık...hadis-kıyas ve ictihad üçlüsünü kuranın altında hatırlatırım...

bunu diyen imam hatip öğretmeni bir hoca idi..kendisi de öğretmen olduğundan sakalı yoktu...ama,bu böyledir diyordu...sakal ile alakalı hadislere bakın,nefs yapmayın...sakal,fıtrattandır...sakalı kazımak fıtratı bozmaktır,haram görüşünde olması alimlerin de bu yüzdendir...söz biraz esprili,buna takılmayın...
    ama,yineliyorum...bahanesiz,bir kişinin yani daha doğrusu islam iddiasında ciddi olan bir kişinin sakalını kazıması/kesmesi tuhaftır..niye ki???

2. Alt 08-17-2008, 15:27 #22
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Esmaaa´isimli üyeden Alıntı
    Ben sorduğun soru hakkında yorum yapamayacağım. Ancak şunu diyebilirim ki eğer gerçekten merak ediyorsan bu hadisin sahih olup olmadığını, istihare namazıyla Allah'tan bunu sorabilirsin. Allah elbette samimi olanların dualarına icabet eder. Bu sakal olayı da bana garip geldi. Bu konu da mesela istihareyle öğrenilebilinir diye düşünüyorum.

İstihare den önce istişare gelir ve istişare yapabileceğin kişiler varken istihareler sahih olmayabiliyor.

İstihareyi tavsiye eden arkadaşlarımızı tanıyorum.

İstihareyi yapacağımız şeklide söylerseniz bende ne anlamış olacağımdan emin olacağım

3. Alt 08-17-2008, 15:27 #23
    xyzt Mesajlar: 384
    Ben sorduğun soru hakkında yorum yapamayacağım. Ancak şunu diyebilirim ki eğer gerçekten merak ediyorsan bu hadisin sahih olup olmadığını, istihare namazıyla Allah'tan bunu sorabilirsin. Allah elbette samimi olanların dualarına icabet eder. Bu sakal olayı da bana garip geldi. Bu konu da mesela istihareyle öğrenilebilinir diye düşünüyorum.

iyi valla herşeyi allah sorlaım. allah akıl vermiş irade vermiş. araştır allah allah. işine gelmiyosa da kabul etme.
    ayrıca rüya ile amel olmaz

4. Alt 08-17-2008, 15:28 #24
    HADİS konusunda bu kadar hassas iseniz hadis usulü okuyun efendim..yazdığım kaynaklar buhari,ahmed ibni hanbel ve ibni mace idi...yani en sahih birkaç kaynaktan bir kaçı...ben sahih olduğunu da biliyorum,istihareyle bu olmaz esmaa...bu ilim,ispatı vardır...kusura bakmayın ama ,bence durun biraz ve nefs yapıp yapmadığınız husunda kalbinizi bir yoklayın...???

5. Alt 08-17-2008, 15:30 #25
    İstihare ile mehdinizi sordunuzmu esmaaa hanım. Sorum dalga amaçlı değildir, birkaç birşeyi öğrenmek içindir.

6. Alt 08-17-2008, 15:31 #26
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ben müslümanlığın namaz ile belli olduğuna inananlardanım. Benimle olan bir kişinin sakalıma değil zamanıma bakması yeterlidir düşüncesindeyim. Unutmayalım ki ebu cehilde sakallı idi. her sakallı olan bu kriterlere uyan islamı temsil ediyor anlamına gelmez. İnsan islamı ilk önce kendisine temsil ettirmeli ve sonra dışa açılmalı. Dışta da merak etmeyin sizin müslüman olduğunuzu anlamaları için sakala ihtiyaç yok zaten anlıyorlar.

oo namaz apayrı..saptırmayın...ben 5 vakit namaz kılmayanın müslümanlığına dahi şahitlik etmiyorum..bu apayrı...
    ebu cehilin sakallı oluşu falan geçin bunları güzel kardeşim,peygamber onlarla muhalefet ediyo zaten sakalın şekli husunda,bıyık kısaltması da ondan...
    size hadis söylüyorum...SAKAL;FITRATTANDIR...diyorum..daha ne olsun...3 mezhebin haram dediğini söylüyorum kazıma hususn-unda ..el insaf!!!
    sakal kazıyan islamdan çıkacak falan demedim ..asla...
    sadece hükmünü ve ciddi bir müslümanın sebbesiz yere kesmesinin anlamsız olduğunu vurguladım...
    vesselam

7. Alt 08-17-2008, 15:34 #27

oo o esmaa..sen baktın olmuyor yat uyu yaaa ...
    olur mu öyle...
    neyse ,söylediğine de biraz pişman ettiler sanki...

8. Alt 08-17-2008, 15:34 #28
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    oo namaz apayrı..saptırmayın...ben 5 vakit namaz kılmayanın müslümanlığına dahi şahitlik etmiyorum..bu apayrı...
    ebu cehilin sakallı oluşu falan geçin bunları güzel kardeşim,peygamber onlarla muhalefet ediyo zaten sakalın şekli husunda,bıyık kısaltması da ondan...
    size hadis söylüyorum...SAKAL;FITRATTANDIR...diyorum..daha ne olsun...3 mezhebin haram dediğini söylüyorum kazıma hususn-unda ..el insaf!!!
    sakal kazıyan islamdan çıkacak falan demedim ..asla...
    sadece hükmünü ve ciddi bir müslümanın sebbesiz yere kesmesinin anlamsız olduğunu vurguladım...
    vesselam

Bırakıp kesme arasında bir fark var. Namaz kılmayan bir insanda müslümandır değildire bir delil yoktur yanlış anlaşılma olmasın

9. Alt 08-17-2008, 15:35 #29
    xyzt Mesajlar: 384
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    fıkhın kaynaklarını biliyosunuzdur..yazmama gerek var mı?
    eğer hanefi iseniz midye nin haram oluşunu nasıl açıklaycaksınız??ayet falan yok bu konuda açık...hadis-kıyas ve ictihad üçlüsünü kuranın altında hatırlatırım...

bunu diyen imam hatip öğretmeni bir hoca idi..kendisi de öğretmen olduğundan sakalı yoktu...ama,bu böyledir diyordu...sakal ile alakalı hadislere bakın,nefs yapmayın...sakal,fıtrattandır...sakalı kazımak fıtratı bozmaktır,haram görüşünde olması alimlerin de bu yüzdendir...söz biraz esprili,buna takılmayın...
    ama,yineliyorum...bahanesiz,bir kişinin yani daha doğrusu islam iddiasında ciddi olan bir kişinin sakalını kazıması/kesmesi tuhaftır..niye ki???

o sizin ve hocanızın görüşüdür. ey gidi imam hatip öğretmenleri. zaten işlerini tam anlamıyla yapsalardı... neyse konu dağılıyo..
    meshepler konusuda kuranda yok ona bakarsanız..

10. Alt 08-17-2008, 15:38 #30
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    o sizin ve hocanızın görüşüdür. ey gidi imam hatip öğretmenleri. zaten işlerini tam anlamıyla yapsalardı... neyse konu dağılıyo..
    meshepler konusuda kuranda yok ona bakarsanız..

Mezhepler Kuran ve sünnete uymuyorsa oradaki bir kurala uymamakta sana düşer. Buradaki ince çizgiyi çok iyi bilmen gerekir ama.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.