konu dışı

bırakıp kesme arasında fark var diyen sadece bir görüş...pek az kişinin bildiğim kadarıyla... namaz kılmayan müslüamn değildir husuna gelince... evet ..delil var... niye ki??? imam hanbel e göre müslüman kişi ...

1. Alt 08-17-2008, 15:40 #31
    el_feta Mesajlar: 1.168
    bırakıp kesme arasında fark var diyen sadece bir görüş...pek az kişinin bildiğim kadarıyla...

namaz kılmayan müslüamn değildir husuna gelince...
    evet ..delil var...
    niye ki???
    imam hanbel e göre müslüman kişi namazı terk ederse kasten,mürted yani kafir olduğundan ÖLDÜRÜLÜR...şafi ve malikiye göre had cezası olarak ÖLDÜRÜLÜR..

"İman ile küfür arasındaki fark, Namazı kılıp kılmamaktır. [Tirmizi] "

“Kul ile şirk arasında namazın terkinden başka bir şey yoktur. Onu terk ederse, şirk koşmuş olur.” (İbn Mâca, İkâme’s-Salâh 77)

Onlarla (kafirlerle/münafıklarla) bizim aramızdaki ahit (fark), namazdır. Her kim onu terk ederse, küfretmiş olur.” (Tirmizî, İman 9; İbn Mâce, İkâme’s-Salah 77)

konu ihtilaflıdır...benim bu konuyu araştırıp en sonunda vardığım kanı:sukut...ben kafir demem belki ama müslüman da demem...

bu konuları ilk öğrendiğim yıllarda evde babamı bile namazı geçmiş de kılıp terkettiğinden tekfir ediyodum nerdeyse...o günler geldi şimdi gözümün önüne...

2. Alt 08-17-2008, 15:41 #32
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    o sizin ve hocanızın görüşüdür. ey gidi imam hatip öğretmenleri. zaten işlerini tam anlamıyla yapsalardı... neyse konu dağılıyo..
    meshepler konusuda kuranda yok ona bakarsanız..

hocamın dediği sadece meseleyi esprili bir uslup ile anlatmaktı ben de aktardım...gidin bakın kardeşim...haram denmişse bunu söylerim ben de...bence nefs yapıyosunuz ya neyse...uzatmayacağım,inşallah...

3. Alt 08-17-2008, 15:42 #33
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Bakara-45
    Sabırla ve namazla istiane (yardım) isteyin. Ve muhakkak ki o, huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir.

xyzt araştırdın bakalım. Sodun buradakilere sana isimler verdiler. Eee sonuç ne oldu? Tatmin oldun mu? Madem araştırmak kafi. Adamlar sence yeterince delil göstermediler mi? Daha ne diye kabul etmiyorsun da efendimiz böyle bişey demez diyorsun?

Bir kere sordum, ama göremedim alptraum. Dalga geçsen de sorun değil benim için. Elbette ki altında kim bilir neler yatıyordur sorunun öğrenmek isterim. İstihare namazı kitaplarda hep yazar görmedin mi alptraum? 2 rekat olup ilk rekatı kafirun ikinci rekatı ihlas yanlış hatırlamıyorsam. Ona göre de renk görünüyor.

el_feta bunu beğendi.
  4. Alt 08-17-2008, 15:47 #34
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    bırakıp kesme arasında fark var diyen sadece bir görüş...pek az kişinin bildiğim kadarıyla...

namaz kılmayan müslüamn değildir husuna gelince...
    evet ..delil var...
    niye ki???
    imam hanbel e göre müslüman kişi namazı terk ederse kasten,mürted yani kafir olduğundan ÖLDÜRÜLÜR...şafi ve malikiye göre had cezası olarak ÖLDÜRÜLÜR..

"İman ile küfür arasındaki fark, Namazı kılıp kılmamaktır. [Tirmizi] "

“Kul ile şirk arasında namazın terkinden başka bir şey yoktur. Onu terk ederse, şirk koşmuş olur.” (İbn Mâca, İkâme’s-Salâh 77)

Onlarla (kafirlerle/münafıklarla) bizim aramızdaki ahit (fark), namazdır. Her kim onu terk ederse, küfretmiş olur.” (Tirmizî, İman 9; İbn Mâce, İkâme’s-Salah 77)

konu ihtilaflıdır...benim bu konuyu araştırıp en sonunda vardığım kanı:sukut...ben kafir demem belki ama müslüman da demem...

bu konuları ilk öğrendiğim yıllarda evde babamı bile namazı geçmiş de kılıp terkettiğinden tekfir ediyodum nerdeyse...o günler geldi şimdi gözümün önüne...

Mürted olmak için inkar etmek gerekir heva ve hevesine uyan inkar etmiş anlamına gelmez. Namaz kılmayan bir kişi dini inkar ediyor anlamına gelmez değil mi?

Bu hukuk sence böyle işler mi?

5. Alt 08-17-2008, 15:48 #35
    Esmaaa´isimli üyeden Alıntı
    Bakara-45
    Sabırla ve namazla istiane (yardım) isteyin. Ve muhakkak ki o, huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir.

xyzt araştırdın bakalım. Sodun buradakilere sana isimler verdiler. Eee sonuç ne oldu? Tatmin oldun mu? Madem araştırmak kafi. Adamlar sence yeterince delil göstermediler mi? Daha ne diye kabul etmiyorsun da efendimiz böyle bişey demez diyorsun?

Bir kere sordum, ama göremedim alptraum. Dalga geçsen de sorun değil benim için. Elbette ki altında kim bilir neler yatıyordur sorunun öğrenmek isterim. İstihare namazı kitaplarda hep yazar görmedin mi alptraum? 2 rekat olup ilk rekatı kafirun ikinci rekatı ihlas yanlış hatırlamıyorsam. Ona göre de renk görünüyor.

siteminde haklı olmakla beraber esmaa,istihare namazında renk görmek diye bir şey yoktur...istihare namazı bir duadan ibarettir...sonraki yok yeşil-beyaz görecen iyi kırmızı-siyah görecen kötü kısmı halka arasında dolaşır..bunun hiçbir delili ce temeli yoktur...
    hem ilimle alakalı bir hususun istiharesinin olması da tuhaf olmaz mı??..
    ama dediğim gibi,bunun dışındaki siteminde haklısın...
    selam ve dua ile..

6. Alt 08-17-2008, 15:49 #36
    Bakara-45

Asla dalga geçme maksatlı sormadığımı vurguladım. Ona rağmen böyle anlaşılabiliyor ise anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz derim.

Benim soruma cevap gelmedi aslında istihare ile mehdi-resul kimdir diye sordunuz mu? esmaaa hanım bunun dışında bir sorumda yok.

Yanlış anlaşılmama dileği ile

7. Alt 08-17-2008, 15:49 #37
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Rüya ile amel olmaz diyene

Saffat 102. Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?" dedi. O da, "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın" dedi.
    103, 104. Nihayet her ikisi de (Allah'ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: "Ey İbrahim!"
    105. "Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükafatlandırırız."

Hz. İbrahim rüyayla nasıl amel etmiş ama sen ondan daha iyi biliyorsun değil mi?

Yusuf-101 Ey Rabbim, Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim, dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!" dedi.

Yusuf neden rüya yorumunu biliyor? Rüyayla amel edilmemesi için, rüyaya güvenilmemesi için mi?

8. Alt 08-17-2008, 15:49 #38
    xyzt Mesajlar: 384
    Bakara-45

.

esma kardes sorduğum hadisin arastırılmasına bile gerek yok. bellki cemaatin önemini anlatmak adına söylenmiş bir söz. yoksa evinde namaz kılmayı tercih eden bir kişin evini yakmayı benim peygamberim düşünürmü hiç. böyle bir şey mümkünmüdür. ihtimal dahi vermiyorum pegamberimin böyle düşüneceğine.

9. Alt 08-17-2008, 15:50 #39
    işte namaz öyle ki,kılmayan inkar etmiş oluyor...imam hanbelin görüşü bu...hadislerde yukarda...konu ihtilaflı olmakla beraber,sahabe namazın terkine küfr diye bakardı...bunu da bilin...sonradan çıktı diğer yaklaşımlar da...

10. Alt 08-17-2008, 15:51 #40
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    esma kardes sorduğum hadisin arastırılmasına bile gerek yok. bellki cemaatin önemini anlatmak adına söylenmiş bir söz. yoksa evinde namaz kılmayı tercih eden bir kişin evini yakmayı benim peygamberim düşünürmü hiç. böyle bir şey mümkünmüdür. ihtimal dahi vermiyorum pegamberimin böyle düşüneceğine.

Burada düşünme yok vurgulama var. Zaten o evi yakabilecek bir güçteydi isteseydi tabiki de. Burada durum biraz farklı. Sabah namazının toplu kılınmasının ehemmiyetini vurgulamak için bu söz söylenmiştir. İsteyipte söyleyipte yapadığı ne vardırki Fahr-i kainatın.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.