konu dışı

alptraum ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 08-17-2008, 15:04 #11
    el_feta Mesajlar: 1.168
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    20-25 li yaşlarda upuzun bıyıksız sakalların ve normal sakalların yakışmadığı kanaatindeyim. Genç insan genç gibi görünmeli Yaşlı da yaşlı gibi.

sakalı kazımak 3 mezhebe göre HARAMDIR...sakalı bir tutam bırakmak sünnettir..nasıl ki öğle namazı 4 rekattır,10 rekat kılınca sünnet kılmış oluyoruz..sakal da böyledir...
    müslüman bir gencin kimliğini belirtmesi gerekir ve sakal bu noktada çok mühimdir...
    peygamber sakal fıtrattandır diyor hadisinde..sakal kazımak fıtratı değiştirmektir..bir hocam buna binaen,sakalsız erkek,kel kadına benzer ,derdi...
    bunun genci yaşlısı mı olur...yaşlanınca daha uzun olur doğal olarak,bunu anlarım...ama kesmeyi asla..zaruri bir durum ayrı...
    yakışmamsına gelince...
    buna diyeceğim yok...bakış açısı...bence sakal erkeğin süsüdür...hem nefsi de kırar işte...hem de dışardan gelecek tehlikelere karşı da korur sakal(karşı cinsten)..hem heybet verir...
    vesselam....

2. Alt 08-17-2008, 15:06 #12
    acizane hadisle iştigalim efendim..yukarda kaynak da yazdım..burada hadis dersleri de yapıyorum zaten..allah riyadan korusun..
    bence tam emin olmadan öyle cümleler sarfetmeyin derim...

3. Alt 08-17-2008, 15:07 #13
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Benimde bir abim 2 sene kadar mısır da sadece hadis üzerine çalışma yapmış ve kütüb-i sitte den sayfa söyleyecebilecek durumdaydı.

Şimdi hadis i rivayet eden kişi ve kaç rivayetten oluşması gibi etkenler sağlamlığını gösteriyor. Hocaefendininde aldığı bu Hadis sahih bir hadistir. Efendimizin özelliklerine hal ve hareketlerine sünnetine uyan bir hadistir. Kabul görmekde problem görmüyorum

el_feta bunu beğendi.
  4. Alt 08-17-2008, 15:09 #14
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    sakalı kazımak 3 mezhebe göre HARAMDIR...sakalı bir tutam bırakmak sünnettir..nasıl ki öğle namazı 4 rekattır,10 rekat kılınca sünnet kılmış oluyoruz..sakal da böyledir...
    müslüman bir gencin kimliğini belirtmesi gerekir ve sakal bu noktada çok mühimdir...
    peygamber sakal fıtrattandır diyor hadisinde..sakal kazımak fıtratı değiştirmektir..bir hocam buna binaen,sakalsız erkek,kel kadına benzer ,derdi...
    bunun genci yaşlısı mı olur...yaşlanınca daha uzun olur doğal olarak,bunu anlarım...ama kesmeyi asla..zaruri bir durum ayrı...
    yakışmamsına gelince...
    buna diyeceğim yok...bakış açısı...bence sakal erkeğin süsüdür...hem nefsi de kırar işte...hem de dışardan gelecek tehlikelere karşı da korur sakal(karşı cinsten)..hem heybet verir...
    vesselam....

Hocanızın düşünceside aynı mı?

5. Alt 08-17-2008, 15:11 #15
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Hocanızın düşünceside aynı mı?

hangi hocamın??
    islamoğlu diyosanız..bilmiyorum fikrini...benim dışardan tanıdığım biridir islamoğlu,özelde ders aldığım biri değildir...
    sitesine bakmak lazım...
    ama...3 mezhebe göre haram diyorum...islamoğluna biraz daha sonra söz düşer galiba he??!!....

6. Alt 08-17-2008, 15:14 #16
    Sakal meselesine de bu ölçü içinde bakmak lâzımdır. Sakal bırakmak Peygamberimizin hem fiilî ve hem de kavlî bir sünnetidir. Mü'min bu sünneti işlemekle, âdetini ibadete çevirir ve büyük sevaba kavuşur. Sakal bırakmayanların mes'uliyet altına girdiklerini söyleyen müçtehidler varsa da, bazı âlimler sakalı kesmenin tenzihen mekruh olduğunu ve hattâ son devir İslâm âlimlerinin bazıları da mubah olduğunu belirtmişlerdir.

Asrımızın büyük âlimi Bediüzzaman, «Bazı âlimler 'Sakalı tıraş etmek caiz değildir' demişler. Muradları, 'Sakalı bıraktıktan sonra tıraş etmek haramdır' demektir. Yoksa hiç bırakmayan, bir sünneti terk etmiş olur» Emirdağ Lahikası, s. 48:49. demektedir.

Bu durumda, sakalı bıraktıktan sonra kesenler, Hanefî, Hanbelî ve Maliki âlimlerince mes'ul duruma düşerlerse de, Şafiî âlimlerince —Gazali, İbni Hacer, Remli, Rafiî ve Nevevî—ye göre tenzihi bir mekruh işlemiş olmaktadırlar. Bu meselede Şafiî mezhebine uyan kimseler,bir mes'uliyet altına girmezler. Mezahibü'l-Erbaa,2 :44-45; İânetü'l-Tâlibîn, 2 : 340.

7. Alt 08-17-2008, 15:18 #17
    xyzt Mesajlar: 384
    sakalsız erkek kel kadına benzermiş. laflara bakın. bunu söyleyen de hoca işte.
    siz neyin fetvasını veriyosunuz el feta 3 meshebe göre haram olan nedir. haram olacak seyler mezhepelere göre değil kurana bakılarak söylenir.

ayrıca verdiğiniz kaynaklardaki hadislerin sahih olduğunu nerden bilicez. 15 yıl önceki hadisler için bugün islam alimleri sahih olmadığını iddia eddiyorlar. bi 10 yıl sonra biz vazgectik bunlar sahihmiş derlerse şaşırmayacam açıkçası.

8. Alt 08-17-2008, 15:18 #18
    evet...haram demeyen tek görüş şafi mezhebidir..ama şunu da ekleyeyim imam şafi nin de sunnet hörüşü daha koyudur...
    siz bilirsiniz..3 imam haram demiş...allah resulü fıtrattandır diyor...fetvalarla kendime bahane bulmak istemem..kişi çalışıyordu,memurdur falan ayrı ama onun dışında sakal kesmesine engel ne ki?
    bir tutam bırakmasın ama,kazımasın canım ' ETİ DÖKÜLMÜŞ LAHMACUN GİBİ "...
    müslümanlığını belli edecek kadar..
    kanaat size aittir elbet...ben böyle düşünüyorum efendim...

9. Alt 08-17-2008, 15:23 #19
    Ben müslümanlığın namaz ile belli olduğuna inananlardanım. Benimle olan bir kişinin sakalıma değil zamanıma bakması yeterlidir düşüncesindeyim. Unutmayalım ki ebu cehilde sakallı idi. her sakallı olan bu kriterlere uyan islamı temsil ediyor anlamına gelmez. İnsan islamı ilk önce kendisine temsil ettirmeli ve sonra dışa açılmalı. Dışta da merak etmeyin sizin müslüman olduğunuzu anlamaları için sakala ihtiyaç yok zaten anlıyorlar.

xyzt bunu beğendi.
  10. Alt 08-17-2008, 15:24 #20
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Ben sorduğun soru hakkında yorum yapamayacağım. Ancak şunu diyebilirim ki eğer gerçekten merak ediyorsan bu hadisin sahih olup olmadığını, istihare namazıyla Allah'tan bunu sorabilirsin. Allah elbette samimi olanların dualarına icabet eder. Bu sakal olayı da bana garip geldi. Bu konu da mesela istihareyle öğrenilebilinir diye düşünüyorum.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.