Büyük Sermaye Dünyada Ve Türkiye de - Erol Manisalı - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-20-2011 (12:20)   Son Mesaj: 05-20-2011 (12:20)    Cevap: 0    Gösterim: 632  

05-20-2011

Büyük Sermaye Dünyada Ve Türkiye de - Erol Manisalı - Ana Fikri

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
    Basım Tarihi: Mart 2009
    Kitap Türü: Yardımcı Kitaplar / Yabancı Dil

Kapitalizm, büyük sermaye ve ekonomi...Dünyanın başına büyük işler açan, insanları değiştiren, ortalığı karıştıran üç sözcük...Üç sözcüğün gücünün dünyada neleri etkilediğini görünce şaşıracaksınız. Dünyada yaşanan son krize de ışık tutan bu kitap, kapitalist sistemin tarihsel sürecini anlatmaktadır. Soğuk Savaş sonrasında kurulmak istenen yeni düzende Batı kapitalizminin ve onun dev şirketlerinin ortak çıkarları örtüşmektedir. Buna karşılık azgelişmiş ülkelerdeki büyük şirketlerin çoğu, çok uluslu şirketlere (ÇUŞ) bağımlı hale gelerek ülkelerini de Batı kapitalizmine tek taraflı bağlamaya başlamışlardır. Arjantin de, Brezilya da, Türkiye de Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan dev iktisadi krizler, bu ülkelerin Batı kapitalizmine ÇUŞ vasıtası ile tek taraflı bağlanmalarının sonucudur.·Kitap, ekonomi denen sistemin nasıl çalıştığını, Türkiye den de örnekler vererek ortaya koyuyor.· Bu sistem işler hale getirilirken, büyük sermayenin ve büyük şirketlerin almış oldukları roller nelerdir? , Bu ilişki düzeninde ortaya çıkan iktisadi ve siyasi sonuçlar nelerdir? gibi soruların ve daha fazlasının yanıtlarını bulacaksınız. ·Kapitalist sistemi ve içinde bulunduğumuz küresel krizi anlamada rehberlik niteliği taşıyan bir başyapıt. Üniversitelerin ekonomi ve iktisat bölümleri için önemli bir kaynak kitap.

Diğer "Erol Manisalı" Kitapları:

1. Büyümek İstiyorum Biz de Çocuktuk 2
    2. Ortak Pazar dan Avrupa Birliği ne Hayatım Avrupa 1
    3. Askeri Darbeden Sivil Darbeye Hayatım Avrupa 2
    4. Avrupa nın Askerle Kavgası Hayatım Avrupa 4
    5. Avrupa yla Derin Bağlar Hayatım Avrupa 5
    6. Dünyada ve Türkiye de Büyük Sermaye
    7. Bıçak Sırtındaki Türkiye
    8. AKP, Ordu, Amerika Üçgenindeki Türkiye

Büyük Sermaye Dünyada Ve Türkiye de - Erol Manisalı - Ana Fikri Yorumları