Dünya da ve Türkiye de Büyük Sermaye - Erol Manisalı - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-18-2011 (00:00)   Son Mesaj: 02-18-2011 (00:00)    Cevap: 0    Gösterim: 579  

02-18-2011

Dünya da ve Türkiye de Büyük Sermaye - Erol Manisalı - Ana Fikri

Yayınevi: Derin Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2002
    Kitap Türü:

Bu kitap Batı kapitalizminin büyük şirketleri ile Türkiye ve benzeri ülkelerdeki yerli büyük şirketler arasındaki ilişkilerin ne gibi iktisadi ve siyasi sonuçlar doğurduğunu araştırmak için yazılmıştır. Soğuk savaş sonrasında kurulmak istenen yeni düzende Batı kapitalizminin ve onun dev şirketlerinin ortak çıkarları örtüşmektedir. Buna karşılık azgelişmiş ülkelerdeki büyük şirketlerin çoğu, çok uluslu şirketlere bağımlı hale gelerek "ülkelerini de Batı kapitalizmine tek taraflı bağlamaya başlamışlardır."Arjantin de, Brezilya da, Türkiye de soğuk savaş sonrası ortaya çıkan dev iktisadi krizler ve "bu ülkelerin Batı kapitalizmine Ç.U.Ş. vasıtası ile tek taraflı bağlanmalarının sonucudur.- Bu sistem işler hale getirilirken, büyük sermayenin ve büyük şirketlerin almış oldukları roller nelerdir?- Bu ilişki düzeninde ortaya çıkan iktisadi ve siyasi sonuçlar nelerdir?- Batı da ve Batı dışında, büyük şirketler "nasıl ve niçin farklı bir misyon içinde bulunuyorlar?"Kitap, sistemin nasıl çalıştığını, Türkiye den de örnekler vererek ortaya koymaktadır.

Diğer "Erol Manisalı" Kitapları:

1. Büyük Sermaye Dünyada Ve Türkiye de
    2. Büyümek İstiyorum Biz de Çocuktuk 2
    3. Ortak Pazar dan Avrupa Birliği ne Hayatım Avrupa 1
    4. Askeri Darbeden Sivil Darbeye Hayatım Avrupa 2
    5. Avrupa nın Askerle Kavgası Hayatım Avrupa 4
    6. Avrupa yla Derin Bağlar Hayatım Avrupa 5
    7. Dünyada ve Türkiye de Büyük Sermaye
    8. Bıçak Sırtındaki Türkiye
    9. AKP, Ordu, Amerika Üçgenindeki Türkiye

Dünya da ve Türkiye de Büyük Sermaye - Erol Manisalı - Ana Fikri Yorumları