Benzersiz Mevlana - I.M.Panayotopulos - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-07-2011 (21:00)   Son Mesaj: 05-07-2011 (21:00)    Cevap: 0    Gösterim: 447  

05-07-2011

Benzersiz Mevlana - I.M.Panayotopulos - Ana Fikri

Yayınevi: Arion Yayınevi
    Basım Tarihi: Şubat 2003
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

13. Asrın ortalarında Horasan dağları ile bozkırlarından kalkıp Konya ya gelen Doğulu bir düşünür, o zamana kadar değişik kültür ve coğrafyalardan gelen bilgileri olağanüstü seziş ve duyuşunun perspektifi altında kullanarak asırlar sonraki dünyanın, bugünkü Batı Medeniyeti diye bildiğimiz felsefi sistemlerin temellerini atıyor... Spinoza ya, Goethe ye, Novalis e, Kierkegaard a, Nietzsche ye, Dostoyevski ye, Gabriel Marcel e, Rilke ye yollarını açıyor.Bu suretle, 13. Asrın Selçuklu Konya sı Renaissance ın beşiği olarak karşımıza çıkmış, tüm görkemiyle yükseliyor. Diyebiliriz ki, tüm felsefi sistemlerin en insancası olan Varoluşçuluk un -Heraklitos tan sonra- ilk ve gerçek temsilcisi, bin iki yüz ortalarının Anadolusundaki Mevlana dır.Asrımızın başında Gabriel Marcel in "sen, ben in karşısında oturan ben dir" şeklindeki motto yu ortaya koymasından sekiz yüzyıl kadar önce, Mevlana, "benimle senin aranda ne ben ne de sen vardır" demiştir.

Benzersiz Mevlana - I.M.Panayotopulos - Ana Fikri Yorumları