Bir Anadolu Hümanisti Mevlana - Radi Fiş - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-13-2011 (03:12)   Son Mesaj: 02-13-2011 (03:12)    Cevap: 0    Gösterim: 634  

02-13-2011

Bir Anadolu Hümanisti Mevlana - Radi Fiş - Özeti

Bir Anadolu Hümanisti Mevlana - Radi Fiş - Özeti, Bir Anadolu Hümanisti Mevlana Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Evrensel Basım Yayın
    Basım Tarihi: Nisan 2005
    Kitap Türü: Tasavvuf / Din

Kendi kaleminden Radi Fiş'in özgeçmişi: "1924'te Leningrad'da doğdum. Babam da yazardı. 1935'te ailemle birlikte Moskova'ya gittik. 1941'de okulu bitirdim. Aynı yıl İkinci Dünya Savaşı başladı. Gönüllü olarak orduya yazıldım. Finlandiya cephesinde çarpışırken yaralandım, altı ay kadar hastanede kaldım. Oradan çıktıktan sonra Şarkiyat Enstitüsü'nün Çince bölümüne girmek istedim, yer yokmuş; Türkçe şubesine girdim, isabet olmuş. 1944 ten beri Türk edebiyatı ile uğraştım, Nâzım Hikmet'le dost oldum. Sabahattin Ali, Melih Cevdet Anday, Orhan Veli'nin şiirlerini Rusça'ya çevirdim. İkinci mesleğim gemicilik. Gemiyle Küba'ya kadar gittim. Yük gemisinde ikinci kaptan olarak çalıştım."Mevlana, ünü Anadolu topraklarını aşıp tüm dünyaya yayılmış bir filozof ve şairdir. Altı kitaplık destanı Mesnevi dünyanın pek çok diline çevrilmiştir. O, Yunanistan dan Iran ve Hindistan a uzanan muazzam bir coğrafyayı kapsayan çok renkli bir düşünce dünyasının yaratılarını diyalektik biçimde özümsemiş hümanist bir Doğulu bilgedir. Ne var ki, yedi yüzyıl boyunca, fikirleri ve şiirlerindeki bu hümanist-isyancı öz, resmi din ideolojilerinin damgasını taşıyan yorumlarla gözlerden gizlenmiştir. Gerçekte Mevlâna, "insan yüreğinin mucizeleri"nden başka bir mucizeye inanmamış; dogmaların boyunduruğuna karşı, insan ruhunun özgürlüğünü öne çıkarmıştır. Dinsel çelişkilerin en yüksek olduğu Haçlı Seferleri döneminde din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin bütün insanların eşit olduğunu, insanın yüceliğini savunmuştur.Radi Fiş, Ben de Halimce Bedreddinem romanında Bedreddin'i anlattığı gibi bu kitabında da tarihsel hakikate bağlı kalarak Mevlâna'nın hayatını roman formu içinde sunuyor. Yirmi yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitapta, insancıl, eşitlikçi ve özgürlükçü gerçek Mevlâna anlatılıyor.

Diğer "Radi Fiş" Kitapları:

1. Ben De Halimce Bedreddinem

Bir Anadolu Hümanisti Mevlana - Radi Fiş - Özeti Yorumları