Burası Hakkari / Ankara dan Göründüğü Gibi Değil - Alaettin Parmaksız - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-29-2011 (02:40)   Son Mesaj: 04-29-2011 (02:40)    Cevap: 0    Gösterim: 936  

04-29-2011

Burası Hakkari / Ankara dan Göründüğü Gibi Değil - Alaettin Parmaksız - Ana Fikri

Yayınevi: Birharf Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız, dört yıl boyunca Hakkari de görev yaparken yaşadıklarını Burası Hakkari Ankara dan Göründüğü Gibi Değil isimli eserinde topladı. Alaettin Parmaksız, terörle mücadele stratejilerini irdeleyerek alternatif çözümleri ürettiği kitabında ayrıca, birbirinden çarpıcı anılarını da aktarıyor. Bu anılarda, Vatan ın savunulması için çırpındığı kadar yöre halkının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla çabalayan Silahlı Kuvvetler in mücadeleleri bir ibret ve gurur tablosu olarak gözler önüne seriliyor. "...Bir gün Hakurk bölgesinden bir terörist kaçarak tugaya teslim oldu. Sorgulama esnasında baktım gayet aklı başında konuşuyordu. Yaptığı işten de pişmanlık duyuyordu. Akşam yemeğinden sonra teröristi aldım, birlikte tabur yemekhanesine gittim. Nöbetçi Subaya odasına gitmesini emrettim. Sonra dönüp komandolara "bu delikanlı bir PKK lı..." dedim. Ortalığı ürkütücü bir sessizlik aldı. "Şimdi onu size bırakacağım, onu misafir kabul edin, aklınıza gelen soruları sorun, ev sahipliğinde kusur etmeyin, ben sizlere güveniyor ve size bırakıyorum. İki saat sonra bıraktığım gibi alacağım," dedim. İki saat sonra geldiğimde koyu bir sohbet başlamış, karşılıklı çay içiyorlardı. İşte Mehmetçiğin insanlık anlayışı buydu. Dağlarda acımasız ancak kendine sığınana da şefkatliydi..."

Diğer "Alaettin Parmaksız" Kitapları:

1. Türk Ordusu'nda General Olmak
    2. Singer Toplar
    3. Pkk Gerçeği - Terör Örgütünün İç Yüzü ve Çözüm Öne
    4. Dağlıca Baskını ndan Güneş Harekatına
    5. Türk-Amerikan Savaşı

Burası Hakkari / Ankara dan Göründüğü Gibi Değil - Alaettin Parmaksız - Ana Fikri Yorumları