Göründüğü Gibi Değil - Esra Odman - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-26-2011 (16:00)   Son Mesaj: 03-26-2011 (16:00)    Cevap: 0    Gösterim: 533  

03-26-2011

Göründüğü Gibi Değil - Esra Odman - Ana Fikri

Yayınevi: İlya Yayıncılık
    Basım Tarihi: Mart 2009
    Kitap Türü: Öykü / Edebiyat

Esra Odman dergilerde öykülerini okuduğum, önemsediğim bir öykücüydü. Farklıydı. İçtendi. Özgüveni olduğunu vurguluyordu yazdıkları. İlk öykü kitabı Gölgesi Bedenim i bu duyarlıklar içinde okumuştum. Esra Odman ikinci yapıtı Göründüğü Gibi Değil de olgun, donanımlı, yaşadığı çağın sorumluluğunu kavrayan, yazdıklarının ayırdında bir öykücü kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Dili, anlatımı, seçtiği konuları, görselliği yaratmasındaki becerisiyle öykülerinin içinde zevkli bir yolculuğa çıkabiliyor insan. Sözcüklerini özenle seçiyor. Bedenin gücü, ağırlığı, devingenliği duygularının gücüyle buluşuyor. Beden, öykülerini kavrayan, somutlayan, varsıllaştıran bir izleğe dönüştürüyor sanki. Ben Esra Odman ın öykülerini beğeniyle, yorulmadan, sıkılmadan, kopmadan okudum. Çünkü Omdan öykülerinde durağan, silik, soluk anlatımlardan kaçıyor; daha renkli, daha doğal, daha kalıplar dışında atak anlatımları deniyor. Değerli yazar Mehmet Güler in Gölgesi Bedenim için yazdığı değerlendirmesinde ne denli haklı olduğunu kavrıyorum: Türk öykücülüğünün Esra Odman la önemli bir yazar kazandığını düşünüyorum. Bu konudaki zarımı onun için atıyorum; zamanın umudumu ve beklentilerimi boşa çıkarmayacağını düşünerek… Hadi bakalım Esra kalemine kuvvet, öykülerine bereket, şiirli diline devam et…

Diğer "Esra Odman" Kitapları:

1. Gördüğün Gibi Değil
    2. Gölgesi Bedenim

Göründüğü Gibi Değil - Esra Odman - Ana Fikri Yorumları