Çocuğuma Dinimi Sevdiriyorum - Nurten Alkan - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-16-2011 (05:00)   Son Mesaj: 04-16-2011 (05:00)    Cevap: 0    Gösterim: 601  

04-16-2011

Çocuğuma Dinimi Sevdiriyorum - Nurten Alkan - Ana Fikri

Yayınevi: Nesil Yayınları
    Basım Tarihi: Mart 2008
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

Yeryüzünün hem en kolay hem de en zor şeyidir çocuklara bir şeyler öğretmek. Kolaydır; çünkü çocuk öğrenmeye programlanmış olarak gelir dünyaya. Zor hem de çok zordur bir şeyler öğretmek çocuğa; çünkü onlar bizim anlattıklarımıza göre değil bizden gördüklerine göre gerçekleştirirler öğrenme süreçlerini. İşte bu aşamada üzerimize düşen görevleri yerine getiremezsek canımızdan çok sevdiğimiz yavrumuza iyi ve sağlam bir temel atamamış oluruz. Her konuda olduğu gibi çocuğumuzun dininin öğrenmesi konusunda da çok titiz davranmak zorundayız. Ancak kimi tecrübeler göstermiştir ki çocukların dini severek ve isteyerek öğrenmelerini sağlamak için özel bir çaba, metot ve sabır gerekmektedir. İşte bu gerçekten yola çıkan Nurten Alkan da çocuklarına dini terbiyeyi ve bilgiyi sevdirmede izlediği yolu ve tecrübeleri diğer anne ve babalarla paylaşmaya karar vermiş. Alkan, Çocuğuma Dinimi Sevdiriyorum adlı kitabında, çocuklarla kurulacak iletişimde dikkat edilmesi gereken noktalara işaret ederken, doğdukları andan itibaren öğrenmeye başlayan çocukların algı düzeylerine göre nasıl bir yöntemle bilgi aşılanması gerektiğinin de ipuçlarını veriyor. Amacının, yavrusunu Yüce Yaratıcının rızasına göre yetiştirmek isteyen tüm anne ve babalara küçükte olsa bir katkı sağlamak olduğunu ifade eden Alkan kitapta, kendi çocuklarıyla birlikte yetişmelerinde emeği geçmiş yüzlerce çocuktan elde ettiği tecrübe ve birikimin tümünü paylaştığını söylüyor. Kimi eğlenceli hikâyeler ve hatırların da yer aldığı bu eğlenceli kitap yazarında ifade ettiği gibi Yavrusunu Yüce Yaratıcının rızasına uygun olarak yetiştirmek ve yüreklerine Allah sevgisini yerleştirmek isteyen her anne ve babanın elinin altında bulunmalı.

Çocuğuma Dinimi Sevdiriyorum - Nurten Alkan - Ana Fikri Yorumları