Eğitim: Ne İçin? Üniversite: Nasıl? Yök: Nereye? - Sibel Özbudun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-03-2011 (05:40)   Son Mesaj: 04-03-2011 (05:40)    Cevap: 0    Gösterim: 537  

04-03-2011

Eğitim: Ne İçin? Üniversite: Nasıl? Yök: Nereye? - Sibel Özbudun - Ana Fikri

Yayınevi: Ütopya Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 1999
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

Yirminci yüzyılın sonların doğru tüm yerküreyi saran ve onu yeniden "düz bir tepsi"ye benzeten Yeni Dünya Düzeni histerisi bilimin değil, kapitalizmin bir üründür. Tüm dünyayı saran bu hakim doku, olarak bilim alanına da boş bırakmayacak idi. O nedenledir ki, günümüzde tüm dünyada bilimsel doku ve onun bu anlamdaki somut kurumu niteliğindeki üniversite derin bir değişime uğramaktadır. Zira eğitim, "kapitalizmin içine girdiği yeniden yapılanmanın genel taşıyıcısı olması gibi özel bir işlev yüklenmiştir".Bir ülkede üniversite hangi güçler tarafından niçin çökertilir? Eğer üniversite, siyasal veya ekonomik, hakim güçlere karşı çıkarsa, önce çökertilir sonra da bunların içinden ehlileşenler yukarıya çekilir. Türkiye de üniversite tarihçesi açısından hazin bir sayfa olan YÖK ün kısa anlatımı böyle olabilir.Elinizdeki yapıt, bir grup akademisyen ve akademisyen olmayan aydın tarafından, Türkiye deki üniversite sisteminin ve bu sistemin "Özelleştirme"ler ve "üniversitenin özel sektörle entegrasyonunu" öngören yeni yönelişininn kapsamlı bir irdelemesi ve eleştirisini sunmak amacıyla kaleme alındı. Türkiye de süregiden "Ne için Yüksek Öğretim?", "Nasıl bir Üniversite?" Tartışmasına karınca kararınca bir katkı olursa, yazarları ve Öğretim Elemanları Sendikası, kendilerine görevini yapmış sayacaktır.

Diğer "Sibel Özbudun" Kitapları:

1. Kuşatmayı Yarmak: Eğitim, Bilim ve Aydınlar
    2. Söylenecek Yalan Kalmadı! İnsan "Hak (Sızlık)ları"
    3. Hayır, Evet ten Önce Gelir! Hukuk (Suzluk)
    4. Yabancılaşma Ve...
    5. Küreselleşme Kadın Ve Yeni-Ataerki
    6. İmparatorun Soytarısı Egemen Medya
    7. Derin Milliyetçiliğin Siyasal İktisadı
    8. Mafya, Narkoekonomi Ve Susurluk / Şemdinli
    9. Avrupa Birliği ve Çokkültürcülük Yalanı

Eğitim: Ne İçin? Üniversite: Nasıl? Yök: Nereye? - Sibel Özbudun - Ana Fikri Yorumları