Eğitim, Üniversite, YÖK Ve Aydın(lar) - Sibel Özbudun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-13-2011 (11:40)   Son Mesaj: 01-13-2011 (11:40)    Cevap: 0    Gösterim: 617  

01-13-2011

Eğitim, Üniversite, YÖK Ve Aydın(lar) - Sibel Özbudun - Ana Fikri

Yayınevi: Ütopya Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Eğitim, Üniversite, YÖK ve Aydın(lar) , Türkiye nin bu değişmeyen (ama hızla başkalaşan ), kronikleş(tiril)miş sorunu çevresinde yürütülen tartışmalara katkıda bulunmak amacıyla kaleme alınmış yazılardan oluşur. YÖK-AKP çıkmazına sıkışmış üniversitelerde gerçek bir özerklik ve bilim özgürlüğü talebini dile getiren ve gerçelendiren yazılar, yüksek öğrenim sorunlarına küresel ölçekte deva olarak sunulan neo-liberal reçete nin, piyasa üniversitesi modelinin, hem bilim , hem üniversiteler, hem de kamu açısından zehirli/çürütücü özelliklerini de sergiliyorlar.Kitabın son bölümünde ise, Aydın(lık) durumuna ilişkin düşüncelere yer verilmekte ve aydınları işçileştiren, işçileri aydınlaştıran devrimci mekanizmalara çağrı çıkartılmakta. Bu kitap her yıl 6 Kasım larda yeni bir dünyaya, yeni bir üniversiteye, yeni bir yaşama özlemlerini haykıran genç insanların duruş ve gelecek tasarımlarını biçimlendirmede katkıda bulunursa, yazarları kendilerini mutlu addedecek...

Diğer "Sibel Özbudun" Kitapları:

1. Kuşatmayı Yarmak: Eğitim, Bilim ve Aydınlar
    2. Söylenecek Yalan Kalmadı! İnsan "Hak (Sızlık)ları"
    3. Hayır, Evet ten Önce Gelir! Hukuk (Suzluk)
    4. Yabancılaşma Ve...
    5. Küreselleşme Kadın Ve Yeni-Ataerki
    6. İmparatorun Soytarısı Egemen Medya
    7. Derin Milliyetçiliğin Siyasal İktisadı
    8. Mafya, Narkoekonomi Ve Susurluk / Şemdinli
    9. Avrupa Birliği ve Çokkültürcülük Yalanı

Eğitim, Üniversite, YÖK Ve Aydın(lar) - Sibel Özbudun - Ana Fikri Yorumları