Bilgi Çağında Eğitim ve Üniversite - Osman Çakmak - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-11-2011 (09:40)   Son Mesaj: 01-11-2011 (09:40)    Cevap: 0    Gösterim: 571  

01-11-2011

Bilgi Çağında Eğitim ve Üniversite - Osman Çakmak - Ana Fikri

Yayınevi: Nesil Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 2003
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

Üniversitelerimizin akademik demokrasi, akademik özerklik, akademik özgürlük, akademik liyakat, akademik etik, akademik hareketlilik, akademik kalite vb. konularda bilim dünyamızın yeniden yapılanması, eğitim ve araştırmanın etkin ve verimli hale gelmesi için yapılması gerekenler nedir?Bu çalışmamızda bu sorulara ayrıntılı cevaplar aradık. Problemlerin asıl kök ve kaynak nedenini araştırdık. Üniversitelerin, topyekün bilim ve araştırma yapımızın sorgulandığı ve problemlerinin analiz edildiği bu çalışmada ayrıntılı çıkış yolları gösterildi.Konular üç ana bölümde ele alındı. Birinci bölümde üniversite, bilim ve araştırmanın temel problemleri sıralandı. İkinci bölümde bilim ve araştırma hayatımızın genel problemleri ve çıkış yolları tartışıldı. Üçüncü bölümde ise üniversitelerin yeniden yapılandırılması ve eğitim ve araştırmanın aktif ve çağa uygun hale getirilmesi için çözüm yoları sunuldu. Bu çalışmamızın Yüksek Öğretim reform çalışmalarında özellikle yüksek öğretimde eğitim ve araştırmanın problemlerine gerçek çözüm önerileri sunan yol haritası ve başvuru kaynağı olacağı kanaatindeyiz.

Diğer "Osman Çakmak" Kitapları:

1. Kainat Kitap Atomlar Harf
    2. Bir Çekirdekti Kainat

Bilgi Çağında Eğitim ve Üniversite - Osman Çakmak - Ana Fikri Yorumları