Çin in Uzun Yürüyüşü - Mustafa Balbay - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-16-2011 (14:50)   Son Mesaj: 03-16-2011 (14:50)    Cevap: 0    Gösterim: 526  

03-16-2011

Çin in Uzun Yürüyüşü - Mustafa Balbay - Ana Fikri

Yayınevi: Cumhuriyet Kitap
    Basım Tarihi: Ağustos 2002
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Çin, 4 bin yılı aşan yazılı-yerleşik kültürüyle dünyanın çekim merkezlerinden biri. Biz Türkler de Orta Asya daki uzun yaşamımızda Çinlilerle savaşmışız, barışmışız, devlet kurup bozmuşuz. Kağıttan pusulaya, ipekten çaya pek çok uygarlık ürününün de ilk kullanıcısı olan Çin, bugün de kendine özgü değişik bir yönetim-ekonomi modeliyle dünya sahnesinde. Çinliler, "Uygarlık gelini Çin de doğdu, oradan Ön Asya ya, sonra Avrupa ya geçti. Ardından da ABD ye ulaştı. Dünya yuvarlaksa şimdi Çin e döndü," diyorlar. Çin I binlerce yıl öncesinden bugüne taşıyan değerler neler? Çin de Türklerden kalan izler var mı? 1 milyar 300 milyon nüfusuyla yeryüzündeki her 5 kişiden birini ülkesinde barındıran Çin, yıldayüzde 10 lara varan kalkınma hızını nasıl yakaladı? Çin gezim sırasında bu soruların yanıtlarını aradım. Geziyle incelemeyi birleştirdim; deyim yerindeyse, "gezi-inceleme" türü bir kitap çıktı ortaya. Sözü uzatmayalım, yolumuz uzun. Haydi, Çin e doğru uzun bir yürüyüş yapalım. (Mustafa Balbay)

Diğer "Mustafa Balbay" Kitapları:

1. Silivri Toplama Kampı Zulümhane
    2. Ülkelere Değil Savaşa Düşmanım
    3. Yemen Türkler Mezarlığı
    4. Nasreddin Hoca ile Çocuklar
    5. Nasreddin Hoca İle Eşeği
    6. Anzak Türkleri
    7. Çanakkale den Avustralya ya Anzak Türkleri
    8. Heyecan Yaşlanmaz
    9. Devlet ve İslam

Çin in Uzun Yürüyüşü - Mustafa Balbay - Ana Fikri Yorumları