Afrika nın Uçlarında - Mustafa Balbay - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-22-2010 (18:10)   Son Mesaj: 12-22-2010 (18:10)    Cevap: 0    Gösterim: 648  

12-22-2010

Afrika nın Uçlarında - Mustafa Balbay - Ana Fikri

Yayınevi: Cumhuriyet Kitap
    Basım Tarihi: Şubat 2006
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

Geziye ilişkin en büyük hayallerimden biri, Afrika nın dibinden doruğuna, doğusundan batısına, deyim yerindeyse sürüne sürüne yolculuk etmek... En büyük fakirliğim zaman beni böyle bir zenginlikten yoksun bıraktı. Bunun yerine Afrika nın üç ucunu seçtim: Güney Afrika, Mısır, Fas... Güney Afrika ve Zimbabwe de ırk ayrımının insanları nerelere sürüklediğini, zengin toprakların fakir kölelerinin zor değişen kaderini gördüm. Gandhi nin, Mandela nın bu topraklardan rastlantı sonucu çıkmadığını anladım. Mısır da, tarihin derinliklerinden bugüne yansıyan ışıklar karşısında gözüm kamaştı. Fas a giderken, Afrika nın İspanya dan başladığını gördüm. Sevilla da flamenko müziğinin tadıyla kendime seslendim: - Burası Sevilla... Yaşamı sev illa... Her gezi kitabında olduğu gibi bunda da ad ararken pek çok seçeneği alt alta koydum. Gezdiğim yerler coğrafi olarak Afrika nın uçlarıydı. Gördüm ki, tarih olarak da toplumsal yaşam olarak da aynı durum geçerli. Sözü uzatmayalım... Afrika nın uçlarına konup kıtanın içine girelim... Mustafa Balbay - Burası Sevilla... Yaşamı sev illa... Afrika nın uçlarına konup kıtanın içine girelim..

Diğer "Mustafa Balbay" Kitapları:

1. Silivri Toplama Kampı Zulümhane
    2. Ülkelere Değil Savaşa Düşmanım
    3. Yemen Türkler Mezarlığı
    4. Nasreddin Hoca ile Çocuklar
    5. Nasreddin Hoca İle Eşeği
    6. Anzak Türkleri
    7. Çanakkale den Avustralya ya Anzak Türkleri
    8. Heyecan Yaşlanmaz
    9. Devlet ve İslam

Afrika nın Uçlarında - Mustafa Balbay - Ana Fikri Yorumları