Benim Komünizmim - Ariette Laguiller - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-15-2011 (07:21)   Son Mesaj: 03-15-2011 (07:21)    Cevap: 0    Gösterim: 459  

03-15-2011

Benim Komünizmim - Ariette Laguiller - Ana Fikri

Yayınevi: Agora Kitaplığı
    Basım Tarihi: Temmuz 2006
    Kitap Türü:

Fransa daki Lutte Ouvrière in (İşçi Mücadelesi) önderlerinden olan ve en son 2002 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 5 in üstünde oy alan Arlette Laguiller, bu kitabında ömrü boyunca uğruna mücadele ettiği komünizmi anlatıyor. Laguiller e göre, bu dünyada komünizm kadar aşağılanmış, eleştirilmiş, iftiraya uğramış başka bir düşünce sistemi yoktur. Yıllardan beri, komünizmin öldüğünü ilan eden onlarca kitap basılmakta, bir o kadar da makale yayınlanmaktadır. Bu iddia için en kolay sarılınan bahane de Stalin rejimi olmaktadır. Oysa Sovyetler Birliği ne komünist bir toplum, ne de komünist bir rejimdi. Zaten, komünizmin tek bir toplumun sınırları içinde gelişebilmesi de mümkün değildir. Kapitalizm ise çok daha önceleri doğduğu halde, hâlâ başarılı olabilmiş değildir. İnsanlığın geleceği hâlâ komünizmdedir.

Benim Komünizmim - Ariette Laguiller - Ana Fikri Yorumları