Coştum Koştum - Tarık Minkari - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-13-2011 (21:10)   Son Mesaj: 03-13-2011 (21:10)    Cevap: 0    Gösterim: 681  

03-13-2011

Coştum Koştum - Tarık Minkari - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Ekim 1996
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Rüya mı görüyorum? Elat ta, denizin dibinde bir odanın içindeyim, mavi suya bakıyorum. Balıklar halime gülüyorlar. "Şu işe bak, adamı akvaryumun içine koymuşlar" diyorlar. "Sarı Denizaltı"ya biniyorum, Kızıl Deniz in dibine iniyorum, birbirinden güzel egzotik balıklar ve mercan kayalarını seyrediyorum. Ölü Deniz in içine giriyorum, suyun üstünde top gibi duruyorum. Kutsal kent Kudüs ü geziyorum, kat kat yerin altında kalmış şehirlerini sırlarını çözmeye çalışıyorum. Via Dolorsa da, sırtımda kocaman tahta bir haç taşıyorum, ama beni kimse horlamıyor, kimse kırbaçlamıyor. Gümüş kubbeli Mescid-i Aksa yı, altın kubbeli muhteşem Kubbetü s Sahra yı geziyorum, Kutsal Kayayı okşuyorum. huzur buluyorum. Ağlama Duvarın da ağlamıyorum, barış için dua ediyorum. Krakow da Aydın -Boysan- abimle, Polonyalılara, Polonya yı anlatıyoruz, onları şaşırtıyoruz. Rio de Janeiro yu çok seviyorum, Copababana da yüzüyorum, çılgın festivallerin yapıldığı sokaklarda "Ben de varım" diyorum. Corcovado da Hazreti İsa nın devasa heykelini sis basıyor, gezginler onun yerine benim resimimi çekiyorlar. Buenos Aires te, La Boca da, sokağın, ortasında bana tango öğretiyorlar. Sonra bir gece kulübüne gidiyorum ve Arjantin de tangonun hala yaşadığına inanıyorum. Montevidio da, Punta Del Este yi geziyorum hayran oluyorum. Santiago da dostlarımı görüyorum huzur buluyorum. Şili de, Atatürk Anıtı nın önünde ve Atatürk Korusu nun içinde, laik cumhuriyetimizin ilelebet payidar olması için dua ediyorum; duamın kabul edileceğine inanıyorum. Geziyorum, görüyorum, öğreniyorum, anlatıyorum. Kendine özgü ironisiyle geniş bir okur kitlesi yaratan Tarık Minkari, sekizinci kitabıyla karşımızda... Ortadoğu nun kutsal ve gizemli dünyasından bir o kadar ilginç Güney Amerika ya kadar dolaştığı her yerden çarpıcı görüntüler ve olaylar derleyen Minkari nin öteki kitapları gibi "Coştum Koştum"u da severek okuyacaksınız.

Diğer "Tarık Minkari" Kitapları:

1. Kim Tutar Beni
    2. Mizah Zekanın Zekatıdır / Tarık Minkari Kitabı
    3. Önce Bayılt Sonra Ayılt
    4. Dalmaçya Normandiya Fas Ve Cebelitarık Gezileri
    5. Meraklının Anıları Çizgilerle Tarık Hoca nın Macer
    6. Cerrah Çelebi nin Boncukları
    7. İsrail ve Amerika Gezileri Cerrah Çelebi nin Macer
    8. Yılların Ardından Çizgilerle Tarık Hoca nın Macera
    9. Yılların Ardından Çizgilerle Tarık Hoca nın Macera

Coştum Koştum - Tarık Minkari - Ana Fikri Yorumları