Diyaloğu emreden Ayetler (2): Ankebut,46

esselamu aleyküm...usluplu cevabınız için,hassaten teşekkür ederim... dinlerarası diyalog için,siyasi demiştim,politik değil...hakkınızı helal edin ama bu ikisini karıştırabileceğinizi tahmin ettiğimden öyle yazmıştım,nitekim öyle de olmuş... bir diğer husus,dünyanın islamlaşması süreciyle diyaloğun ...

1. Alt 04-20-2008, 13:07 #11
    el_feta Mesajlar: 1.168
    esselamu aleyküm...usluplu cevabınız için,hassaten teşekkür ederim...
    dinlerarası diyalog için,siyasi demiştim,politik değil...hakkınızı helal edin ama bu ikisini karıştırabileceğinizi tahmin ettiğimden öyle yazmıştım,nitekim öyle de olmuş...
    bir diğer husus,dünyanın islamlaşması süreciyle diyaloğun birbirine karıştırılması,avrupa da ve bir çok gayri müslim bilinen ülkelerde islamlaşma olmasını diyalog ile bağdaştırmak,biraz garip geldi ,bu zaten işleyen ve beklenen bir süreç,latin amerika da insanlar usame b.ladin posterlerini arabalarına yapıştırıyorlar,antiemperyalist duruşundan dolayı(nam-ı diğer ÇAKAL CARLOS da,hapishane de müslüman olmamış mıydı)...bunlar,diyaloğun meyvesi midir? Artı şu da var ki;papa denen zat-ı muhterem! bir şekilde mensubu olduğu mezhebte otoritedir,peki ya islam adına oraya gidenler ümmetin icmaı nı almış mıdır? bence burası da hayli önmeli...şu açıdan bakmanızı engelleyen sebep nedir: Modernite çökmüştür ve yeni bir dünya düzeni kuruluyor,bir şekilde dünya dindarlaşıyor,emperyalist güçler dindarlaşmayı kontrol altına almaya çalışıyo olmasınlar? neden hamasa düşman iken bu cenah farklı ve daha light duran cemaatlerle bu diyaloğu gerçekleştiriyorlar?..BREZİNSKİ(yanlış hatırlamıyosam) piyasayı tanıyan hemen herkes bilir,onun ilerisi için bir sözü vardı:ilerleyen dünya Radikal islam ile ılıman islam ın savaşı olacak,diye...bakın,bunoktalar tarihi dönmeçlerdir,etrafınıza bakın bu sadece diyalogla alakalı da değil,etrafınıza bakın en basitinden tesettür kıyafeti üreten firmlaraın kim olduğuna ,sokaklar da örtünmenin arttığına belki ama NASIL arttığına?...bazı cemaatler desteklenirken,Taliban,hamas,el kaide ,hizbullah gibi farklı cemaatlere yaklaşım neden böyle?...vu şurası da önmeli,başlangıçtaki milimetrik sapmalar,ilerleyen zamanlarda kilometreleri bulur...Duruş netliğimiz yok,şu ümmete bir baksanıza...bu kadar kadim düşmanların bizi masaya çağırmasının altında benim bir şeyler aramam en büyük hakım ve olması gereken de...lakin,bu iyi niyet,bu tavırlar anlamadan yapılıyosa çok büyük bir cehalet,yok eğer kasıtlı yapılıyosa ne büyük bir ihanet...
    Zihniyetimize iyi bir bakalım derim acizane,Hakikaten bir müslüman olarak ne istiyoruz,ne bekliyoruz,ümmetin halini anlayabailiyo muyuz,yoksa grup genc in bir ezgisinde dediği gibi "o imzaları atan eller,hiç taş atmamıştı ki" modunda mıyız?..
    velhasılı,durum budur kanaatindeyim..,
    selam ve dua ile...

2. Alt 04-20-2008, 14:38 #12
    safinaz Mesajlar: 3.348
    İnsanlar durup dururken mi müslüman oluyor?

3. Alt 04-20-2008, 14:39 #13
    ... hidayet veriyor rabbim,nurunu tamamlayacak ya...tebliğ ve gündelik ilişkilerle,diyalog denen organizasyonu karıştırmayalım inşaallah...

Metin mete bunu beğendi.
  4. Alt 04-20-2008, 14:43 #14
    safinaz Mesajlar: 3.348
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    ... hidayet veriyor rabbim,nurunu tamamlayacak ya...tebliğ ve gündelik ilişkilerle,diyalog denen organizasyonu karıştırmayalım inşaallah...

Diyalogda daha kapsamlı ve geniş çaplı bir tebliğdir...Birde bakın kardeşimsiniz ama bana her seferinde şunu karıştırmayalım diye başlayan cümlelerle yazmayın,cidden hoşlanmıyorum.Belkide benim şahsıma mahsus birşey değil,siz cümlelerinize böyle başlıyorsunuz ama ben kavramları karıştırmam onu söyleyeyimde...

5. Alt 04-20-2008, 14:44 #15
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Allah hidayet veriyor diye bizim birsey yapmamamiz arasinda celiski olur kader inancimiza ters gelir onun disinda diyeceksinki diyalog ile teblig ayni degildir kismen farkliliklari vardir ama bütünsel bir farklilik yoktur olamazda

Diyalog vesilesi ile müslüman olan onca insan yalanmi söylüyor senin gözünde eger öyle diyorsan yaniliyorsun derim.ILIMLI islam olarak diyalogu görüyorsan sende bati diliyle konusup bati diliyle yargiliyorsun demektir lakin dinlerarasi diyalog islamin bir yansimasidir

6. Alt 04-20-2008, 15:20 #16
    bilgisayar da meram anlatmanın zorluğu,az zamanda çok şey anlatmaya çalışmanın ya da öyle zannetmemin,iddialı olmamın gerekliliği ve bir o kadar belki de böyle yerlerin suni oluşu beni böyle kelimeleri kullanmaya itiyor,şahsınzıdan özür dilerim safinaz...bu yüzden söylediklerimin "nasıl"lığından ziyade "ne" liğini önde tutmanız sizin içinde şahsım için de iyi olacaktır...aynı zamanda bunu uygunundan bunu bir eleştri kabul buyrun,lakin kavramları karıştırdığınız yerlere şahid oldum...
    bakın,insanlarla ilişkiler,bir takım tebliğ faaliyetleri ve benzeri çalışmalar ile dinleranlarına arsı diyalog çok daha farklı bir süreçtir..ben gibi düşünmeye bilirsiniz,zorunda da değilsiniz elbet,lakin insanların islama girmesi vs. konuyu saptırıcı şeyler emin olun..şöyle ki;islamın biz ne kadarından razıyız??? esaslı soru bu?...farz-ı misal bir kimse islam dairesine girip namaza başladı tamam amenne,hoş ve de güzel,lakin birileri bu insanlaar Tağutu anlatmıyorsa bu müslüman nasıldır?..o zaman daha tabiin zamanında çıkan onca sapık mezhep in anlamı nedir??..nasıl bir islam?...daha önce de bahsettim,vakko eşarp ı basması islam olmasından değil hoş,piyasa öyle dönüyor..yahudileşmek bu ümmetin kaderi(resulullah öyle diyor)...anlatmaya çalıştığım bu...bu başlı başına siaysi bir harekettir,dünya müstekbirlerince düşman konumuna oturtulan islam ın,köksüzleştirilmesi ve varola gelen düzenlerle adaptasyona uğratılamsı,ülkelerdeki ılımlı cemaatlerle ilişki kurulup sözümona radikal cemaateleri tasfiye sürecine girilmesi...Allah aşkına,şu ümmetin haline bakın yahu,ne haldeyiz?...ne kadar geride olduğumuzu bilmediğimizden/anlayamadığımızdan ne istediğimizi de bilmiyoruz...korkarım ki bu konu böyle uzar gider...acizane cevap yazamam belki de ben...
    ben,12. yüzyıldan bu yana hiç olmadığı kadar zor durumda olan ümmetin böyle anlamı karışık işlerle son lokmasının da yutulmaya çalışıldığı iddiasındayım...alalh cc fitne,ölümden beterdir buyuruyor(mealen)...Fitne yi anlayamazsak,bedenimize zarar gelmediğinden vaziyetimizi iyi zannediyoruz...o yüzden filistin e yanmayın,onların durumu bizden daha iyi...konu sapmasın fazla ,aslında hepsi anlatmaya çalıştığım şeyle direkt yahut dolaylı alakalı...
    kanantim budur..
    selam ve dua ile..

7. Alt 02-11-2009, 11:25 #17
    Metin mete Mesajlar: 547
    Kimlerle diyalog yapiyoruz?Biliyormusunuz?

Katolikliğin bir nevi ilmihal kitabı olan ve Papa’nın imzasını taşıyan Cathecism’de diyalog şöyle tanımlanıyor: “Misyonerlik görevi İncil’i daha henüz kabul etmemiş olanlarla saygıya dayalı bir diyaloğu öngörür.” ( Cathecims, s. 227, madde 856) burada geçen “henüz İncil’le tanışmamış olanlar” kimlerdir? Sorusunun cevabı 359. maddede şöyle veriliyor: “Aziz Paul derki; ‘insan soyu iki erkekten kaynaklanır. Bir tanesi Adem, bir tanesi Mesih’tir. Ama Mesih, Adem’i yaratırken kendi suretini de ona vermiştir.’ “ buradan ortaya şu çıkıyor: henüz İncil’le tanışmayanlar, Adem’i de Mesih’in yarattığını henüz bilmeyenlerdir. Burada açıkca bir şirk vardır. Ve kilise kimi çevrelerin iddia ettiği gibi diyalog yolu ile İslam’a yönelmek yerine şirke çağırmaktadır.

O zaman söyle diyelim;Yahudiler Üzeyir AllahinOgludur dediler ve Kafir oldular,Hiristiyanlar Isa Allahinogludur dediler Kafir oldular diyor KURAN,Bu durumda;

Sizden"Son din Islamdir "sözünden vaz gecin diyenlere nasil bir diyalog öneriyorsunuz?Allah katinda din Islamdir ayetini birakin diyenlere ne cevap veriyorsunuz?EVET SIZ ONUN BIR PARCASI olmaya ahd etmissiniz bir kere;Aziz Pavlosun dedigi gibi yahudiyle yahudi oldum diyor,bir diyalog ugruna siz ne OLDUNUZ diye sormak gerekir bu yazar arkadasa.......

8. Alt 02-12-2009, 01:32 #18
    Aziz pavlosun dedigine ne kadar inaniyorsunuz. Kurandan baska kabul etmediginiz tüm yargilar ve gercekler onca alim, evliya bir yanda pavlosun dedigini cok iyi biliyorsunuz. Kurandan baska gercek tanimam Nerde o ak süt nerde o ak KIL.

Öncelikle Avrupada diyalog merkezleri var cok yakininizda vardir. Alin elinize bir kamera gidin orda diyalog yapan bir sahsa. Diyaloga katilmis olsun ve sorularinizi sorun ayriyeten videoyada cekin beraber izleyelim. Bakalim dediklerinizle alakasi varmiymis

9. Alt 02-12-2009, 15:14 #19
    Metin mete Mesajlar: 547
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Aziz pavlosun dedigine ne kadar inaniyorsunuz. Kurandan baska kabul etmediginiz tüm yargilar ve gercekler onca alim, evliya bir yanda pavlosun dedigini cok iyi biliyorsunuz. Kurandan baska gercek tanimam Nerde o ak süt nerde o ak KIL.

Öncelikle Avrupada diyalog merkezleri var cok yakininizda vardir. Alin elinize bir kamera gidin orda diyalog yapan bir sahsa. Diyaloga katilmis olsun ve sorularinizi sorun ayriyeten videoyada cekin beraber izleyelim. Bakalim dediklerinizle alakasi varmiymis

Benim dinimde KURANIN disinda hic bir sey delil olamaz,Tek ve Kutsal kaynagimdir.Bu demek degilki dünyadaki hic bir seyden haberdar olmadan yasayacagim?Hem unutma tam kirk yasima kadar siziden biri idim,O dönemde sizin gibi düsünendim.Yani belli bir birikimim var,Size bir soru hangi bir hain sordugunuz sorulara haince bir davranista oldugunu acik söyler?Varmi böyle bir hain?Seytan dahi insani Allah ile aldatirken nerde onun avaneri bunu acik söyleyen,Yani bu bir temsildi,Hangi diyalog merkezine gidersen git ayni teraneden sunacaklar bize Altin kadehlerle serbet diye ZEHIRI...

10. Alt 02-12-2009, 15:23 #20
    Dedigim gibi herhangi bir yanlisi görürsünüz. Ama bu yanlis yasanmis olmalidir. Örnegin Borsada bir yükselme oldugunda ya da kapitalizm tavan yaptiginda buna benzer olaylar oldugu vakit biz yine toplu yasama devam ediyorsak ve aldatildigimizi bile bile devam ediyorsak buradaki hikmetin gerekliliginden oldugunu bilmek en önemlisi oldugu kanaatindeyim. Bugün Avrupa ya da baska biryer Orta Asya hristiyanlasacak diye düsünüyorsa plan yapiyorsa biz müslümanlarin Avrupadan ya da o diger ülkelerden gitmemiz mi gerekiyor. Yo aha burdayiz hemde o haince plan yapanlarin ülkelerinde yasiyoruz hemde o asildan olan milletle beraber insanca yasamaya calisiyoruz. Diyalog hizmetindede eger vatikan in böyle bir plani varsa bundan bizene bu bizi ne ilgilendirirki. Biz bugüne kadar meyvalarini almis olduklarimiza bakariz ve tüm hizmet Allah rizasi icindir bunun gayrisi yoktur. Öyle olsaydi Allah-u Teala su hizmeti Dünyadaki tüm ülkelere bir nefer olarak gitmesine izin vermezdi.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.