Türban Tartışması ve Yasa

1982 anayasasına, yani günümüz anayasasına göre yükseköğretim kurumlarıyla ilgili kılık kıyafet yasası şu şekildedir: "Eğitim ve öğretim, demokratik, lâik, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında ...

1. Alt 01-09-2008, 22:44 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    1982 anayasasına, yani günümüz anayasasına göre yükseköğretim kurumlarıyla ilgili kılık kıyafet yasası şu şekildedir:

"Eğitim ve öğretim, demokratik, lâik, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz."

Yeni hazırlanan taslakta ise bu madde iki farkli alternatifle sunulmus. Alternatif maddeler taslakta şu şekilde sıralanmaktadır:

Alternatif 1
    Kılık ve kıyafetinden dolayı hiç kimse yükseköğrenim hakkından mahrum bırakılamaz.
    Alternatif 2
    Yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir.

Yeni anayasada degistirilmek istenen sizce tam anlamiyla nedir

Alternatif 2. olarak getirilen madde neye göre yasanin hareket etmesini saglayacakdir

Buyrun yorum sizlerin

2. Alt 01-20-2008, 01:33 #2
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    alptraum´isimli üyeden Alıntı

Buyrun yorum sizlerin

3. Alt 01-20-2008, 15:21 #3
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Devletin müdahalesini kaldırmaya yöneliktir.Anayasamız katı anayasa niteliğinde olsa bile maalesef bazı ellerin elinde elastik,anti-demokratik uygulamalar içeriyor.
    Belki bu uygulamayla yoruma açık kısmı kaldırılır diye umut ediyoruz.

4. Alt 01-22-2008, 22:42 #4
    iste minareyi yapan kilifi hazir misalide birsekilde örtülmeye calisiyor sizce cözümü nedir varmi fikri olan

5. Alt 01-22-2008, 22:58 #5
    Bu arada küçük bir düzeltme yapılırsa iyi olur.Söz konusu olan nesne,türban değildir,baş örtüsüdür.Bu ayrımı yapalım evvela.
    Başörtüsü yasağı ancak yine kendi silahlarıyla çözülebilir.Hukuki müeyyideleri "yasa" ise ve yasaları öne sürerek başörtüsüne karşı çıkılıyorsa,yasalardaki yoruma açık maddelerin değiştirilmesi gerekir.
    Bir ikinciside hakikaten başörtüsünü bir siyasi sembol ve oy aracı olarak kullanmamak ve siyasileştirmemek gerekli.

alptraum bunu beğendi.
  6. Alt 01-22-2008, 23:02 #6
    bu oy amaci neredeyse türkiye kuruldugundan beri var olacakda zaten kimileri namusu serefi alacak.kimileri sosyalizm diyecek kimileride türban diyecek

Türban ile basörtü arasinda ki fark nedir

7. Alt 01-22-2008, 23:14 #7
    Türban başı örtmek amacıyla kullanılmaz.Fransızlardan gelen bir moda akımıdır.Yani kadın başını bir kumaş parçasıyla sarıp,vücudunun diğer yerlerini teşhir edebilir ve ertesi günde başını açabilir.Yani anlayacağınız bir çeşit aksesuardır.Fransız bir prenses çok kullanırmış.
    Hatta Nazlı Ilıcak,bu ayrımı belirtmek için bir tartışma programında dekolte bir kıyafetle beraber türban takmıştı ve bir reklam arasından sonra da türbanını çıkarmıştı.
    Başörtüsü ise Kuran-ı Kerim de Nur ayetinde kadınların vücutlarıyla beraber saçlarını da örtmeleri için emrolunan bir farzı yerine getirmek amacıyla kullanılan örtüdür.

8. Alt 01-22-2008, 23:30 #8
    2 dakikada hallettigimiz bu ufak problemi halledemeyen insanlara yaziklar olsun

safinaz bunu beğendi.
  9. Alt 01-22-2008, 23:39 #9
    Beddiüzzaman Said Nursi Hazretlerinin bir sözü vardı,tam olarak yazamasamda içeriği şöyleydi;
    "Hükümet ele(yapılana) bakar,kalbe bakmaz"
    Bir insan içinden cinayet işlemeyi bile geçirebilir ancak bunu fiiliyata dökmedikten sonra hiçbir ceza verilmez ve kısıtlamaya gidilmez.
    Ancak eylemi gerçekleştirirse başka...
    Paronoyakça bir düşünceyle başörtüsü serbestliği gelirse,şunu yapabilirler veya bunu yapabilirler le idare ediliyoruz.

alptraum ve Bediüzzaman26 bunu beğendiler.
  10. Alt 01-23-2008, 00:34 #10
    karababa Mesajlar: 42
    başa örtülen bu bezle ilgili aldığım desen siparişleri oldu.
    Bezin ölçüleri değişti bazen. 120*120 yaptım mısır ve kazakistana eşarp alıyorlar buradan bezin adı ipek yahut saten.
    Memleketimde çok kullanılır bu bez ölçüsü 100*100 oldu hep neredeyse bu ölçü evrensel. Tümünün ortak noktası islami kaidelere uyarak canlı ve canlıyı temsil edecek resm lerin olmaması idi.
    Memleketimden bir sipariş aldım garipti yıllarca elde basılmış 90*90 desenin büyütülüp baskı makinasına uydurulması istendi. Buda 100*100 olacaktı ama ilk defa bir meyva olan elma bir deve ve gariptir zülfikar çizdim. Bu bezi alevi bayanlar takacaktı..

Ermeni bayanlar içinde desen siparişlerini bir yahudiden aldım. Bunlarda ise herşey.....

Bu bezi alevi takıyor. Bu bezi Ermeni takıyor. Bu bezi tüm Hıristiyanlar takıyor. Bu bezi yahudiler takıyor.

Garip ama bizim azınlıklar çoğunluğa hüküm ediyor ve yasaklamak istiyor!

alptraum ve ArweN bunu beğendiler.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.