Münazara.. Avukatlık Hakkında..

Bir Sohbette bahsi geçti. Günümüz sisteminin Hukuk alanında vazgeçilmez olan Avukatlık hakkında. Öncelikle mesleklerle sıkıntım yok. Avukat arkadaşlarda alınmasınlar. Daha doğrusu yanlış anlamasınlar. Sorum şu yönde? İslam'da Avukatlık ne demektir? ...

1. Alt 10-20-2008, 20:11 #1
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Bir Sohbette bahsi geçti.
    Günümüz sisteminin Hukuk alanında vazgeçilmez olan Avukatlık hakkında. Öncelikle mesleklerle sıkıntım yok. Avukat arkadaşlarda alınmasınlar. Daha doğrusu yanlış anlamasınlar. Sorum şu yönde? İslam'da Avukatlık ne demektir? Bu meslek yeri geliyor Avukatı, kötüyü savunmaya zorluyor. Boşanmada tarafları birleştirmek yerine daha kötü edip fazla nafaka koparmaya sevkediyor. Zorluyor. Ekmek parası cümlesi altında bunu yaptıyor. Mesela; önüne gelen davalarda vicdanın ötesinde sanık avukatlığında, sanığın nefsine hoş gelen ifadeler etmek gerekiyor. Kamu vicdanını es geçerek. Burda avukatların suçu var demiyorum, bu sistemde olanları söylüyorum. Ya da parası olanın iyi bir avukat tutarak 20 yıllık cezasını 10 yıla indirmesi, olayları çarpıtması ve hukuk boşluğundan faydalanmasına seyirci kalınabiliyor. Aynı suçtan başka bir sanık, avukatının kalteli! olmayışından 20 yıl yatıyor.
    Bu tip örnekler artırılabilir.

Peki; İslam bu konu hakkında ne diyor.? Birini savunmak yardım etmek suçsuzluğundan emin olunanı desteklemek Hayır'dır. Ancak, olay esnasında bulunmadığı halde, dışarıdan sanığı savunmak nasıl bi hüküm doğurur.?

Adaletin hakim olduğu sistemlerde, avukatlık olur mu? Mesela, İslamda suç ve ceza vardır. 20 yıl kimseyi hapsetmek yoktur. Yanlış biliyorsam düzeltiniz. Yani suç işlenir, faturası kesilir. Ölümse ölüm, sopa ise sopa vs vs. Devletin adaletindenemin olan insan, kendini ifade etmek yeteğide varsa, neden avukata ihtiyaç duyar? İslam hukukuna hakim olmasında dersek, adam devletin Adaletinden emin. Yani gerek duymaz detayları ile bu konuda uzman olmaya. Genel olarak ifade ettim inşaAllah.

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz.?

Konuyu yanlış yere açmışsam alptraum, çöp dışında herhangi bir yere taşıyabilirsin.

selametle..

2. Alt 10-20-2008, 20:59 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Öncelikle bu kadar cok kanunun yer aldigi hukuk düzenlemesinde, adaletin saglanmasinda o kisiyi en iyi savunacak kisilerdir avukatlar benim fikrimce. Hukuk derslerinin en derinine kadar bu dersi almis olmaktalar. Simdi madem kanunlar var hakime ne gerek varki denilebilir? Ben hukuk ögretmeni ya da bitirmis birisi degilim ama bunun nedenini onlar daha iyi aciklayabilirler. Özetle acikcasi, hukuki mevzularda kisileri en iyi savunacak ve belirli yerler ile örneklendirebilecek bu isin ehli avukatlardir. Avukatlar konuyu derinlemesine inceler ve hukuki yönden durumu arastirip o gün mahkemede dayanak olarak sunarlar. Burada Devletin verdigi avukat demek kötü olabilir Cünkü o avukatlarda devletten para aliyor ve islerini yerine getiriyorlar. Bugün normalde suc olarak gözüken durumu en ince ayrintisina kadar degerlendirip insan haklarina kadar inip arastirip bunu yine kanunlarla belirleyip sunabilecek olanlar avukatlardir kanimca. Herkes kanunu farkli yorumlayabilir yoruma acik kanunlar vardir ve burada ikna olayi devreye girer, adalet noktasinda da bence en gogrusu budur. Islamdaki suc ceza sistemi her durumun ak pakligini gösterecek bir sistem icinde degildir. Yine yoruma acik ve yorumlanan yerler vardir....

3. Alt 10-20-2008, 21:49 #3
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Sırf kazanç gayesi güderek etiğini yok sayarak çalışılan her meslek islama aykırı olabilir.Genellemeye gitmek doğru değil,suçlu olduğunu düşündüğü birini bile bile müdafiliğini yapmak ya da suçsuz olduğunu düşündüğü birini itham etmek vicdan meselesi.Bu sadece avukatlık için geçerli değildir.

4. Alt 10-20-2008, 21:55 #4
    Alıntı:
    Sırf kazanç gayesi güderek etiğini yok sayarak çalışılan her meslek islama aykırı olabilir.

Bu cümleyi tam anlamadim.

5. Alt 10-20-2008, 22:00 #5
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Bu cümleyi tam anlamadim.

Ben de geçen gün bir jinekologla konuşuyordum,İşinin zorluğundan dert yanıyordu "ama kazancınız diğer doktorlara nazaran çok iyi dedim".Bana her gebeye kafadan sezeryan yapsam,lüzumsuz yere kürtaj yapsam bizden iyi kazanan olmaz"demişti...
    Bu ne kadar etiktir...

Şimdi bu meslek için de geçerli...

6. Alt 10-20-2008, 22:14 #6
    Etik degil mi yani simdi. Benmi yanlis anliyorum. Doktor eger kafasina göre is yaparsa etik sayilmaz ama doktorun getirisi ve insan sagliginin önemi icin yapiyorsa etiktir dogru anladim insaallah.

7. Alt 10-20-2008, 22:22 #7
    Etik degil mi yani simdi. Benmi yanlis anliyorum. Doktor eger kafasina göre is yaparsa etik sayilmaz ama doktorun getirisi ve insan sagliginin önemi icin yapiyorsa etiktir dogru anladim insaallah.

Herkes öncelikle kazancı için çalışır ama bu insanların hayatlarıyla sırf kazancı için oynayamaz.İslam dininde sanırım hadisti "Rızkın onda dokuzu ticaretteidr"deniyor...Ancak Kuran-ı Kerim'de çok defa vurgulanarak bu kazancı elde ederken hile yapılmadan ticaretin yaılması üzerinde durulmuştur.

8. Alt 10-20-2008, 22:33 #8
    Avukatlikta hile olabilir mi diyorsunuz ama karari veren hakim ve kanunlar ortada fakat yoruma acik. Sütün kara oldugunu ispatlayan bir münazara okumustum Mesele ikna ise olabiliyor heleki yoruma acik kanunlarda.

9. Alt 10-20-2008, 22:42 #9
    Avukatlikta hile olabilir mi diyorsunuz ama karari veren hakim ve kanunlar ortada fakat yoruma acik. Sütün kara oldugunu ispatlayan bir münazara okumustum Mesele ikna ise olabiliyor heleki yoruma acik kanunlarda.

Kanunlarda boşluk olduğu zaman hakimin hukuk yaratma ve yorumlama yetkisi vardır.Avukatlar tabiki kanunları lehlerine çevirecek şekilde kullanacaklardır.

10. Alt 10-20-2008, 22:45 #10
    Kanunlarda bosluktan kasit durum ve insani mevzuatlar. Yani adam öldürmüs biri, her ne kriterde olursa olsun, öldürdügü adam ile yakinlik bagi, öldürülen adamin yas olarak durumu, öldüren adamin gecmiste suclari v.s. gibi kriterlerin disinda ayni sucumu almali ?

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.