Münazara.. Avukatlık Hakkında..

alptraum ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 10-20-2008, 22:52 #11
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Öncelikle bu kadar cok kanunun yer aldigi hukuk düzenlemesinde, adaletin saglanmasinda o kisiyi en iyi savunacak kisilerdir avukatlar benim fikrimce. Hukuk derslerinin en derinine kadar bu dersi almis olmaktalar. Simdi madem kanunlar var hakime ne gerek varki denilebilir? Ben hukuk ögretmeni ya da bitirmis birisi degilim ama bunun nedenini onlar daha iyi aciklayabilirler. Özetle acikcasi, hukuki mevzularda kisileri en iyi savunacak ve belirli yerler ile örneklendirebilecek bu isin ehli avukatlardir. Avukatlar konuyu derinlemesine inceler ve hukuki yönden durumu arastirip o gün mahkemede dayanak olarak sunarlar. Burada Devletin verdigi avukat demek kötü olabilir Cünkü o avukatlarda devletten para aliyor ve islerini yerine getiriyorlar. Bugün normalde suc olarak gözüken durumu en ince ayrintisina kadar degerlendirip insan haklarina kadar inip arastirip bunu yine kanunlarla belirleyip sunabilecek olanlar avukatlardir kanimca. Herkes kanunu farkli yorumlayabilir yoruma acik kanunlar vardir ve burada ikna olayi devreye girer, adalet noktasinda da bence en gogrusu budur. Islamdaki suc ceza sistemi her durumun ak pakligini gösterecek bir sistem icinde degildir. Yine yoruma acik ve yorumlanan yerler vardir....

EyvaAllah alptraum kardeşim.
    Ancak; günümüz avukatlığından ziyade, İslami hükümlerin hakim olduğu sistemlerde avukatlık olgusunun durumu nedir? Bu konuyu kastediyorum daha çok. Şimdi, günümüz kanunları insan ürünü. Yani Hak'tan gelen hükümler değil. Bu yüzden dediğin gibi sürekli değişiyor. Takip zorunluluğu çıkarıyor. Bu hukuk sistemi ise avukatlığı zorunlu kılıyor. Yani, ayrı bi meslek dalı çıkıyor, bunları takip eden.
    Kötü olduğunu söylediğim, devletin verdiği avukatlar değil. Kötü olan, avukatın önüne gelen davayı savunmak zorunda olması. Dava yeri geliyor, katili savunma yeri geliyor ırza tecavüz suçlusunu savunma oluyor. Yeri geliyor hırsız. Mesela, hatırlarsın yakın zamanda, gelinliği ile dünya barışı için yüyüyen bi bayan Türkiyede maalesef tecavüze uğrayıp öldürülmüştü. Geçtiğimi hafta mahkemesi oldu. Baro avukat atamadığı için ertelendi. Bu davada devletin kanunları diyor ki, sanık istesede istemesede avukat atanır. Şimdi, hangi avukat onun savunmasını almak ister. Bunun gibi, azılı suçlularıda savunmak zorunda kalınıyor bazen.
    Yoruma açık konularda ikna meselesine gelince. 2 suçlu düşünelim. Aynı suçu işlemişler. Birinin avukatının ikna kabiliyeti çok iyi, öteki yeterli değil. Avukatı iyi olan 5 yıl yatarken, kötü olan (parası ona yettiği için) 15 yıl yatıyor. Peki bu adaletmidir?
    Ancak İslami sistemde, bu farklıdır. Hükümleri Haktandır. Mesela kısas'a kısas gibi. Detay konularda ise, devletin fetva merci bu kararı verdiği zaman buna halkın tabi olması, itaatin şart olmasından dolayı gereklidir.

selametle..

2. Alt 10-20-2008, 22:55 #12
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Boşluktan kasıt o kanunda aynı duruma yönelik düzenlenmiş bir bir hüküm bulunmamasıdır.

3. Alt 10-20-2008, 23:02 #13
    Konu biraz genel meslekler üzerinde kaymış.
    Tabiki etik/ahlaki/uygunsuz yapılan tüm işler sakıncalıdır. Yapılmaması gerekir. Bunun yolu yöntemi yoktur. Yapılmaması gerekir. Nokta, denir.
    Lakin, günümüz sisteminin doğurduğu bu meslek ve meslekler üzerinde durursak, insanların koydukları kanunların aslında ne denli yoruma açık, sonunda olumsuzlulara sebep olabilidiğini görebiliyoruz. Hukuk boşluğu tam buna işaret eder. Bu tam manasıyla, insan zihniyeti kanunların sonucunu yansıtır. Ya da ne olduğunu, Hak kanunların gerekliliğini.
    Konuyu tam izah edebildim mi emin değilim. Anlaşılmayan yer varsa tekrar izah etmeye çalışıyım inş. Düşündüklerimi belki tam ifade edemiyorum. Düşündüklerimi, yazdığım kelimelerle karşı tarafta anlar gibi zannediyorum belkide

selametle..

4. Alt 10-20-2008, 23:11 #14
    safinaz Mesajlar: 3.348
    mhmt´isimli üyeden Alıntı
    Konu biraz genel meslekler üzerinde kaymış.
    Tabiki etik/ahlaki/uygunsuz yapılan tüm işler sakıncalıdır. Yapılmaması gerekir. Bunun yolu yöntemi yoktur. Yapılmaması gerekir. Nokta, denir.
    Lakin, günümüz sisteminin doğurduğu bu meslek ve meslekler üzerinde durursak, insanların koydukları kanunların aslında ne denli yoruma açık, sonunda olumsuzlulara sebep olabilidiğini görebiliyoruz. Hukuk boşluğu tam buna işaret eder. Bu tam manasıyla, insan zihniyeti kanunların sonucunu yansıtır. Ya da ne olduğunu, Hak kanunların gerekliliğini.
    Konuyu tam izah edebildim mi emin değilim. Anlaşılmayan yer varsa tekrar izah etmeye çalışıyım inş. Düşündüklerimi belki tam ifade edemiyorum. Düşündüklerimi, yazdığım kelimelerle karşı tarafta anlar gibi zannediyorum belkide

selametle..

Şimdi şöyle bir olay var,teknoloji gelişir yannda yeni meslek grupları oluşur ya da zamana göre ihtiyaçlar değişir ve bu seferde akabinde o şartlara uygun meslekler doğar.Sanırım dediğiniz buydu.İster iyi yönde ister kötü...
    Mesela ben ;Bir bankanın hukuk müşavirliği bölümünde avukatım.Kredilerden ve kredi kartlarıdan idari ve kanuni takibe düşmüş müşterilerin icra ve haciz işlemleriyle uğraşırım.Banka diye bir kurum olmasaydı,bunlarda olmazdı...

5. Alt 10-20-2008, 23:26 #15
    Evt. Haklsınız, değişimler gelişmeler yeni meslek grupları doğuruyor. Sizin meslek grubu gibi. Yeni bir boyut kattınız.
    Şöyle diyelim. Mesleklerde etikten bahsettik madem. Avukatlıkta, devlet zoru ile ya da meslek gereği bazen suçluyu suçsuz gibi savunmak ZORUNLULUĞU oluyor. Bu noktadaki sıkıntı avukatlıktan ziyade ne eksikliğinden denebilir. Sistemin bozukluğundan?
    Sizin meslekte takip esaslıdır. Ancak, kurumlardan bağımsız avukatlıkalarda, takip dava delilleri noktasında olur. Haliyle göre göre etiğe ters durumlar çıkabilir.
    Ben bu sorunların temelinin, varolan düzenin yanlış olduğundan dolayı çıktığını düşünüyorum. Eksikler ve yanlışlar, kanunların insan ürünü olmasından dolayı sorunlar üretiyor. Boşluklar üretiyor.
    selametle..

Konu mhmt tarafından (10-20-2008 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.