Biber dolmasi

Biber Dolması tarifi için Malzemeler : • 1 kg. dolmalık yeşil biber • 1/2 kg. kıyma • 1/2 çay bardağı pirinç • 1 büyük baş soğan • 2 domates • ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen HİRANUR

1. Alt 09-09-2009, 15:21 #1
    HİRANUR Mesajlar: 295
    Biber Dolması tarifi
    için Malzemeler :
    • 1 kg. dolmalık yeşil biber
    • 1/2 kg. kıyma
    • 1/2 çay bardağı pirinç
    • 1 büyük baş soğan
    • 2 domates
    • 125 gr. tereyağı (margarin) veya sıvıyağ
    • 1 tutam maydanoz
    • Tuz, karabiber, kimyon

Biber Dolması
    yemeğinin hazırlanışı:
    Biberi sapından tutup, sapı içeriye doğru bastırılır ve dışarı çekerek tohum kısmı çıkarılır. Bir kapta kıyma, ince kıyılmış soğan ve yağ ateşte karıştırarak kavrulur. Soğanlı et kavrulduktan sonra yıkanmış pirinç ilave ederek kısa bir süre için kavurma işlemine devam ediliyor. Ateşten alındıktan sonra kabukları soyulmuş ince doğranmış bir domates, ince kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber ve kimyon ilave ederek hep birlikte karıştırılır. Biberleri hazırlanan dolma içi ile doldurulur.Kalan domatesten yuvarlak kapaklar keserek , biberlerin üzerleri kapatılıp tencereye dizilirler. Tencereye su ilave edilir ve orta ateşe oturtulur. Biberler yumuşayınca yoğurtla servis yapılır.

Aynı şekilde, içleri oyulduktan sonra domatesler de doldurulur. Dolma harcına kıyılmış domates içleri de katılır.

M AL? RUM? bunu beğendi.
  2. Alt 09-09-2009, 15:49 #2
    M ALİ RUMİ Mesajlar: 193
    Hımmm! Sizlerin ellerini benim de ayaklarımı bağlasınlar beraber sofraya oturalım olur mu?

3. Alt 09-09-2009, 15:54 #3
    HİRANUR Mesajlar: 295
    M ALİ RUMİ´isimli üyeden Alıntı
    Hımmm! Sizlerin ellerini benim de ayaklarımı bağlasınlar beraber sofraya oturalım olur mu?

BİZİM ELİMİZİ NEDEN BAGLIYORLAR ANLAMADIM BEN

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.