Zeki Sarıhan (Zeki Sarıhan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Zeki Sarıhan (Zeki Sarıhan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Yes Man   İlk Mesaj: 04-25-2011 (05:18)   Son Mesaj: 04-25-2011 (05:18)    Cevap: 0    Gösterim: 1258  

04-25-2011

Zeki Sarıhan (Zeki Sarıhan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Edebiyat

Doğum tarihi 28 Temmuz 1944. Fatsa'nın Beyceli köyü. Ladik-Akpınar İlköğretmen Okulu (1964), Gazi Eğitim Enstitsü Türkçe Bölümü (1970), Türkiye ve Amme İdaresi Kamu Yönetimi Lisans Üstü Uİzmanlık Programı mezunu (1978).

Beyceli Köyü Kalkındırma Derneği (1963), Fatsa Köycülük Derneği (1966) kurucu ve başkanlarından. Ankara Yüksek Okullar Talebe Birliği' (1968) Gazi Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği (1969) başkanlarından. Kore Dostluk Derneği Başkanı (2001-2003), Eğitim Hakkını Savunma Komitesi Sözcüsü (1996-2003), Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı (2003-.......)

Aylık Öğretmen Dünyası dergisinin kurucularından, sahibi, yazıişleri müdürü ve genel yayın yönetmenlerinden (1980-.......) Bu derginin başyazarı.

12 Mart 1971 Askeri darbesinden sonra tutuklanarak 3 yıl hapis yattı ve cezası kesinleşmeden af yasasıyla yok sayıldı. 1986'da bir aylık bir tutukluluk daha yaşadı.

Eğitim, tarih, anı ve deneme türlerinde yayımlanmış 20 kadar çalışması vardır. Kurtuluş Savaşı Günlüğü adlı dört citklik çalışmasıyla Afet İnan Tarih Araştırmaları Ödülü (1990), Kurtuluş Savaşı Kadınları kitabıyla da Yunus Nadi Sosyal Bilimler Ödülünü (2006) aldı. Diğer bazı kitapları şunlardır: Kurtuluş Savaşı Gençliği, Çerkez Ethem'in İhaneti, Kurtuluş Savaşı'nda İkili İktidar, Kurtuluş Savaşı'nda Türk-Afgan İlişkileri, Vatan Türküsü-İstiklal marşı, Mehmet Akif, Ulusal Eğitime Çağrı, Öğretmen(im) Sizi Çok Seviyor(uz), Çocuk ve Vatan, Bir Ömür Böyle Geçti, Benim Hapishanelerim.

Sarıhan, evli ve iki çocuk babası olup Ankara'da oturmaktadır.

Latest 5 Biyografi

Zeki Sarıhan (Zeki Sarıhan Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları