Prof. Dr. Selçuk Abaç (Prof. Dr. Selçuk Abaç Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Prof. Dr. Selçuk Abaç (Prof. Dr. Selçuk Abaç Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: KaJmErAnNn   İlk Mesaj: 03-16-2011 (04:50)   Son Mesaj: 03-16-2011 (04:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1610  

03-16-2011

Prof. Dr. Selçuk Abaç (Prof. Dr. Selçuk Abaç Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Bilim-Teknoloji

1946 yılında dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi'ne 1971 yılında asistan olarak giren Abaç, 1976 yılında "Bankacılık Sistemlerinde Mevduat ve Türkiye'deki Uygulama" teziyle Türkiye'de bankacılık alanındaki ilk doktora çalışmasını yaptı.

1977 yılında Brüksel'de Avrupa Topluluğu misyonunda "A.T. Ülkelerinde İzlenen Para Politikalarının Uyumlaştırılması" konusunda çalışan Abaç, 1978-1980 yıllarında İsviçre`de Lozan Üniversitesi'nde Avrupa Konseyi'nin bursu ile doçentlik tezini hazırladı ve 1980 yılında "Para Teorisinde Faiz Oranları ve Türkiye'deki Uygulama" konulu doçentlik tezi ile İş Bankası`nın Ekonomi Büyük Ödülü`nü kazandı.

Merkez Bankası'nda 1985 yılında "Bankalar Gözetim ve Erken Uyarı Sistemi"nin kurulması projesinde Üniversite Grubu Başkanı olarak çalışan Abaç, 1987'de Marmara Üniversitesi'nde profesör oldu. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'nü kurup yöneten Abaç, 1987-1989 yıllarında Devlet Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı`nda Bakan Özel Danışmanı olarak çalıştı.

Selçuk Abaç, kardeşi Dr. Sadun Abaç ile birlikte bankacılık ve rating alanlarında çeşitli yayın, danışmanlık ve proje hizmetleri sunan IBAR Uluslararası Bankacılık ve Danışmanlık A.Ş.'yi kurdu.

Ocak 1995'de Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanan Abaç, Şubat 1998`da görev süresini tamamladı.

IFC ve DCR ile 1998'de Türkiye`nin ilk rating şirketini kuran Abaç, vefatına kadar IBAR'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

IBAR Grubu çalışanları, yaşamını Türkiye ekonomisi, bankacılığın ve sanayinin gelişmesine adayan, bu uğurda devlet projelerinin gerçekleşmesinde en üs düzeyde görevlerde bulunan, ülkeye yeni eğitim kurumları getiren, sayısız bankacı ve iktisatçı yetiştiren Başkanları Abaç'ın açtığı yolda yürümeye devam edeceklerini bildirdiler.

Latest 5 Biyografi

Prof. Dr. Selçuk Abaç (Prof. Dr. Selçuk Abaç Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları