Sabahat Emir (Sabahat Emir Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Sabahat Emir (Sabahat Emir Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 03-09-2011 (17:53)   Son Mesaj: 03-09-2011 (17:53)    Cevap: 0    Gösterim: 1213  

03-09-2011

Sabahat Emir (Sabahat Emir Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Edebiyat

1943 yılında Manisa'nın Kula ilçesinde doğdu. İstanbul Kız Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve' Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Tiyatro ve Yazarlar Derneği üyesi olan Sabahat Emir, lise yıllarında şiirler ve oyunlar kaleme alarak yazarlık hayatına başladı. Daha sonra Hisar, Varlık, Türk Dili ve Çağrı dergilerinde yayımladığı hikayeleriyle adını duyurdu.

Bir süre öğretmenlik, Milli Eğitim Basımevi Müdür yardımcılığı,' İstanbul Basma, Yazı ve Resimleri Deneme Müdürlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak da çalışan Sabahat Emir, kendi soyadını taşıyan bir yayınevi kurarak orta dereceli okullar için pek çok yardımcı ders kitabı hazırladı.'

Hikaye, roman, inceleme, derleme gibi çok çeşitli alanlarda çalışmaları olan Sabahat Emir' bir dönem Gönül Dostları, Aile Bağları, Güleryüz Ailesi gibi geniş hedef kitlelerine yönelik TV dizilerinin senaryo yazarlığını da üstlendi.' Geceyle Gelen 1977 Türkiye Milli Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü; Cenupta Türkmen Oymakları ile 1979 Türkiye Milli Kültür Vakfı Sadeleştirme Ödülünü kazanmıştır.

Eserleri
    Ceviz Oynamaya Geldim Odana
    Öküz Kafalı Şaban Bey Destanı
    Geceyle Gelen
    Zamane
    Bir Sepet Kiraz
    Sancılı Bir Gün
    Ağlayan Soytarı
    Keloğlan Uzayda

Latest 5 Biyografi

Sabahat Emir (Sabahat Emir Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları