İlkay Kamil (İlkay Kamil Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

İlkay Kamil (İlkay Kamil Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 11-27-2010 (01:45)   Son Mesaj: 11-27-2010 (01:45)    Cevap: 0    Gösterim: 1026  

11-27-2010

İlkay Kamil (İlkay Kamil Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Devlet-Siyaset

1944’te Limasol’un Düzkaya köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdari İlimler bölümünden mezun oldu. 1972’de İçişleri Bakanlığı’nda devlet hizmetine girdi. İlçe müfettiş yardımcısı, ilçe müfettişi ve kaymakam yardımcısı görevlerinden sonra 1978’de kaymakamlığa atandı. 1978-84 yılları arasında Lefkoşa; 1984-90 yılları arasında da Girne Kaymakamlığı yaptı.

1990 seçimlerinde UBP Girne milletvekili seçildi. 1990-94 arası Tarım ve Orman Bakanlığı yaptı. 1993’teki seçimlerde yine milletvekili seçildi 16 Ağustos 1996’da kurulan UBP-DP koalsiyonunda İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı’na getirildi.

6 Aralık 1998 seçimlerinden sonra kurulan UBP-TKP koalisyonunda da aynı bakanlığı sürdürdü.

8 Haziran 2001'de kurulan UBP-DP Hükümetinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı görevine getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir.

İngilizce bilen Kamil, evli ve bir çocuk babasıdır.

17. KKTC Hükümeti
    Başbakan Dr. Derviş Eroğlu (UBP),
    Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Salih Coşar (DP),
    Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu (UBP),
    Maliye Bakanı Mehmet Bayram (UBP),
    İçişleri, Köyişleri ve İskan Bakanı Dr. Mehmet Albayrak (UBP),
    Milli Eğitim ve Kültür Bakanı İlkay Kamil (UBP),
    Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük (UBP),
    Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dr. Salih Miroğlu (UBP),
    Çalışma, Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Ahmet Kaşif (DP),
    Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu (DP),
    Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş (DP).

Latest 5 Biyografi

İlkay Kamil (İlkay Kamil Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları