Gürol Özkaya (Gürol Özkaya Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Gürol Özkaya (Gürol Özkaya Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: eyvallah   İlk Mesaj: 11-13-2010 (06:07)   Son Mesaj: 11-13-2010 (06:07)    Cevap: 0    Gösterim: 1089  

11-13-2010

Gürol Özkaya (Gürol Özkaya Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

1 Eylül 1962 tarihinde Kasaba Baf’ta doğdu ve Haziran 1974’te Baf Gazi İlkokulu’ndan mezun oldu.' Barış Harekatı’nın başladığı 20 Temmuz 1974 tarihinden 14 Ağustos 1975 tarihine kadar bir yıl Kasaba Baf’ta esir olduğundan, 1974-75 Öğretim Yılında, ortaokula devam edemedi.

1975-76 Öğretim Yılında, Akdoğan’daki Polatpaşa Ortaokulu’na, ikinci sınıftan başladı.' Bir buçuk yıl burada öğrenim gördükten sonra, polis olan babasının Geçitkale’ye tayini çıkmış ve oradaki Cumhuriyet Ortaokulu’nda bir dönem okuduktan sonra, mezun oldu.' Lise öğrenimine Gazimağusa’daki Canbulat Lisesi’nde devam etti ve Haziran 1980’de bu lisenin Tabii Bilimler Bölümü’nden mezun oldu.'

Atatürk Üniversitesi (Erzurum), İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre Güvercinlik İlkokulu’nda ‘Geçici Öğretmen’ statüsünde görev yaptı, Şubat 1986 tarihinde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (o dönemde Yüksek Teknoloji Enstitüsü) Öğrenci İşleri Birimi’nde göreve başladı.' Görevi ile ilgili olarak Nisan-Ağustos 1989 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığında staj yaptı.' Eylül 1989’dan Ekim 2004’e kadar Öğrenci İşleri Müdürü olarak görev yaptı ve 25 Ekim 2004 tarihinden itibaren Doğu Akdeniz Üniversitesi Genel Sekereterliği görevini yürütmektedir.

Gazimağusa’daki' “Baf Kültür ve Dayanışma Derneği”nin de kurucu üyelerindendir, 1964-74 tarihleri' arasında geçen çocukluk, 1974 Barış Harekatı esnasındaki ve bir yıllık esirlik hayatına ait anılarını “Kasaba Baf ve Hatırlayabildiklerim” adlı kitabında yazdı.

“Kasaba Baf ve Hatırlayabildiklerim” isimli kitabı, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak onaylanan ve KKTC Liselerinde okutulan “Kıbrıs Türk Edebyatı (II. Kitap)” isimli ders kitabının Kıbrıs Türk Edebiyatında Düzyazı konusunda belirtilen' Diğer Türler' katagorisinde, anı kitapları sınıfında' (sayfa 154) örnek olarak verilmektedir.

Latest 5 Biyografi

Gürol Özkaya (Gürol Özkaya Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları