Tasavvufun Gâyesi

THEHAFIZ ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 02-29-2008, 15:51 #11
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    THEHAFIZ´isimli üyeden Alıntı
    Çünki, Rabbimizin indirdiği dinin EKMELLİĞİni kabul ediyorum ve bu dinin sağından solundan altından üstünden eklemelere ihtiyacının olmadığını da iyi biliyorum.
    Ben herşeyin yaradılış doğallığında kalması taraftarıyım, hele hele bu inanç meselesiyse..
    İnsan nefis sahibidir ve elini uzattığı herşeyi bozar, işte yahudiler, işte hiristiyanlar ve işte BİRİCİK NEBİ YE ETE KEMİĞE BÜRÜNMÜŞ ALLAHTIR diye iftira eden söz de müslümanlar..
    Allah-ı her konu da eksiklikten tenzih ediyorum ve bize indirdiği tüm bilgilerin mükemmelliğine iman ediyorum..
    Hasan-hüseyin, ali-veli kimdir ki, bu dine hükümler koysun, kurallar eklesin veya eksiltsin..
    Yok bu kural koyma-eksiltme işini beşere verirseniz, yüzlerce mezhep oluşturur ve birinin helal dediğine diğerine haram dedirtirsiniz ve ortaya yüzlerce din anlayışı çıkar..
    Bunu kabulenmem imkansızdır..

Sayin The hafiz Kurandada ayettede hristiyanlarin isa a.s tanri olarak gördügünü ve kimilerinde puta tapdigindan bahseder ama yine hristiyanlarin hepsi demez bazilari der

Yani müslümanlardada illaki hatali kesim olacak degilmi yani bir kisma bakipda tümevarim yapmak yanlis olur bence

Birde o video da kurdugu o cümle yanlis o sirada söyledigi bir söz yanlis yani bu o sözü söyledi diyede tasavvuf degerlendirilmez kanaatimce

2. Alt 04-13-2008, 10:12 #12
    el_feta Mesajlar: 1.168
    esselamu aleyküm...Tassavvuf,meselesini tartışmaya açmakla hayli zor bir işin altına girdiği muhakkak...tasavvuf u tamamen benimseyen kardeşlere acizane birkaç sorum var:
    1.tasavvuf un kelime anlamı nedir ve hangi dilden gelmiştir?
    2.nerede başlar tam olarak,kurumsal diyebileceğimiz bir hüviyet ne zaman kazanmıştır?
    3.emevi siyaseti ve toprakların genişlemesiyle,bağlantısı var mıdır?
    4.türklerin müslümanlaşmasıyla,tasavvuf gelenekleri arasındaki bağlantı nedir?
    5.neden ayrı bir kurum görüntüsü vardır?
    6.fenafillah ve naz makamları,kutublar,gavslar bunların çıkışı nedir?

islam,dinin zahid ve zahide bireyler yetiştirme talebi elbet tabi vardır.vurgusu ahiret önceliklidir.nefs,dizginlenemsi gereken bir varlıktır...amenna...bunları inkar etmek,allah muhafaza...lakin,günümüzde oluşan durum farklı değil mi sizce de??

3. Alt 04-13-2008, 14:22 #13
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    esselamu aleyküm...Tassavvuf,meselesini tartışmaya açmakla hayli zor bir işin altına girdiği muhakkak...tasavvuf u tamamen benimseyen kardeşlere acizane birkaç sorum var:
    2.nerede başlar tam olarak,kurumsal diyebileceğimiz bir hüviyet ne zaman kazanmıştır?

islam,dinin zahid ve zahide bireyler yetiştirme talebi elbet tabi vardır.vurgusu ahiret önceliklidir.nefs,dizginlenemsi gereken bir varlıktır...amenna...bunları inkar etmek,allah muhafaza...lakin,günümüzde oluşan durum farklı değil mi sizce de??

Biz cok iyi bilmiyoruz siz o sordugunuz sorulari cevaplari ile verseydiniz ögrenirdik tarihi nasil oldugunu tarihden alintilarida yazarlariyla bildirirseniz sevinirim

selametle

4. Alt 05-01-2008, 23:28 #14
    malaga Mesajlar: 9
    tasavvuf, kişinin nefsini muhasebesini öğütler, herhangi bir tarikata intisab futbol takımını tutmaya benzemez. kişinin taklidi bırakıp kendi tarzını,fikirlerini ortaya koyduktan sonra (kur'an-sünnet eksenli yaşam elbette) meşrebine mütenasip bir tarikatî bağlantı yapması gerekir. kişilerin belli yaşlara vasıl olması akabinde felsefi sorgulamaları yoğunlaşınca altında bulunduğu çatının ( cemaat-tarikat) köklerini sorgulamaya ve tenkide başlaması taklitçi bir maziden gelmesinden kaynaklanır. tasavvufun gayesi de Allahın istediği yaşam biçimini,farziyat ve vacibatı, akl-ı selim sahibi şahısları tatbike teşviktir. belli yaşlarda manevi heyecanlar ile fevrî hareket etmek yerine muhasebe-i nefs etmek ve kişinin asıl çizgisini belirlemesi ,ileride ( kendini bulmaya başlayınca ) terk-i dünya isyanı ve buhranlara yol açmayacaktır..

Konu malaga tarafından (05-01-2008 Saat 23:31 ) değiştirilmiştir.
    safinaz ve alper bunu beğendiler.
  5. Alt 05-02-2008, 00:00 #15
    Ziyaretci
    c0LD Mesajlar: n/a
    el_feta´isimli üyeden Alıntı

bilmediğiniz yada üzerinde fikir yürütemediğiniz bi konu varmı..3000 yaşında falanmısınız sorması ayıp

6. Alt 05-07-2008, 21:08 #16
    rabbim selamet versin kardeş...de,ben bu ithamınızın sebebini anlayamadım...eğer sorun yorum yapmamsa,anlatayım...buraların biraz da suni ortamlar olması hasebiyle beni ne kadar kaale alacağınız,samimiyetime ne kadar güveneceğinizi bilemiyorum,takdir sizindir elbet...
    acizane iyi bir okuyucuyumdur...iddialı olduğum yerlerde konuşurum,bu kendime eminliğimden ve mesleyi yeterince araştırdığım kanaatine vardığımdan kaynaklanır,onun dışında gereksiz yere konuşmaktan Allah a sığınırım,eğer aksi ispatlanırsa da her zaman fikrimi değiştiririm,zaten aksi,münafıklık alametidir ki bundan Allah'a sığınırım...
    sorun,uslubum ise,bu konuda da üzgünüm...buralarda,uzun solukda bişeyler anlatmak hayli zor siz de takdir edersiniz ki,o yüzden cümlelerim biraz da iddialı olmalı açıkçası ki,dikkat çekebilsin(yanlış anlaşılmasın dikkat çekme meselesi,müspet anlamda kullandım) ve meramımı anlatabileyim...
    yanlış birşeyler demişsek affola...onun dışında iddialarımın arkasındayım,doğru bildiğime inanarak yazıyorum,vesselam...
    selam ve dua ile...

7. Alt 05-07-2008, 23:27 #17
    Ziyaretci
    anlaşılmayacak bi şey yok hem 2500 yıl öncesini hemde sonrasını cok net biliyorsunuz sanki yaşamış gibi..olabilirliği olan kavramlar üzerinden kesinlik ifadesi içermeniz sizin yanılgınızdır..benim düşündüğüm doğrudur gibi bi düşünce içerisinde olmanız ve böyle dayatmanız sizi zaten itici kılıyo..aslında tartışmak yersiz

selametle

Metin mete bunu beğendi.
  8. Alt 05-08-2008, 00:00 #18
    Metin mete Mesajlar: 547
    c0LD´isimli üyeden Alıntı
    anlaşılmayacak bi şey yok hem 2500 yıl öncesini hemde sonrasını cok net biliyorsunuz sanki yaşamış gibi..olabilirliği olan kavramlar üzerinden kesinlik ifadesi içermeniz sizin yanılgınızdır..benim düşündüğüm doğrudur gibi bi düşünce içerisinde olmanız ve böyle dayatmanız sizi zaten itici kılıyo..aslında tartışmak yersiz

selametle

Aslinda KURANIN disinda hic bir veri gercegi yansitmaz bu isterse;Tarih verileri olsun veya sahadet verileri(Yani nakil)olsun o nedenle beyyinesi olmayan söz bos sözdür demek daha dogru bir kelime olur...

9. Alt 05-08-2008, 00:41 #19
    Ziyaretci
    yani kuranın salt ve geçerli mucizesi asla ve asla değişmeyeceğidir..bundan gayrısı eğrilirde doğrulurda ben bilirim buda doğrudur demek ne kadar tutarlı olduğu tartışılır..

neyse gene selametle

10. Alt 05-13-2008, 22:42 #20
    esselamu aleyküm...
    Hiç bir insan şunu demez,yahu ben de hep doğru söylüyorum,ama insan yanlış da yapar o zaman bir de yanlış söyleyeyim bari,herkes münafıça bir tavır sergilemiyorsa eğer,doğru bildiğini/inandığını söyler...yanlışı olur evet lakin bu sonuç olarak doğrudur...
    bunu iddia etmiyorum lakin sakın siz nefs yapıyo olmayasınız ve bana haksızlık yapıyo olmayasınız...
    kalkdı ki sitede yazdığım konulara bakıyorum da sizin dediğiniz gibi her konuda fikir beyan eden bir profil çizdiğimi sanmıyorum nitekim öyle de,onlarca konu var,kaçında adamakıllı yazmışımdır ki...yakın tarih ve her türlü islami konu ilgi alanımdır ve kendimi tatmin edecek kadar anladığım her konuyu,ilmimin zekatı olarak anlatma gayreti vardır/olmalı da...
    uslubuma gelince..dediğim gibi,inanın yüzyüze olsak böyle bir tavrım olmaz belki de saöylediklerimi yüz ifadelerimle tamamlıyo olamamam yanlış anlaşılmama sebep oluyor,yukarıda şunu da söyledim böyle suni ortamlarda kısa zamanda meramınızı anlatmak için biraz da iddialı cümleler kurmalısınız ya da ben öyle düşünüyorum,her neyse...
    yanlış bir kelam ediyosam,hakkıyla uyarandan rabbim razı olsun,inanın nefs yapmam...yanlış bir şeyde söylemişsem tekrardan özür diliyorum...
    selam ve dua ile...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.