Evet, illaki hissetmeli ve bu nispetle nefesi derlemeliydim
Sualler için öncelikle düşünmeliydim, illiyet sebebini yakinen öğrenmeliydim
Halin lahzasında anlamlaşan badireleri bilmeliydim, işte o vakit çileyi nefeslenmeliydim
Ne derlerden ziyade, aklın ve ilmin azmiyle iradi olmayı becermeliydim, aşkı dilemeliydim

Gönül hazanın hasredilen inkişafına umutla bakar
Nice canlar bin hüzün ile yola akar, bahtın hengamesinde ki rızgını ve hazzını arar
Ruh maşıkı için her kapıyı çalar, kalp aşkın didarından nükseden hasreti manasına kanar
Akıl sıratın, idrak vuslatın, aşk iradeden vazgeçiren futuhatın rahlesinde ki hakikate koşar

İnsan verilen mühletin dinginliğinde yaşar
Kul olmak, “la” derken farkı fark ettirenin sevdasıyla nefes almak, vakt-i nasibe kanar
Nice dertler sabrın ve kanaatın mecrasında aşkın şevki için nefsi inkilabın vecdine koşar
Aşk, halin demiyle ancak aidiyetin manasında bulduğu sevdanın ve cefanın feyziyle coşar

Neden hicran aşkın lisanından figandır
Suskun çığlıklar hangi baharın hüzün koklatan feryadıdır, burukluğun umutlarıdır
Issız kaldırımlarda yatanlar niye maksatsızdır, acziyetten tutunmak bir aşk-ı hakikatmidir
İsyanı sinende yaşadıkça, kin ve husumet kalbinden kurtulmadıkça aşk kalbin için uzaktır

Okumak ve liyakat sahibi olmak haktır
Ne kadar lisan-ı hal olursan, kalbinle med ceziri nefsin için yaşamazsan aşkın hak odaklıdır
Geceler nefeslendiğin feyzine ram oldukça hilme tabidir, tahkikin illaki ecir maksatlı fırsattır
Hak ve hakikat ihsan sahibi oldukça kalbin o aşka yakındır yoksa nafile uğraş kime vuslattır

Mustafa CİLASUN