Diyar diyar ne demektir

Bu öbeklesen kelimelerin ardarda gelmesinde ki hikmet aslinda vurgu icindir. Yani bir olayi bagirarak anlatma gibidir Ne cok yer gördüm manasinda kullanilsa da daha cok yalniz düsmüs gittigi gördügü yerlerde ...

1. Bu öbeklesen kelimelerin ardarda gelmesinde ki hikmet aslinda vurgu icindir. Yani bir olayi bagirarak anlatma gibidir Ne cok yer gördüm manasinda kullanilsa da daha cok yalniz düsmüs gittigi gördügü yerlerde olumsuzluklarla karsilasmissa da bu kelimeyi kullanma ihtimali yine yüksektir. Mesela ;

"diyar diyar gezdim ama senin gibisini görmedim"

Cümleyi analiz ettigimizde eskiden var olan durumun simdikinden iyi olmadigini vurgulamistir.

Peki Türk dil Kurumumuz ne demis.

isim (diya:rı) Arapça diy¥r
      1 . Ülke:
      "Bir gün dedim ki istemem artık ne yer ne yâr / Çıktım sürekli gurbete gezdim diyar diyar"- Y. K. Beyatlı.

2 . Mecaz Dünya:
      "Arkamda başka bir diyar, sıkıntı, ızdırap ve kudret diyarı var."- H. E. Adıvar.

3 . Mecaz Bazı nitelik veya değerleri taşıyanların çok bulunduğu yer, yurt.

Demek ki bunu kullanan birisine denk gelirseniz cümlesinin daha basinda, gelecek olan senaryoyu bir nevi tahmin edebilirsiniz
      alptraum - 07-09-2011, 23:37