Kuranın Işlevi

KURANIN İŞLEVİ İnsanı doğru yola iletir 17/9 İnsanları uyarmak için kullanılır 6/19 42/7 46/29 İnsanlara öğüt vermek için kullanılır 50/45 17/106 20/2-3 İnsanların öğüt alıp düşünmesine imkan verir 17/41 39/27 ...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Metin mete
  • 2 gönderen THEHAFIZ

1. Alt 04-13-2008, 00:47 #1
    Metin mete Mesajlar: 547
    KURANIN İŞLEVİ

İnsanı doğru yola iletir 17/9

İnsanları uyarmak için kullanılır 6/19 42/7 46/29

İnsanlara öğüt vermek için kullanılır 50/45 17/106 20/2-3

İnsanların öğüt alıp düşünmesine imkan verir 17/41 39/27

İnsanların korkmasına olanak sağlar 20/113

alptraum bunu beğendi.
  2. Alt 04-13-2008, 11:27 #2
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    Ve en önemlisi
    HÜDEN LİL MÜTTAKIYNdir
    yani,
    Her dem Allah ileolmak isteyenlere kılavuz, tek Rehberdir..

alptraum ve Metin mete bunu beğendiler.
  3. Alt 06-16-2008, 20:04 #3
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    selamun aleyküm...
    rumuzunuz çok güzel demeden geçemiyeceğim....hafız mısınız diyede sormadan tabi.....size bir soru daha var..ben imam hatipliyim...mezun olalı 15 yıl olmuş..şimdi 33 yaşındayım..hafız olmayı düşünüyorum ve araştırıyorum evden nasıl yapabilirim diye...iki yıldır ... rabbim izin verirse başaracağımı hissediyorum...zorda olsa olacak...diyorum..tabi tefsirimi de geliştiricem inş...sorum çu...hafız olmak ile alakalı sahih hadisler ve olma gerekliliği ile alakalı can alıcı metinler varmı bildiğiniz...yani hafız olunca insan bir emri mi uyguluyor bir sevdaya mı gidiyor...kuranın mükemmeliğinden değil fendimizin ve rabbimizin delilleriyle hafızlık ....karşılığını da sormuyorum tabiki...hafız olmanın hükmü bir bakıma nedir...selametle kalın..dualarınızıda unutmayın

4. Alt 06-17-2008, 00:35 #4
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    THE HAFIZ kardesim siteye uzun zamandan beri gelmediginden sorunuzu haddim olmayarak haddimi asmamis bir sekilde yanitlamaya calisayim insallah

HAFIZLIK kurani ezberlemek degildir sadece hem ezberlemek hem tasimaktir hemde yasamaktir.Sorumluluk sahibi insanlarda olmasi ise en mukaddes bir vazifedir sahih hadislerden iki örnek vereyim sorunuza

"Allah'ın ikramda bulunduğu üç sınıf insan vardır ki bu ikram, onların Allah katındaki değerlerini gösterir. Bunlar: adaletle hükmeden hükümdarlar, saçı-başı ağarmış Müslüman ihtiyarlar ve hakkını vererek Kur'an okuyan ve onu taşıyanlardır". (bk. Kurtubî, I/26).

"Kur'an, her şeyden daha üstündür. Kim Kur'an'a saygı gösterirse, Allah'a saygı göstermiş olur. Kim de Kur'an'ı hafife alırsa, Allah'ın hakkını hafife almış olur. Kur'an'ın hameleleri/omuzlarında - ezberlerinde onu taşıyanlar, Allah'ın rahmetiyle kuşatılan kimselerdir. Bunlar, Allah'ın kelamına hakkıyla saygı gösteren, Allah'ın nuruna bürünen kimselerdir. Onlara dost olanlar Allah'a da dost olurlar. Onlara düşmanlık edenler, Allah'ın hakkını hafife almış kimselerdir.(bk. a.g.y.)

hafiz olabilmek icin kolaylayici bir kac yol ve uygulanan bir kac yolu tavsiye edebilirim. Okudugunuz sayfanin en asagi son ayetini ilk önce ezberleyin ve ondan öncekini ezberleyin son ayetide okuyun ve sayfanin en sonundan basina dogru ayetleri böyle ezberlediginizde her ayeti en az bir kezden fazla tekrarlamis olacaginizdan kalici bir calismasi olmasida umulur

selametle

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.