Büyük Iskender bir gün vezirlerini toplamis ve onlara

Ben öldügümde cenaze merasimimi söyledigim gibi yapin
demis!
Ülkemin dörtbir yanindan tebaamdan olan insanlari
çagirin!
Cenazemin önünden askerlerim yürüsünler silahlariyla,
Cenazemin sagindan alimler yürüsünler kitaplariyla,
Cenazemin solundan zenginler yürüsünler mallariyla,
Cenazemin arkasindan ise fakirler ve garipler
yürüsünler gözyasi ve dualariyla !
Sag elime bir Altin küre verin, sol elimi ise bos
birakin taa ki
Mezara dek, demis!

Vezirler Büyük Iskender’in bu söyledikleri karsisinda sasirmislar
ve Bunu bilse bilse Büyük Iskender’in hocasi Diyogen bilebilir
demisler ve Diyogen’e sormaya karar vermisler!

Vezirleri dinleyen Diyogen demis

Iskender’in Ne kadar büyük oldugunu bir kez daha anladim demis
ve ilave etmis
Iskender sunu anlatmak istemis.
Cenazenin önünden yürüyen askerler ölümüne silahlariyla dahi engel
olamadilar
Cenazenin sagidan yürüyen alimler ölümüne kitaplariyla dahi engel
olamadilar
Cenazenin solundan yürüyen zenginler ölümüne mallariyla dahi engel
olamadilar ve
Cenazenin arkasindan yürüyen fakirler ve garipler ölümüne gözyasi ve
dualariyla dahi engel olamadilar!
Sag elindeki altin küre ise bu dünyada sahip olabilecegi her seye
sahip oldugunu
Sol elinin bos olmasi ise bu dünyadan ELI BOS geldim ELI BOS
gidiyorum! dedigini gösteriyor.

BÜYÜK İSKENDER

Ansiklopediler Büyük İskender’in Makedonya'nın baş şehri olan Pella'da, M.Ö.356 yılında doğduğunu yazar. 12 yaşındayken Aristo'dan ders almış ve 16 yaşındayken Roma'ya karşı savaşa giden babasının yerine memleketi idare etmiştir. 20 yaşındayken babasının öldürülmesi üzerine tahta çıkmış, büyük Makedonya ordusunun başına geçmiştir. M.Ö.334 yılında memlekette durumunu iyice sağlamlaştırınca Küçük Asya'ya geçerek Yunan şehirlerini İranlılar'ın elinden kurtarmış, sonra da Suriye ile Fenike üzerinden geçerek Mısır'a inmiş ve M.Ö. 332 yılında İskenderiye şehrini kurmuştur. Bu şehir asırlarca Yunan kültürünün beşiği olmuştur. Sonra tekrar İran'a dönerek Pers ordusunu bozguna uğratarak, Hindistan'ın şimdi Pencap denilen bölgesine girmiştir. Orada askerleri baş kaldırarak daha ileri gitmek istemediklerini bildirirler. İskender memlekete dönmek üzere yola çıkar. Büyük İskender Doğu ile Batı arasında karşılıklı ilginin doğmasına yol açmıştır. Yunan kültürü ile Asya kültürünün birbirine karışmasına, geleneklerin kaynaşmasına yardım etmiştir.
Ele geçirdiği her devlette Yunanca devlet dili olmuştur. Onun savaşları, yayılışları imparatorlukların ilk işaretleridir. Makedonya'ya dönerken Büyük İskender ancak Babil'e kadar gelebilmiştir. Değişik kaynaklara göre orada hastalanmış veya zehirlenmiş ve ölümü kaçınılmaz olunca bütün askerleri ile yatağının yanında teker teker vedalaşmıştır...