Atatürk ateist değil deistti!

Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, “Atatürk’ün bir deist(Tanrıya inanan fakat tüm dinleri reddeden kişi) olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi‘ dedi. Gerekçeleri şöyle: Bilgi Üniversitesi ...

1. Alt 07-17-2009, 15:58 #1
    Unnecessary Mesajlar: 726
    Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, “Atatürk’ün bir deist(Tanrıya inanan fakat tüm dinleri reddeden kişi) olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi‘ dedi. Gerekçeleri şöyle:

Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, ‘Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmaya zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek’ dedi.

Prof. Dr. Mete Tunçay

Prof. Dr. Mete Tunçay, İnönü Üniversitesinde düzenlenen ‘Batı Düşüncesine Eleştirel Bakış’ konferansında yaptığı konuşmada, Batı uygarlığının 500 yıllık bir uygarlıktan ibaret olduğunu belirterek, ‘Ama Batı, kendisine bir geçmiş uydurmuş. O geçmişte eski Yunan medeniyetine dayanıyor’ dedi.

‘ATATÜRK DEİSTTİ’

Aydınlanmanın 18. yüzyılda yaşandığını ifade eden Tunçay, ‘Aydınlanma dinin dışında bilime yönelmek olarak kabul edildi. Aydınlanmada pek çok insan dini reddetmekle birlikte tanrıyı reddetmemiş deist olmuş, deist yani yaradancılık. ‘Bu dinde bir takım hurafeler olabilir, ama aslolan bir yaratıcısı olmalı bu alemin’ diyorlar. Atatürk’ün de bir deist olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi’ diye konuştu.

19. yüzyılda batı düşüncesinin temelinin pozitivizm yani bilime inanma şeklinde geliştiğine işaret eden Tunçay, pozitivizmin Türkiye’de 20. yüzyılda hakim olduğunu dile getirdi. Tunçay, şunları ileri sürdü:

‘Türkiye’de laiklik dinle devlet işlerinin ayrılması diye yanlış bir tanımla anlatılır. Türkiye’de dinle devlet işleri ayrılmaz. Tam tersine Türkiye’de din devlet denetim altında olmuştur. Çağdaşlaşmanın çok önemli bir bacağı dinin kamusal hayata hakim durumda olmasına izin vermemek. Ama bu izin vermemek yasakla değil, toplumun geliştirerek buna ihtiyaç duymaması ile olmalı. Hilafetin kaldırılması, Cumhuriyet döneminde laiklik için atılan adımların başında geliyor. Hilafet kaldırılmasa ne olurdu sorusunu düşünüyorum. İyi bir Müslüman değilim, agnostiğim. Türk toplumunda hilafetin onayı ile cumhuriyet devrimleri yapılmış olsaydı bugün acaba böyle din temelli bir hareket iktidara gelme imkanını bulabilir miydi? Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmayı zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek.’ (Malatya Aktüel)

(Vatan, 4-2009)

3rd eng bunu beğendi.
  2. Alt 07-17-2009, 20:53 #2
    Dumancı´isimli üyeden Alıntı
    unnecasery mi ne haltsan sana bişi diim mi sen bi geri zekalısın

Ben gerizekalımıyım?
    hııı teşekkür ederim peki sen nesin
    terbiyesiz

Konu Unnecessary tarafından (07-17-2009 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.
  3. Alt 07-19-2009, 19:16 #3
    AtillaHun Mesajlar: 5
    bu forum da amma seviyesiz adam var ha :D gerizekalıymış aynaya bakmışmı aceba

neyse bunlar bi yana

Arkadaşlar Atatürk ü tartışmak elimize ne geçirecek

Lütfen ATAMIZI TARTIŞMAYALIM ARTIK

ZİRA ÖLMÜŞ İNSANIN ARKASINDAN KONUŞULMAZ HER KİM OLURSA OLSUN

4. Alt 07-19-2009, 21:56 #4
    AtillaHun´isimli üyeden Alıntı

neyse bunlar bi yana

Tartışan yok herkez bilsin diye astım aksi takdirde siz gibi atamız atamız diye geziyor millet en azından 1 kişide olsa öğrensin diye çabalıyoruz yoksa ölmesi pek tınladığım bir vaka değil! bu hususta sizi araştırmaya davet ediyorum bilmeden hemen yazmayın bilgi yüklü olun o donanımla cephe alın

vesselam

5. Alt 07-20-2009, 12:32 #5
    dostum ben sana bişi demedimki :D

sadece tartışmak gereksiz

bişey biliosan kendine sakla ki bişey biliyo olarak kal

herkes bildiği zaman emin ol sen birşey bilmiyorsundur

burda Atatürk ü tartışmak emin ol kimseye fayda getirmez

anca şu din tüccarları kendilerine yeni bi cephe bulurlar cumhuriyete karşı çıkmak için

herkesin dini kendine sizene adamın dininden

ister ateist olur ister şamanist

SEN BANA SÖYLESENE BU KONUYU GÜNDEME GETİRMEKTEKİ AMACINIZ NE

6. Alt 07-20-2009, 12:43 #6
    dostum ben sana bişi demedimki :D

sadece tartışmak gereksiz

bişey biliosan kendine sakla ki bişey biliyo olarak kal

herkes bildiği zaman emin ol sen birşey bilmiyorsundur

burda Atatürk ü tartışmak emin ol kimseye fayda getirmez

anca şu din tüccarları kendilerine yeni bi cephe bulurlar cumhuriyete karşı çıkmak için

herkesin dini kendine sizene adamın dininden

ister ateist olur ister şamanist

SEN BANA SÖYLESENE BU KONUYU GÜNDEME GETİRMEKTEKİ AMACINIZ NE

Bak süper yakaladın Gereksiz
    Ama gereksiz olan ne söyliyimmi senin bu konuya bakış açın yani bi amaçla yazılmış ister okursun ister okumassın sorgusu sana kalmadı zira politik cvplar vererek bir yere varamassın varamayız şuan sadece luzumsuz konuşuyorsun bu yazıya cehpe alacaksan ilk önce nerde yanlış var neden var savunduğun şey nedir vs !!!

Anlatabildim mi

vesselam

7. Alt 07-21-2009, 17:53 #7
    hahahah :D yok hocam aman birşey savunmuyorum aman beni bi tarafa koymayın hahaha

ulan ATAM yaşasaydı da şu rezilliği görseydi

böyle boş muhabbetlerle uğraşcanıza faydalı işlerle uğraşın

birşeyleri savunmak istiyorsan git hainlere karşı vatanı savun

bu işte savunulacak birşey yok burda birşey de yok aslında

hahaha

bu site nası bi site ya nasıl yönetiliyor

kaç yaşındasın sen

hahahahaha

üyeler neden yaşlarını saklıo burda

BANA ÇOCUK YUVASI GİBİ GELDİ

burası ne böyle be hahahaha

herkes birşeyi savunma çabasında

ben buraaya savunmaya gelmedim dostum

ben gereksiz oldugunu söyledim hahaha sende hemen cephe alıp bana saldırdın

helal valla süper bi sitesiniz

DAHA DA GELMEM MUHAKEME FALAN HAHAHAHAHAHA

8. Alt 07-21-2009, 18:04 #8
    hahahah :D yok hocam aman birşey savunmuyorum aman beni bi tarafa koymayın hahaha

ulan ATAM yaşasaydı da şu rezilliği görseydi

böyle boş muhabbetlerle uğraşcanıza faydalı işlerle uğraşın

birşeyleri savunmak istiyorsan git hainlere karşı vatanı savun

bu işte savunulacak birşey yok burda birşey de yok aslında

hahaha

bu site nası bi site ya nasıl yönetiliyor

kaç yaşındasın sen

hahahahaha

üyeler neden yaşlarını saklıo burda

BANA ÇOCUK YUVASI GİBİ GELDİ

burası ne böyle be hahahaha

herkes birşeyi savunma çabasında

ben buraaya savunmaya gelmedim dostum

ben gereksiz oldugunu söyledim hahaha sende hemen cephe alıp bana saldırdın

helal valla süper bi sitesiniz

DAHA DA GELMEM MUHAKEME FALAN HAHAHAHAHAHA

Allah ıslah etsin

9. Alt 07-24-2009, 23:31 #9
    Dumancı Mesajlar: 9

neyse bunlar bi yana

sen nie laf atıyon sana noluyo ki hahaha aynaya bakmış mı acabaymış mış çok komiksin bulduun en yaratıcı laf bu mu git işine bana bulaşma

10. Alt 07-27-2009, 14:07 #10
    Dumancı´isimli üyeden Alıntı
    sen nie laf atıyon sana noluyo ki hahaha aynaya bakmış mı acabaymış mış çok komiksin bulduun en yaratıcı laf bu mu git işine bana bulaşma

Ahmak'a cvp sukuttur!
    güzel bir söz

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.