Hacı Bektaş Efsaneden Gerçeğe - Irene Melikoff - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-20-2011 (13:00)   Son Mesaj: 05-20-2011 (13:00)    Cevap: 0    Gösterim: 672  

05-20-2011

Hacı Bektaş Efsaneden Gerçeğe - Irene Melikoff - Ana Fikri

Yayınevi: Cumhuriyet Kitap
    Basım Tarihi: Haziran 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bu kitap, çeyrek yüzyılı aşan araştırmalardan, bir senteze varmayı amaçlamaktadır. Tek bir sorunu, dikkatle bakıldığında Türk halk İslamlığı sorununa ulaşacak olan Alevilik-Bektaşilik konusunu incelemede gösterdiğim inatçı ısrarın haklılığını kendime kanıtlamak için de olsa, bu toparlamayı yapmam gerekiyordu.Probleme ilgi duymaya başladığımda, yaşamımın bu kadar büyük bir bölümünü onunla geçireceğimi elbette düşünemezdim. Eğer önceden bilebilseydim, geri adım atma fırsatları vardı. Başlangıç, derin bir hayranlık oldu. Sonra yavaş yavaş, mikroskopunun başından kalkamayan ve incelediği konudan bir türlü ayrılamayan bir araştırmacıya döndüm: çünkü, önünüzde, hiç durmadan ortaya çıkmakta olan yepyeni öğeler vardır.Önce, düşündüğüm, sınırlandırılmış bir alan iken, kendimi tam anlamı ile, Türkiye çerçevesini fersah fersah aşan bir okyanus karşısında bulmuştum.Bu çalışma, konuyu, bir halk velisinden hareketle, şüphesiz kendisinin haberdar bile olmadığı Bektaşiliğin biçimlenişinden bu yana, incelemeyi öngörmektedir.

Diğer "Irene Melikoff" Kitapları:

1. Kırklar ın Cemi nde
    2. Uyur İdik Uyardılar

Hacı Bektaş Efsaneden Gerçeğe - Irene Melikoff - Ana Fikri Yorumları