Çocuklar Neden Başarısız Olur? - John Holt - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-19-2011 (23:50)   Son Mesaj: 05-19-2011 (23:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1344  

05-19-2011

Çocuklar Neden Başarısız Olur? - John Holt - Ana Fikri

Yayınevi: Beyaz Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1998
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

"Çocuklar neden başarısız olur?" sorusu ilk anda başarısızlığın nedenlerini çocuklarda aramayı amaçlayan bir soru gibi çıkıyor karşımıza. Ancak John Holt un sorunu bambaşka bir yerde, velilerin akıllarının ucundan bile geçiremeyecekleri bir yerde aradığını çok geçmeden anlıyoruz: Okullarda. Aslında okullarda verilen eğitimle, velilerin eğitimden bekledikleri şeyler arasında pek bir fark yoktur Holt a göre. Hatta okulları öğretmenlerle veliler arasındaki danışıklı döğüşün alanı gibi görür. Kendisi de öğretmendir, ama öğretmenlerden çok öğrencilerin yanındadır. Çünkü öğrencilerin sorunlarının giderilmesinin ancak onları anlamakla, onları kendi dünyasında tanımakla mümkün olduğunu düşünür. Öğrencilerinin yaptığı ve birçok yetişkine komik gelebilecek hataların kaynağını analiz ederken, aslında çoğu insanın günlük yaşamında varolan becerisizliklerin kaynağına iner, yani zekaya. Bu anlamda mevcut eğitim sisteminin zekayı geliştireceği yerde adeta sakatladığını, ideal bir eğitim sisteminin zekayı geliştirmeye yönelik olması gerektiğini savunur. Samimi bir dille yazdığı ve günlüklerden oluşan bu kitabında John Holt, baştan sona eğitim sorununu kendi deneyimlerinden yola çıkarak herkese tanıdık gelebilecek örneklerle gözler önüne seriyor.

Diğer "John Holt" Kitapları:

1. Çocukluktan Kaçış

Çocuklar Neden Başarısız Olur? - John Holt - Ana Fikri Yorumları