Güneydoğudan Öyküler 2 - Hakan Evrensel - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-18-2011 (03:00)   Son Mesaj: 05-18-2011 (03:00)    Cevap: 0    Gösterim: 1180  

05-18-2011

Güneydoğudan Öyküler 2 - Hakan Evrensel - Ana Fikri

Yayınevi: Ümit Yayıncılık
    Basım Tarihi: Aralık 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Hakan Evrensel in ilk kitabı "Güneydoğudan Öyküler" 1997 yılında yayımlanmış ve kısa sürede 10. baskıya ulaşmıştı. Bu kitaba gazeteler de büyük ilgi göstermiş, sayfalarında yer vermişlerdi. İşte ilk kitapla ilgili basına yansıyanlardan birkaç örnek......Bugün pazar, İstanbullu pazar gezintisine çıkacak.. Ya Kuzey Irak ta ne olacak? Kim şehit olacak?.. Kim gazi?... Pazar günü ben evdeyim; elimde bir kitap; daha önce bu köşede adını andığım "Güneydoğudan Öyküler"...- İlhan Selçuk / Cumhuriyet-...İlk kez bir subay, o yörede yaşadıklarını anlatıyor... Ortaya gerçekten ilginç şeyler çıkmış...- Emin Çölaşan / Hürriyet-...Korkuyu alabildiğince sade ve basit dille anlatmaktan hiç korkmamış... PKK ya pusu kurarken sabaha kadar nasıl radyo dinlenir, her gece baskın bekleyen karakolda nerede nöbet tutulur, roket atışı nedeniyle yere konamayan helikoptere yaralılar nasıl fırlatılır, Kuzey Irak a baskın yapacağını sanırken, ağzını tutamayıp demeç veren siyasi lidere nasıl sövülür?... Hepsi Hakan Evrensel in kısa, ama her satırı duygu yüklü öykülerinde saklı...- Enis Berberoğlu / Hürriyet-...Yazdıkları öylesine gerçek ve öylesine yaşanmış ki, okurken tüylerim diken diken oldu ve kendimi her satırın sonunda PKK ile savaşın ortasında buldum... Olaylar hiçbir zaman öyle ekranlarda izleyip, gazete sütunlarında okuduğumuz "bir ölü, beş yaralı" cinsinden değil... Çok kitap okudum. O kitaplarda çok acı gerçeklerle yan yana gelmiş gibi yürüdüm, ama sayın Evrensel in kitabında yazdığı dehşet verici manzaraları düşünmek bile istemedim...- Nejat Taşkın / Gaziantep Olay Gazetesi-...Hakan Evrensel in "Güneydoğu Öyküleri" yazı dizisi müthişti. PKK nın ne kadar aşağılık bir örgüt olduğu, ilk kez bu kadar net bir biçimde anlatılabildi...- Şakir Süter / Akşam-

Diğer "Hakan Evrensel" Kitapları:

1. Güneydoğudan Öyküler
    2. Yer Eksi İki
    3. Güneydoğudan Öyküler 3 Geride Kalanlar
    4. Güneydoğudan Öyküler 1

Güneydoğudan Öyküler 2 - Hakan Evrensel - Ana Fikri Yorumları