Güneydoğudan Öyküler 1 - Hakan Evrensel - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-19-2011 (02:50)   Son Mesaj: 01-19-2011 (02:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1002  

01-19-2011

Güneydoğudan Öyküler 1 - Hakan Evrensel - Ana Fikri

Yayınevi: Ümit Yayıncılık
    Basım Tarihi: Eylül 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

...Türk ordusu Vietnam daki Amerikan ordusu gibi gören entelimiz, şehitliği siyaset malzemesi gibi pazarlayan politikacımız, silahlı kuvvetlerine düşman dincimiz bir noktayı unutuyorlar: Askere insan gibi bakmasını öğrenemedikçe biz sivilleşemeyiz.- İlhan Selçuk / Cumhuriyet / 24 Mayıs 1997-...İlk kez bir subay, o yörede yaşadıklarını anlatıyor... Ortaya gerçekten ilginç şeyler çıkmış...- Emin Çölaşan / Hürriyet / 25 Şuba 1997-...Çatışmanın içindekilerin Güneydoğu dan yazdıkları buralar "karadan karaya" füze gibi düşse de sürüyor.. Güneydoğudan Öyküler de bir yazarın anlatımıyla ideolojik bir yaklaşım bulamıyoruz; ama bir gazetecinin aktardığı anılarla pek çok şey çıkarıyoruz: "Günahıyla Sevabıyla"...- Bülent Sarıoğlu / Cumhuriyet / 15 Mayıs 1997-...Yazdıkları öylesine gerçek ve öylesine yaşanmış ki, okurken tüylerim diken diken oldu ve kendimi her satırın sonunda PKK ile savaşın ortasında buldum... Olaylar hiçbir zaman öyle ekranlarda izleyip, gazete sütunlarında okuduğumuz "bir ölü, beş yaralı" cinsinden değil... Çok kitap okudum. O kitaplarda çok acı gerçeklerle yan yana gelmiş gibi yürüdüm, ama sayın Evrensel in kitabında yazdığı dehşet verici manzaraları düşünmek bile istemedim...- Nejat Taşkın / Gaziantep Olay Gazetesi / Ekim 1997-Korkuyu alabildiğince sade ve basit dille anlatmakta hiç korkmamış... PKK ya pusu kurarken sabaha kadar nasıl radyo dinlenir, her gece baskın bekleyen karakolda nerede nöbet tutulur, roket atışı nedeniyle yere konamayan helikoptere yaralılar nasıl fırlatılır, Kuzey Irak a baskın yapacağını sanarken, ağzını tutamayıp demeç veren siyasi lidere nasıl sövülür?... Hepsi Hakan Evrensel in kısa, ama her satırı duygu yüklü öykülerinde saklı...- Enis Berberoğlu / Hürriyet / 4 Ağustos 1997-...PKK lı Şemdin Sakık ın yakalanma sürecinden kabine üyelerinin, hatta Başbakan ın bile haberi olmadığı söyleniyor... Hakan Evrensel in "Güneydoğudan Öyküler adlı kitabında, PKK ya yönelik "uzun süreli ve kesin istihbarat" üzerine yapılan, ancak sonuçsuz kalan operasyonun anlatıldığı bir bölüm vardır...- Işık Kansu / Cumhuriyet / 18 Nisan 1998-

Diğer "Hakan Evrensel" Kitapları:

1. Güneydoğudan Öyküler
    2. Yer Eksi İki
    3. Güneydoğudan Öyküler 3 Geride Kalanlar
    4. Güneydoğudan Öyküler 2

Güneydoğudan Öyküler 1 - Hakan Evrensel - Ana Fikri Yorumları