Cihat ve Tehcir - Mete TUNÇAY - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-16-2011 (06:40)   Son Mesaj: 05-16-2011 (06:40)    Cevap: 0    Gösterim: 846  

05-16-2011

Cihat ve Tehcir - Mete TUNÇAY - Ana Fikri

Yayınevi: Salyangoz Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2008
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

28 Eylül - 3 Ekim 1916 tarihleri arasında İstanbul da toplanan, 1332 Senesi İttihad ve Terakki Kongresi nin, baş tarafında Merkez-i Umumî raporunun bulunduğu, 74 sayfalık kitapçığı, önceki yıl yapılan Ermeni Tehciri nin savunusunu da içermektedir. Ben, elinizdeki küçük kitabı ilk bastırdığım sırada, Türkiye de Ermeni Sorunu şimdiki kadar sıcak bir konu değildi. Ermeni sorunu konusunda Türkçe yayınların büyük çoğunluğu son birkaç yılda çıkmıştır. Bir yanda, Ermenistan ın kuruluş efsaneleri arasında olan ve Ermeni diasporasının şiddetle vurguladığı "1915 Soykırımı", öte yandaysa, başka pek çok konuda Osmanlı geçmişine karşı redd-i miras eden Cumhuriyet yönetimlerinin hâlâ devam eden 1915 olaylarının haklılığını savunma tutumu, öyle anlaşılıyor ki, daha uzun süre gündemimizde bir çatışma alanı olarak kalacaktır. Ben, kendi payıma, 1948 Sözleşmesi ndeki Soykırım tanımının fazla geniş olduğu kanısındayım. Bana göre, Soykırım dan söz edebilmek için, Nazi Holocaust undaki gibi, mağdurların aynı zamanda büsbütün masum ve mazlum olmaları gerekir. Oysa, Osmanlı Ermenilerinin 1915 öncesinde ve sonrasında böyle oldukları söylenemez. En azından, karşı kıyımlar yapmışlardır. Parlamentoların ya da hükûmetlerin "Soykırım"ı tanımaları ya da yadsımaları demagojiden öte bir anlam taşımaz. Sorunun tarihçilere bırakılması gerektiği savı da, bugün için çıkar yol değildir. Öncelikle, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ekonomik, diplomatik ve kültürel ilişkiler normalleştirilmeli, ancak ondan sonra uluslararası tarih uzmanları, belgeler üzerinden çalışmalıdır. - Mete Tunçay

Diğer "Mete TUNÇAY" Kitapları:

1. Batıda Siyasal Düşünceler Tarihi 1 - Eski ve Orta Çağlar
    2. Türkiye de Sol Akımlar - Cilt 1
    3. Türkiye de Sol Akımlar - Cilt 2
    4. 1923 Amele Birliği
    5. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi
    6. Eleştirel Tarih Yazıları
    7. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi 1
    8. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi 3

Cihat ve Tehcir - Mete TUNÇAY - Ana Fikri Yorumları