Eleştirel Tarih Yazıları - Mete TUNÇAY - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-25-2011 (18:50)   Son Mesaj: 04-25-2011 (18:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1015  

04-25-2011

Eleştirel Tarih Yazıları - Mete TUNÇAY - Ana Fikri

Yayınevi: Liberte Yayınları
    Basım Tarihi: Temmuz 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Yerleşik ezberleri bozan bir kitap; o sebeple, sarsıcı, düşündürücü, ufuk açıcı bir eser. Ben şahsen iyi bir tarih okuru olduğum halde, Tunçay ın bu kitabından yeni çok şey öğrendim; katıldığım ve katılmadığım yorumları var ama hepsini ufuk açıcı buldum."Taha Akyol, Milliyet"... bazı okurlarımız Osmanlı nın ve Cumhuriyetimizin gerçek tarihini anlatan kitaplar önermemi istiyor. Aslında o kadar çok ki... Mesela Prof. Mete Tunçay ın "Eleştirel Tarih Yazıları"nı (Liberte Yay.) okuyun. Almanların, 1930 lu yıllara kadar, "Şanlı zaferimiz" diyerek Çanakkale Savaşı nı kutladıklarını, bizim basının da bu işe fena halde bozulduğunu ben oradan öğrenmiştim."Emre Aköz, SabahMete tunçay ın yapıtları, Türkiye nin yakın tarihinin doğru anlaşılması ve soğukkanlılıkla değerlendirilebilmesi için eşsiz imkanlar sağlar. Tunçay, tüm yapıtlarında tarihimizin tartışmalı meselelerini eleştirel bir tarzda ve tarihçiden beklenen soğukkanlı tutumla ele alır. Elinizdeki kitap, Tunçay ın bu bakış açısını yansıtan, değişik dönemlerde yayımlanmış bir diz çalışmasının derlenmesiyle vucud buldu. Kitapta yer alan yazılar, Türkiye nin tarihi, ama hala güncek sorunlarını doğru tahlil edebilmek için oldukça önem taşıyor.

Diğer "Mete TUNÇAY" Kitapları:

1. Batıda Siyasal Düşünceler Tarihi 1 - Eski ve Orta Çağlar
    2. Türkiye de Sol Akımlar - Cilt 1
    3. Türkiye de Sol Akımlar - Cilt 2
    4. 1923 Amele Birliği
    5. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi
    6. Cihat ve Tehcir
    7. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi 1
    8. Batı da Siyasal Düşünceler Tarihi 3

Eleştirel Tarih Yazıları - Mete TUNÇAY - Ana Fikri Yorumları