Dağcılıkta İlk Yardım - Steven C. Macdonald - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-10-2011 (01:40)   Son Mesaj: 05-10-2011 (01:40)    Cevap: 0    Gösterim: 592  

05-10-2011

Dağcılıkta İlk Yardım - Steven C. Macdonald - Ana Fikri

Yayınevi: Homer Kitabevi
    Basım Tarihi: Temmuz 2001
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Dağlarda bir yaralanma halinde ilk yardımı sağlayan kişi şehirdekinden çok farklı bir durumla karşılaşır: şehirde ambulans ve ileri düzeyde tıbbi yardım dakikalar içinde yaralıya ulaşırken, dağlık arazide kurtarma ekibinin bölgeye ulaşması dahi günlerce sürebilir. Bu süre içinde ilk yardım nasıl yapılacaktır? Dağ koşullarında güçlü ve sağlıklı kişiler bile risk içindeyken, yaralı veya hasta olanların durumu çok daha vahim sonuçlara varabilir. Aşırı sıcak, soğuk, yüksek irtifa veya kötü hava koşulları karşılaşılan sorunları artıracaktır. Bu koşullar malzeme eksikliğiyle birleşince, ilk yardımı sağlamak daha da zorlaşacaktır, zira kullanılacak malzeme ekibin dağa giderken götürdükleriyle sınırlıdır. Bu kitap, dağlara giderken yanınızda bulunması gereken asgari ilk yardım malzemelerinden, hastalanma, yaralanma, kanama gibi durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğine kadar, The Mountaineers in MOFA (Dağcılığa Yönelik İlk Yardım) kurslarında verdiği bilgilerden oluşmaktadır.

Dağcılıkta İlk Yardım - Steven C. Macdonald - Ana Fikri Yorumları